притисни ентер »

Извори

Канал 5

Тетовец нападнат од мајка на поранешната девојка

Тетовец нападнат од мајка на поранешната девојка

-Вчера 28 септември во 21 часот и 10 минути, И.Ш.(29) од Тетово пријавил дека околу 20 часот и 40 минути, додека бил на работно место во тетовско основно училиште, физички бил нападнат од 55-годишната тетовка Л.Ј., со чија ќерка претходно биле во љубовна врска, информира денеска СВР Тетово. Тетовската полиција преземе мерки за расчистување и документирање

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за периодот јануари 2016 до септември 2019 година по основ на надоместоци за почитување на принципот на тајност и за посебна заштита  на приватност исплатени се средства во вкупен  износ од 282.896 илјади денари за кои ревизијата не обезбеди соодветен законски критериум. На барањена ОЈО за организиран

Средба на министерот Спасовски со амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски

Средба на министерот Спасовски со амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски

На средбата беа потврдени пријателските односи, довербата, како и развиената соработка меѓу двете земји во голем број области од взаемен интерес, при што беше нагласена поддршката од Република Полска во насока на отпочнување на пристапни преговори на Република Македонија со ЕУ. Воедно, двајцата соговорници ја потенцираа плодната соработка која се реализира

Меркел: Итно да се прекине огнот во Нагорно-Карабах

Меркел: Итно да се прекине огнот во Нагорно-Карабах

Ангела Меркел имала одвоени телефонски разговори со лидерите на Азербејџан и Ерменија. „Канцеларката ја нагласи итноста за моментален прекин на огнот и враќање зад преговарачка маса“, се наведува во соопштението од нејзината канцеларија. Жестоки битки меѓу азербејџанските сили е ерменските сепаратисти во Нагорно-Казарабах продолжија утрово. Азербејџан

Ден на срцето:  Лицата со кардиоваскуларни заболувања да се придржуваат до мерките

Ден на срцето: Лицата со кардиоваскуларни заболувања да се придржуваат до мерките

По повод одбележувањето на 29 септември - Светскиот ден на срцето, потсетуваме на препораките од Светската здравствена организација за заштита од вирусот Ковид-19, имајќи предвид дека лицата со кардиоваскуларни заболувања се една од најчувствителните групи. Светската здравствена организација препорачува: практикување физичка активност, здрава исхрана,

Фото од линијата на фронтот во Нагорно Карабах

Фото од линијата на фронтот во Нагорно Карабах

Ескалира судирот меѓу Ерменија и Азербејџан за отцепениот регион Нагорно – Карабах. Двете држави прогласија вонредна состојба. Во последните 48 часа има стотици загинати и ранети. Првите фотографии од линијата на фронтот покажуваат со какви топови и орудија располага војската на Азербејџан.

Европски Зелени: Преговорите со Македонија мора да почнат час поскоро

Европски Зелени: Преговорите со Македонија мора да почнат час поскоро

Шефот на партијата на европските Зелени, Рајнхард Бутикофер, смета дека не смее да се попречува одлуката за датум за преговори со Македонија со оглед на огромниот напредок што го оствари земјата, јавува дописничката на МИА од Брисел. Ова е ставот на групата на европските Зелени во Европскиот Парламент, чиј претседател, Бутикофер, вчера се сретна со

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Предлогот за судијката Кацарска ќе биде испратен на гласање во Собранието на РМ, каде народните избраници треба да ја изберат на функцијата. Кацарска е судија во Основниот кривичен суд Скопје./МИА

Полицијата и инспекциите со засилени контроли на угостителските објекти во Струмица

Полицијата и инспекциите со засилени контроли на угостителските објекти во Струмица

Во угостителски објекти во Струмица не бил ограничен бројот на гости кои може да седат, поточно на повеќе стоечки маси немало толку столови колку што имало лица околу масите, на масите немало поставено дезинфекциски средства, не било зачувано потребното растојание и не се носеле заштитни маски. Овие неправилности ги констатирале полицијата и инспектори