притисни ентер »

Извори

Гол

ВИДЕО: Некогаш беа на иста страна, сега се ривали - караница на Мурињо и Лампард среде натпревар!

ВИДЕО: Некогаш беа на иста страна, сега се ривали - караница на Мурињо и Лампард среде натпревар!

Мурињо и Лампард некогаш беа на иста страна во Челзи , но денес се колеги и лондонски ривали. Португалецот му порача на Англичанецот да „биде мирен“ покрај аут-линијата за време на дуелот од осминафиналето на Лига Купот. Мурињо му порачал на Лампард дека постојано шета, потврдувајќи ја својата нервоза. Old friends Lampard and Mourinho are exchanging

ОФИЦИЈАЛНО: Умит Каран е старо-нов тренер на Шкупи

ОФИЦИЈАЛНО: Умит Каран е старо-нов тренер на Шкупи

Можеше да се претпостави кој ќе биде наследникот на Бајрами на клупата на Шкупи. Вечерва клубот од Чаир го официјализираше старо-новиот тренер и враќањето во Макједонија на турскиот стручњак Умит Каран. Некогашниот репрезентативец на Турција утре ќе биде официјално промовиран како но предводник на Шкупи, со договор до крајот на сезоната. Муарем Бајрами неочекувано

Хетафе останува со мирна мрежа, Бетис се загуби на „Алфонсо Перез“

Хетафе останува со мирна мрежа, Бетис се загуби на „Алфонсо Перез“

Хетафе остана без примен погодок и по третиот натпревар од новата сезона. Вечерва тимот на Хозе Бордалас стигна до убедлив триумф во домашниот дуел против Бетис (3-0). По несреќниот пораз од Реал Мадрид на домашен терен, Андалузијците денес одиграа уште полошо и немаа шанси за бодови на ова гостување. Мечот беше отворен со прекрасен погодок на Анхел

ВИДЕО: Мурињо подобар од Лампард, Тотенхем по пенали го елиминира Челзи

ВИДЕО: Мурињо подобар од Лампард, Тотенхем по пенали го елиминира Челзи

Пенал рулетот донесе среќа за Тотенхем кој и со шарен тим успеа да го елиминира Челзи (6-5) од Карабао Купот. Рагуларниот дел заврши без победник, па ударите од белата точка одлучуваа кој ќе биде патникот во четвртфиналната фаза. Трагичар беше младиот Мејсон Маунт кој го промаши последниот пенал за „сините“ на Френк Лампард . Со првенецот во новиот

Рутина на Динамо среде Киев, групна фаза во ЛШ изборија и Ференцварош и Олимпијакос

Рутина на Динамо среде Киев, групна фаза во ЛШ изборија и Ференцварош и Олимпијакос

Украински Динамо Киев и во вториот дуел со Гент запиша победа (3-0) и освои место во групната фаза во Лигата на шампионите. Бајалски и Де Пена го најавија успехот во првиот дел. Се играше деветтата минута кога 27-годишниот играч за врска со прекрасна пета го отвори резултатот. Во продолжението неговиот соиграч зголеми на 2-0, а Родригез од пенал стави

Поповиќ: Психички бевме одлични и заслужено обезбедивме групна фаза

Поповиќ: Психички бевме одлични и заслужено обезбедивме групна фаза

Металург му се приклучи на Еурофарм Пелистер и ќе игра групна фаза во Европската лига. На реваншот против Кринс, тимот од Автокоманда загуби минимално и ја одбрани предноста од два гола остварена пред една недела. Задоволство од одиграното по мечот изрази црногорскиот интернационалец Милан Поповиќ: „Борбата траеше цели 120 минути. Мислам дека секој

Убедливи Фуксе Берлин и Тулуз, Монпелје го прескокна Скјерн за групна фаза во ЕЛ

Убедливи Фуксе Берлин и Тулуз, Монпелје го прескокна Скјерн за групна фаза во ЕЛ

Фуксе Берлин на убедлив начин го одигра реваншот и преку Гионгиоси се пласира во групната фаза во Европската лига (36-24). Бундеслигашот вторпат го надигра ривалот од Унгарија, овојпат на домашен терен, и без поголеми проблеми ја оствари зацртаната цел. Најефикасен на мечот за победникот беше Матес со пет погодоци. Неизвесни 60 минути донесе и втората

Само една од „Четирите скокалници“ ќе продава билети за натпреварувањето

Само една од „Четирите скокалници“ ќе продава билети за натпреварувањето

Зимските спортови се на стартот на сезоната, а со тоа започнува и организацијата на натпреварите под строгите протоколи на Интернационалните федерации. Организаторите на натпреварите во скијачки скокови во Оберсдорф, како дел од новогодишната турнеја „Четири скокалници“ планираат да продадат 2.500 билети. Другите домаќини на традиционалната новогодишна

ВИДЕО: Ѓоковиќ со бакнеж одговори на провокацијата на фан на Федерер

ВИДЕО: Ѓоковиќ со бакнеж одговори на провокацијата на фан на Федерер

Еден од големите фаворити на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ , одлично го започна турнирот и без поголеми проблеми го совлада Микаел Имер. Во текот на третиот сет, последен на мечот, се случи еден интересен момент. Навивач на Роџер Федерер испрати провокација кон српскиот тенисер. На тоа првиот светски ас одговори со бакнеж упатен кон трибините. Погледнете

ВИДЕО: Хируршка реализација на Вернер за деби-погодок за Челзи

ВИДЕО: Хируршка реализација на Вернер за деби-погодок за Челзи

Офанзивното засилување на Френк Лампард , Тимо Вернер , започна да се исплатува. Денес германскиот напаѓач го постигна дебитанскиот погодок во дресот на „сините“. По една акција на десната страна, Аспиликуета го пронајде 24-годишникот, кој биеше хируршки прецизно во самиот агол од голот на Лорис. Timo Werner scores at the Tottenham Hotspur Stadium