притисни ентер »

Извори

Gostivarpress

Заштита од коронавирус – Препораки за здрави училишта

Заштита од коронавирус – Препораки за здрави училишта

Следењето на основните принципи може да помогне во одржувањето на безбедноста на учениците, наставниците и вработените во училиште и да помогне во запирање на ширењето на COVID-19. Институтот за јавно здравје ги дава следните препораки за здрави училишта: Болни ученици, наставници и друг персонал не треба да доаѓаат на училиште. Училиштата треба да

Две лица повредени во несреќа на патот Кичево-Гостивар

Две лица повредени во несреќа на патот Кичево-Гостивар

На 28.09.2020 во 19.10 часот било пријавено дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај с.Зајас, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Д.Б.(21) од с.Грешница, кичевско и патничко моторно возило „мерцедес“ со албански национални ознаки, управувано од Б.Е.(39)

Два дена пред стартот на новата учебна година, Националната платформа се‘ уште во тест фаза

Два дена пред стартот на новата учебна година, Националната платформа се‘ уште во тест фаза

Министерството за образование и наука , вчера и нформираше дека течат тестирањата , на единствената Национална платформа преку којашто ќе се одвива наставата од далечина од први октомври годинава. „Тестирањето е дел од постапката за постигнување на целосна функционалност на платформата, и во тест фазата се детектираат и надминуваат сите предизвици

Гостиварката Хатије Исмаили прогласена за најдобар лекар во Словенија

Гостиварката Хатије Исмаили прогласена за најдобар лекар во Словенија

Гинекологот Хатије Исмаили од Гостивар е избрана за најдобар лекар за 2020-та година во Словенија. Изборот бил направен преку акција насловена „Мојот лекар“ со гласање на граѓаните пациенти. Исмаили освои најмногу гласови во својата област-гинекологијата, но и вкупно од сите кандидати медицинари. Високото признание официјално и’ беше врачено денеска

Интересни, но и најчести географски заблуди

Интересни, но и најчести географски заблуди

Дали географските карти (мапи) нѐ лажат? Можеби ова прашање е преостро, но факт е дека ниедна мапа не ја прикажува својата содржина потполно реално. Причина е неможноста сферната (геоидната, терминолошки правилно да се изразиме) форма на Земјата да се пренесе на хартија, односно дводимензионално во форма на мапа. Тој проблем се решава со употреба на

Пронајдена во тетовски локал 15 годишна гостиварка пријавена за исчезната

Пронајдена во тетовски локал 15 годишна гостиварка пријавена за исчезната

Вчера  (27 септември ) околу 17 часот и 30 минути, полициски службеници на СВР Тетово во угостителски објект во Градскиот трговски центар во Тетово, сопственост на 32-годишниот Ф.Д. од тетовско Селце, ја пронашле 15-годишната гостиварка, која на петти јули годинава била пријавена за исчезната, соопшти денес полицијата. Од таму нагласуваат дека по извршениот

Стартот на сезоната во Првата кошаркарска лига пролонгиран за 7 дена

Стартот на сезоната во Првата кошаркарска лига пролонгиран за 7 дена

Новата натпреварувачка сезона во Првата лига-мажи наместо на првобитниот планираниот термин 3. октомври, ќе почне седум дена подоцна, односно на 10. октомври, од информираат од КФСМ. Ова е одлуката која на заедничкиот состанок ја донесоа раководството на федерацијата и претставниците на клубовите од Првата лига-мажи. На состанокот беше заклучено дека

Гостивар доби нова детска градинка – „Сонце“ има капацитет за 70-тина дечиња

Гостивар доби нова детска градинка – „Сонце“ има капацитет за 70-тина дечиња

Ќе се скратат листите на чекање за прием во детските градинки во Гостивар. Денес официјално беше пуштена во употреба новата градинка во Долна Бањица. Предвидени се паралелки на турски, албански и македонски јазик, а објектот е со капацитет од 70-тина деца. Симболичната црвена лента на отворањето ја пресекоа министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска

Донација на спортска опрема за основните училишта во Гостивар

Донација на спортска опрема за основните училишта во Гостивар

Со доделување на донација од спортска опрема и реквизити за основните училишта, во Гостивар се заокружи двегодишниот проект Јакнење на отпорноста на локалните заедници од насилен екстремизам. Во негови рамки беа спроведени повеќе спортски натпревари и активности со основци од гостиварските училишта. „Им благодарам на сите што учествуваа во проектот,

Гостивар без нови позитивни на корона, во земјава 48 новозаболени

Гостивар без нови позитивни на корона, во земјава 48 новозаболени

Во изминатите 24 часа направени се 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19, регионот на Гостивар после подолго време е без нов позитивен случај, информира Министерството за здравство. По региони: Скопје 20, Куманово 3, Дебар 1, Прилеп 3, Тетово 1, Струмица 4, Кочани 9, Пробиштип 1, Пехчево 1, Виница 2, Делчево 1, Свети Николе 2