притисни ентер »

Извори

IT.mk

Блокирајте пристап до интернет на Android апликации со NetGuard

Блокирајте пристап до интернет на Android апликации со NetGuard

За многумина, интернетот и понатаму останува луксуз. Ова тешко се разбира од многубројните апликации кои деноноќно и неуморно трошат ресурси без ваша дозвола. Во случај да имате Android телефон, лесно ќе можете да им го отсечете пристапот на поголемиот број апликации. Она што првин можете да направите е да пребарате app data usage во Settings. Од листата

Left 4 Dead 2 доби значително надополнување

Left 4 Dead 2 доби значително надополнување

Мега популарната игра на Valve – Left 4 Dead 2 одбива да биде заборавена. Играта која сега е постара од деценија доби значително надополнување и бројни нови можности за справување со брзите зомби чудовишта. The Last Stand е бесплатно надополнување осмислено од заедницата, а нуди нови достигнувања, оружја, дијалози како и дваесет нови Survival арени,

ИТ Настан: Повик за учество на НАСА хакатон 2020

ИТ Настан: Повик за учество на НАСА хакатон 2020

И во овој период на пандемија и социјално дистанцирање ќе се одржи настанот НАСА хакатон 2020. Во Македонија хакатонот се одржува по 8-ми пат, и е во организација на Њуменс бизнис акцелератор. Натпреварот започнува на 2-ри октомври и ќе трае до 4-ти октомври. Заради условите оваа година ќе се одржи без физичко присуство и ќе биде во целост во виртуелна

Помал персонален данок за ИКТ секторот

Помал персонален данок за ИКТ секторот

Следната година ИКТ секторот ќе плаќа помал персонален данок. Ова е дел од четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата поради пандемијата Ковид-19 кои ги донесе Владата. Дополнително повеќе нови расходи се додаваат на листата кои ќе бидат даночно признати расходи. Дел од овие активности се однесуваат на подигање на квалитетот на кадарот. Тука

Natural Reader го чита текстот за вас

Natural Reader го чита текстот за вас

Natural Reader е корисна алатка која ќе ви се најде доколку не можете или немате време да читате текст од екранот на вашиот компјутер. Со оваа алатка, текстот ќе биде читан за вас и тоа со британски, односно американски акцент или пак со бројни гласови од Европа. На текстот кој ќе ви се чита, можете да ја менувате брзината. Алатката е достапна во desktop

Платформата за учење од далечина денеска е недостапна

Платформата за учење од далечина денеска е недостапна

Доколку пробате да го посетите сајтот за платформата за учење на далечина, шансите се дека нема да можете да влезете во платформата. Низ поголемиот дел од денот, невозможно е наставниците и учениците да се логираат на сајтот. Иако точната причина не е наведена, се претпоставува дека е поради преголемиот број корисници кои сакаат да ја проверат платформата

Бјарн Строструп: Зошто го креирав C++

Бјарн Строструп: Зошто го креирав C++

Веројатно денес најголем дел од нас бе ни помислуваме како изгледале првите програмски јазици и со какви проблеми се среќавале девелоперите. Пред развојот на современите програмски јазици програмирањето беше значително поинаков процес. Благодарение на неколку специјализирани јазици кои излегоа на почеток започна размислувањето за јазик за сè. Во ова

Протече изворниот код на Windows XP

Протече изворниот код на Windows XP

Изворниот код на Windows XP е објавен на неколку локации, 4chan, торенти и мега фајлови се дел од споделувањето на кодот. Повеќе експерти ја потврдија оригиналноста на фајловите, а Microsoft истражува од каде е „излезен“ кодот. Оригиналниот фајл е „тежок“ 43 GB, но споделен е и помал фајл од 3GB, јави Gizmodo . Разликата во големините е едноставна

Luna е клауд гејминг услугата на Amazon

Luna е клауд гејминг услугата на Amazon

Не е никаква тајна дека Amazon го сака тронот за сите дигитални содржини, а најбрзиот пат до таму го гледа преку стриминг услугите. Подолго време се шушкаше дека гигантот се подготвува за овозможување услуга која ќе биде директен ривал на Nvidia GeForce Now, Xbox и Google Stadia. Конечно се дозна дека услугата ќе се вика Луна, ќе има почетна цена од

Rocket League е бесплатна, а Epic ја одбележува транзицијата со купон од 10 евра

Rocket League е бесплатна, а Epic ја одбележува транзицијата со купон од 10 евра

Rocket League, откачената и уникатна „фудбалска“ игра но со автомобили конечно стана бесплатна за играње. Доколку сеуште не сте ја пробале играте, сега е повеќе од одличен момент за тоа. Иако играта можете бесплатно да ја проверите од кој било клиент, ние ви препорачуваме да одите со PC верзијата и од продавницата на Epic. Доколку го направите тоа