притисни ентер »

Извори

Иновативност

Нарачани над 1,2 милијарди дози од руската вакцина против корона вирусот

Нарачани над 1,2 милијарди дози од руската вакцина против корона вирусот

Рускиот фонд за директни инвестиции досега има примено нарачки за над 1,2 милијарди дози од вакцината Sputnik V против корона вирусот од сите страни на светот. „Фондот прими барања за над 1,2 милијарди дози од Sputnik V за периодот 2020-2021 година. Повеќе од 50 земји од Европа, Азија, Блискиот Исток и од Латинска Америка поднесоа пријави за вакцина“

СЗО: Брзи корона-тестови за посиромашните земји

СЗО: Брзи корона-тестови за посиромашните земји

Светската здравствена организација се потпира на брзи тестови за Ковид-19 во борбата против пандемијата во земјите со ниски и средни примања. На 133 земји треба да им бидат доставени 120 милиони т.н. антиген-тестови, пренесува Дојче Веле . Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека се договорила со партнерите да осигура 120 милиони брзи

Успешно завршена програма за дигитализација на 60 бизниси раководени од Роми  – ROMA DIGITAL BOOST

Успешно завршена програма за дигитализација на 60 бизниси раководени од Роми – ROMA DIGITAL BOOST

Како одговор на пандемската криза на COVID-19 и нејзините ефекти врз формалниот и неформалниот сектор, Иницијативата за Економски Развој на Ромите (РЕДИ) во соработка со Swiss Entrepreneurship Program, Startup Macedonia, Business Impact Lab, E-commerce Macedonia, E-commerce Serbia и Spheric Accelerator Romania успешно ја реализираше првата е-акцелераторска

Денес се отвора „Велоштад“

Денес се отвора „Велоштад“

Евроамбасадорот Дејвид Гир и градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска официјално ќе го отворат паркингот за велосипеди „Велоштад” во рамки на Транспортниот центар. -Ова урбано место за велосипедистите ги задоволува нивните практични потреби кога станува збор за паркинг и сервисирање, а муралот финансиран од Европската Унија испраќа порака за

„Катар ервејс“ ќе продолжи да лета од Доха кон Скопје од март 2021

„Катар ервејс“ ќе продолжи да лета од Доха кон Скопје од март 2021

Наместо со почетокот на зимската сезона на летање кон крајот на октомври годинава, авиокомпанијата „Катар ервејс“ ќе продолжи да ги одржува летовите од Скопје за Доха од крајот на март 2021 година. На веб-страницата на „Катар ервејс“ можат да се набават летови за зимскиот период меѓу Скопје и Доха, но само со трансфер преку аеродромите во Истанбул,

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Амазон отвора 3.500 работни места во Канада

Гигантот за електронска трговија Амазон соопшти дека ќе отвори 3000 работни места во Ванкувер и уште 500 во Торонто. Џеси Дорти, потпретседател на Амазон, задолжен за локацијата во Ванкувер, рече дека компанијата сака да ги донесе овие работни места во Канада затоа што земјата има „огромен технолошки талент, кој Амазон сака да го искористи”. Новите

МАКАМ-ТРАНС: Само 3% од превозниците работеа со полн капацитет во време на пандемија, а сите имаат намалени приходи!

МАКАМ-ТРАНС: Само 3% од превозниците работеа со полн капацитет во време на пандемија, а сите имаат намалени приходи!

Интервју со Валерија Темелкова, менаџер за техничка поддршка во МАКАМ-ТРАНС , aсоцијација на здруженија на работодавачите на превозните трговски друштва на Република Македонија во пресрет на традиционалната годишна средба на превозници. Разговараше – Верица Јорданова На 1 октомври ќе се одржи традиционалниот саем и конференција на превозници. Може

Естонија направи вештачка интелигенција која ја намалува брзината на автомобилите кога на патот има животни

Естонија направи вештачка интелигенција која ја намалува брзината на автомобилите кога на патот има животни

Неодамна инсталираниот систем за детекција на животни во Естонија идентификува големи животни како што се елени, мечки, лосови, а потоа пали силјачки за предупредување за автомобилите да ја намалат брзината кога преминуваат животните. Системот е дел од напорите на Естонија да го заштити дивиот свет и да спречи повреди и жртви како резултат на судири

Австралиска компанија развива спреј за нос кој ќе штити од корона вирусот

Австралиска компанија развива спреј за нос кој ќе штити од корона вирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory развива спреј за нос кој би можел да му помогне на човечкиот имунолошки систем во борбата против обичните настинки и грип, но и против корона вирусот. Во студија спроведена на животни, спрејот, кој може да се користи во комбинација со вакцини, го намали бројот на вируси кои предизвикуваат КОВИД-19

Американски судија го спаси TikTok и привремено забрани спроведување на одлуката на Трамп

Американски судија го спаси TikTok и привремено забрани спроведување на одлуката на Трамп

TikTok повторно доби уште малку време и на радоста на милиони корисници во САД, остана достапен во продавниците за апликации. Имено, окружниот судија Карл Николс во Вашингтон издаде прелиминарна забрана за примена на одлуката која американскиот претседател Доналд Трамп, според која TikTok треба да стане недостапен за американските корисници. Меѓутоа,