притисни ентер »

Извори

Кафе пауза

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Некои јадења се толку зачинети, што готвачите мораат да носат маска додека готват за да ги заштитат очите. Јадењето зачинета храна има ефекти врз целото тело. Но, многу луѓе не се свесни за позитивните и за негативните ефекти со кои ќе треба да се соочат. Во продолжение прочитајте што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна. 1. Може да

Модна инспирација за жените во 50-тите години: 6 непогрешливи есенски комбинации

Модна инспирација за жените во 50-тите години: 6 непогрешливи есенски комбинации

Есента не им е омилено годишно време на многумина, но нуди голем број можности за да создадете интересни, модерни и слоевити комбинации. Овие 6 комбинации се совршени за дами кои зачекориле во 50-тите години од животот. Црвено-сивата комбинација е секогаш полн погодок. Бидејќи панталоните се доволно впечатливи, црната кошула е одличен избор. Овие капи

Занимливости за тробојните мачки што ги прават овие убавици уште поинтересни

Занимливости за тробојните мачки што ги прават овие убавици уште поинтересни

Сопствениците на тробојни или калико мачки многу добро знаат колку се посебни нивните миленици, а една занимливост ги прави овие убавици уште поинтересни животни. Имено, тробојките обично се само женки и според статистичките податоци, само една од 3.000 мачки е мажјак и има повеќе Х-хромозоми, што значи дека станува збор за генетско нарушување и обично

Изберете слика и откријте што ве чека до крајот на годината

Изберете слика и откријте што ве чека до крајот на годината

Овој тест ќе ви помогне да се подготвите за идните изненадувања. Изберете една од четирите слики за да дознаете што ќе ви донесе крајот на годината. 1. Сега е совршено време да ја преземете контролата над вашиот живот. Долго време им допуштавте на другите да ви го покажуваат патот по кој треба да одите затоа што мислевте дека не можете да ја контролирате

4 хороскопски знаци што ќе бидат најмногу погодени од полната месечина во октомври

4 хороскопски знаци што ќе бидат најмногу погодени од полната месечина во октомври

Првата полна месечина оваа есен ќе биде на 1 октомври, а полните месечини се секогаш моќни. Но, благодарение на некои интензивни планетарни аспекти што се случуваат во овој период, некои хороскопски знаци ќе го почувствуваат влијанието на полната месечина. Ако сте еден од знаци, во продолжение прочитајте што да очекувате и како да се справите со тоа

Погледнете ја оваа неверојатна уметност на лисја

Погледнете ја оваа неверојатна уметност на лисја

Самоукиот уметник Канат Нуртазин започнал да црта во 2013 година и научил сè сам. Неговата уметност не е вообичаена, бидејќи се состои во отсекување на разни форми од лисја од дрвја, понекогаш дури и играње со нивната транспарентност и непроирност за создавање различни теми. Обично, потребни се шест часа за да се заврши проект. Ver esta publicación

Рецепт за колачиња со тиква

Рецепт за колачиња со тиква

Прекрасната есен е тука, а сигурно би сакале да уживате во неа заедно со вкусни колачиња! Потребни состојки: 320 г брашно 4 г прашок за пециво 4 г сода бикарбона 5 г цимет други зачини: индиско оревче, каранфилче сол 110 г путер 300 г шеќер 350 г пире од тиква 1 јајце За глазурата: 115 г путер 240г шеќер во прав екстракт од ванила 15-20 милилитри млеко

Едноставни трикови со кои можете да создадете пријатна есенска атмосфера во домот

Едноставни трикови со кои можете да создадете пријатна есенска атмосфера во домот

Иако до неодамна уживавме во топлите сончеви зраци и баравме освежување во морето и вкусните коктели, есенските денови официјално тропнаа на нашата врата. Она што сакаме да го правиме најмногу на почетокот на есента, а што ја прави и оваа сезона посебна, е да ја преорганизираме содржината во плакарот. Топлите плетени џемпери се нешто што нема да го

За поздрав живот: Приоритети што треба да ги воведете во вашето секојдневието

За поздрав живот: Приоритети што треба да ги воведете во вашето секојдневието

Една студија од Универзитетот Харвард, на која експертите работат повеќе од 30 години, успеа да утврди пет приоритети што треба да се воведат во секојдневниот живот, доколку сакате да живеете што е можно поздраво и да го продолжите животот до десет години. Оваа студија ја нагласува важноста од следењето на здрави животни навики за долговечност. Сепак,

30 совети од непалските мудреци: Понекогаш тишината е најдобриот одговор!

30 совети од непалските мудреци: Понекогаш тишината е најдобриот одговор!

Непалските мудреци отсекогаш имале што да кажат, па затоа ние решивме да ги споделиме со вас, некои од нивните најдобри совети кои се надеваме дека ќе ги примените во вашето секојдневие. 1. Зборувајте бавно, а размислувајте брзо. 2. Не судете ги луѓето според нивните роднини. 3. Кога ќе речете: „Те сакам“, секогаш кажувајте ја вистината. 4. Кога ќе