притисни ентер »

Извори

GSM

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Технологијата за безжично полнење е присутна веќе неколку години.. Сепак, од некои причини, и понатаму не е широко распространета и главно ја поддржуваат само флегшип модели. Во прилог, погледнете ја листата на сите Android што во моментов поддржуваат безжично полнење. Оваа листа може да ви биде особено корисна ако тоа ви е значаен фактор при изборот

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID 19

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID 19

Google најави ажурирање на апликацијата Google Maps, а иновацијата ќе подразбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области на мапата има најмногу заразени со коронавирус.. Функцијата стигна во Google Maps денеска, а наскоро би требало да биде достапна во 220 земји ширум светот. Податоците ќе бидат прикажувани како црвени точки – што поцрвени,

Galaxy Z Flip 2 ќе пристигне подоцна од очекувано!

Galaxy Z Flip 2 ќе пристигне подоцна од очекувано!

Според новите информации, Galaxy Z Flip 2 нема да биде најавен во февруари како што беше очекувано... Всушност, уредот ќе биде најавен заедно со Galaxy Note 21, за време на летниот период од 2021 година. Од следната година, Samsung планира да претстави и Galaxy S модели со S Pen поддршка, почнувајќи од Galaxy S21. Целта на компанијата е да ги спои

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Samsung пред неколку години го претстави моделот A9 кој беше првиот смартфон во светот со 4 задни камери, а јужнокорејската компанија наскоро ќе претстави уште еден новитет.. Шпекулациите се дека Samsung го подготвува моделот A72 кој ќе има 5 задни камери. Сепак, ова нема да биде првиот смартфон во светот со 5 камери бидејќи таа титула припаѓа на Nokia

Хакерски DDoS напади од Виетнам, Кина и Русија врз унгарските финансиски институции

Хакерски DDoS напади од Виетнам, Кина и Русија врз унгарските финансиски институции

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура пред два дена претрпеле силен сајбер напад од компјутерски сервери лоцирани во Русија, Кина и Виетнам, соопшти денеска телекомуникациската компанија Magyar Telekom.. Институциите и инфраструктурата доживеале таканаречен DDoS напад во кој хакерите ја преплавуваат мрежата со невообичаено

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3!

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3!

Рендерите кои се појавија на интернет го открија изгледот за претстојниот смартфон Nokia 7.3.. Иако се очекуваше дека Nokia 7.3 ќе биде претставена на 22 септември, тогаш беа претставени моделите Nokia 2.4 и Nokia 3.4. Додека ги чекаме официјалните информации за Nokia 7.3, OnLeaks ги објави рендерите кои го откриваат изгледот на новиот смартфон. Nokia

LG претстави 3 нови смартфони, наскоро достапни на европскиот пазар

LG претстави 3 нови смартфони, наскоро достапни на европскиот пазар

LG претстави 3 нови смартфони – К62, К52 и К42.. Овие смартфони се модели со пристапна цена и се конкуренција на OnePlus Nord. Се работи за моделите K62, K52 и K42 кои пристигнуваат со 6,6-инчен HD+ екран со формат 20:9. K62 и К52 имаат главна камера од 48, ултраширока од 5, макро од 2 MP и сензор за длабочина од 2 MP. K52 има главна камера од 13 MP

Wikipedia конечно добива нов дизајн, како ќе изгледа?

Wikipedia конечно добива нов дизајн, како ќе изгледа?

Wikipedia e бесплатна онлајн енциклопедија што ја составуваат и ажурираат волонтери ширум светот, а хостирањето е на Wikimedia Foundation.. Wikipedia е неодвоив дел од нашата веб-култура речиси 20 години и ни овозможува пристап до милиони енциклопедиски поими со клик преку нашите компјутери, таблети и смартфони. Сега, за првпат по една деценија, десктоп

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура пред два дена претрпеле силен сајбер напад од компјутерски сервери лоцирани во Русија, Кина и Виетнам, соопшти денеска телекомуникациската компанија Magyar Telekom.. Институциите и инфраструктурата доживеале таканаречен DDoS напад во кој хакерите ја преплавуваат мрежата со невообичаено

Google ги објави деталите за новите Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Google ги објави деталите за новите Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Компанијата Google на 30 септември ќе ги претстави смартфоните Pixel 5 и Pixel 4a 5G, а сега се познати и перформансите за овие уреди.. И двата смартфони ќе имаат Qualcomm Snapdragon 765G процесор, 128 GB интерна меморија, главна камера од 12,2 MP(f/1.7), ултраширока од 169(f/2.2) и селфи камера од 8 MP(f/2.0). Смартфоните поддржуваат снимање во 4К