притисни ентер »

Извори

Fashionel

Инспирација за октомври: 31 есенска комбинација за сечиј стил

Инспирација за октомври: 31 есенска комбинација за сечиј стил

Октомври е на праг, а со тоа нè очекуваат и постудени и најчесто подождливи денови. Во тој контекст, ние стандардно ве инспирираме со комбинации во кои може да се пронајде секој, а кои ќе ви бидат добредојдени за речиси сите пригоди. Модните блогерки и есенските стајлинзи ги комбинираат со сандали, кои секако можете да ги замените со сандали. Некаде

Најдобрите моменти од уличната мода во Милано – оделата водечки тренд

Најдобрите моменти од уличната мода во Милано – оделата водечки тренд

Како што ништо не е вообичаено оваа година, така и уличната мода за време на Миланската модна недела беше надвор од своите стандардни рамки. Тука пред се посочуваме на заштитните маски за лице, што веќе добија и статус на задолжителен моден додаток, како и на задолжителната физичка дистанца меѓу посетителите на ревиите, па сега на фотографиите што

Вторник во панталони со висок струк и ролка

Вторник во панталони со висок струк и ролка

Добро утро. Овој вторник го боиме во маслинести нијанси. Нашиот денешен предлог се панталони со висок струк, токму во оваа нијанса. Од страните имаат надворешни џебови, а ногавиците надолу се стеснуваат. Во комбинација се со ролка со кратки ракави и чизми до глужд. Кожениот ремен уште повеќе ја нагласува половината, а црна голема чанта е модниот додаток

Валентино: Колекција во која минимализмот функционира како врвен луксуз

Валентино: Колекција во која минимализмот функционира како врвен луксуз

Во својата суштина, модата е огледало на сите сложени општествени релации и случувања, актуелни овде и сега. Нејзната есенција е нераскинливо ткиво на општествениот организам и затоа никогаш не би требало да бидеме изненадени кога одредена актуелна ситуација или глобален проблем силно ќе се рефлектира во дизајнерските колекции. Тоа беше и е случај

Маска за лице од киви: Вашиот сојузник за мазно лице без брчки

Маска за лице од киви: Вашиот сојузник за мазно лице без брчки

За добра нега на лицето, секогаш е добро време. Наскоро ќе започне и сезоната на киви овошјето, а ние денеска ви откриваме маска, на која лицето ќе ви биде благодарно. Потребни ви се две состојки: едно цело киви и две лажици мед. Како да ја подготвите? -Излупете го кивито, а потоа изгмечете го со вилушка. Откако ќе добиете кашеста смеса, додадјте ги

(ВИДЕО) Погледнете го третото продолжение на „Татко на невестата“

(ВИДЕО) Погледнете го третото продолжение на „Татко на невестата“

Култната комедија со Стив Мартин и Дајан Китон, доби трето продолжение. Всушност, се работи за мини специјал во продукција на Нетфликс. Сценариото и режијата се повторно на Ненси Мејерс, која се потпишува и зад првите две продолженија. Продолжението кое во медиумите се комуницира како трет дел  беше прикажано на 25 септември. Новите сцени, 25 години

Возраста не е ограничување ако добро ви прилегаат – одлични примери како жените 50+ носат џинс

Возраста не е ограничување ако добро ви прилегаат – одлични примери како жените 50+ носат џинс

Ако нешто добро и соодветно ви прилега, возраста не е ограничувачки фактор. Доколку имате став и линија одредено модно парче добро да го износите, тогаш селекцијата од типот: жените по одредена возраст не смеат... не важат! Битно е да бидете реални кон себе и објективно да се погледнете во огледало, ако сте задоволни како ви стои одредено парче џинс,

Must have: Марами со впечатливи дезени можат целосно да ја трансформираат секоја комбинација

Must have: Марами со впечатливи дезени можат целосно да ја трансформираат секоја комбинација

Моќта е во деталите. Секогаш кога сакаме да ставиме акцент на личниот моден израз, тоа најефективно го правиме преку изборот на модни додатоци. Понекогаш, само еден мал детаљ е доволен да ја промени целата слика. Во таа насока, нашиот денешен избор за MUST HAVE се марамите со уникатни дезени од актуелната линија модни додатоци на нашиот моден бренд

Брижит Бардо: Луѓето длабоко ме повредија, мирот го најдов во природата и животните

Брижит Бардо: Луѓето длабоко ме повредија, мирот го најдов во природата и животните

Уште од раните 60-ти години на минатиот век  Сен Тропе ќе разбуди огромен интерес во светскиот џет сет од Одри Хепберн па сè до Марија Калас. Брижит Бардо уште во средината на 50-тите години од дваесеттиот век ќе ја купи својата куќа во ова мало место и ќе го нарече „La Madrague". Таа ова нејзино, условно тајно скривалиште ќе го претвори во престој

Руни Мара и Хоакин Феникс добија син!

Руни Мара и Хоакин Феникс добија син!

Холивудскиот пар Руни Мара и Хоакин Феникс добија син. Иако парот својата приватност ја чува далеку од очите на јавноста, сепак деновиве информацијата ја потврди режисерот Виктор Косаковски, кој на проекцијата на неговиот филм „Gunda" го оправда отсуството на Феникс (инаку продуцент на филмот), со тоа што објави дека станал татко и добил синче. Нивниот