притисни ентер »

Извори

KARIERA

Родителите нервозни, учениците во паника: Денеска први пробни часови на платформата која вчера не функционираше

Родителите нервозни, учениците во паника: Денеска први пробни часови на платформата која вчера не функционираше

Почетокот на учебната година остава отворени многу прашања. Родителите нервозни и во паника се прашуваат како да обезбедат компјутери за секое дете со потребните перформанси? Како на еден компјутер две деца да следат онлајн настава? Кој ќе им помага на децата, кога родителите се на работа? Овие прашања кои засега се без одговор, го мачат речиси секое

Викендот без ДДВ ќе може да го користат само тие кои ќе скенираат сметки во тие три дена

Викендот без ДДВ ќе може да го користат само тие кои ќе скенираат сметки во тие три дена

За најавениот „Викенд без ДДВ“ граѓаните ќе добиваат поврат на ДДВ само за купени производи со македонско потекло. Ќе се добијат пари назад ако се купи облека, бела техника, санитарија, храна, мебел и друго, само ако се направени во земјава. Исклучок ќе биде само ИТ производите, како компјутер, лаптоп или друга опрема, за кои, без разлика каде се произведени,

Eдна валута ќе излезе како победник после пандемијата

Eдна валута ќе излезе како победник после пандемијата

Eдна валута ќе излезе како победник после пандемијата на коронавирусот, а тоа нема да биде ниту еврото, ниту доларот. Аналитичарите во банка Голдман Сакс велат дека тоа ќе биде руската рубла. Зад оваа валута се  јужноафриканската валута и мексиканскиот пезос на списокот на најатрактивни. Тие истакнаа колку се чувствителни валутите кон поширокиот економски

Во тек се анализи за намалување на вработените во јавната администрација

Во тек се анализи за намалување на вработените во јавната администрација

Во кои институции ќе се спојуваат функции а во кои ќе се крати ќе се знае кон крајот на годината. Јетон Шаќири во својата прва прес-конференција како нов министер за информатичко општество и администрација посочи дека анализите во јавниот сектор се почнати, се прават во соработка со Европската унија а конечната слика со конкретните чекори ќе се знае

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

Германски угостител им дал на своите вработени кои не пушат цигари, пет дена повеќе одмор во споредба со пушачите. „Претходно, меѓу вработените имало расправија под мотото „овој оди повторно да пуши“. Ова не е критикувано без врска, бидејќи кога ќе ги додадете сите паузи за пушење, ќе добиете неверојатно време”, објаснил угостителот Хелмут Глас од

Една кутија цигари отсега исклучиво со 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

Една кутија цигари отсега исклучиво со 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

„Кутијата цигари треба да има кубоидна форма. Една кутија цигари вклучува најмалку 20 цигари. Пакетчињата на тутун за виткање треба да имаат кубоидна или цилиндрична форма или форма на торбичка. Треба да содржат тутун со тежина не помала од 30 g.“ Ова е содржината на член 14 од Директивата 2014/40 на Европската Унија, донесена во април 2014 година

ВАЖНО ЗА ВОЗАЧИТЕ: Регулаторна донесе одлука за цената на горивата

ВАЖНО ЗА ВОЗАЧИТЕ: Регулаторна донесе одлука за цената на горивата

Не се менува цената на горивата. Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика. РКЕ донесе одлука со која малопродажните цени на Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98, Еуродизел (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат како минатата недела. Еуросупер БС-95 повторно ќе се продава за 60,50 (денари/литар), Еуросупер БС-98 за 62,50

Нема патување во Грција ниту по 1 октомври

Нема патување во Грција ниту по 1 октомври

И по 1 октомври нема да можеме да патуваме кај јужниот сосед. Грција донесе одлука границите да останат затворени за граѓани oд трети земји, пишува „Новости“. И по 1 октомври, Грција нема да биде отворена за нашите граѓани. Тоа значи дека е продолжена забраната за влез во Грција на државјани од трети земји, во кои спаѓа и Македонија. Поради неповолната

Оваа недела Skopje City Mall слави 8 години!

Оваа недела Skopje City Mall слави 8 години!

Време е за нова роденденска дружба, шопинг забава, мноооогу награди проследени со супер атмосфера во Skopje City Mall за нашиот 8ми роденден! Дојдете и уживајте, ние ќе ви понудиме пријатно шопинг искуство, проследено со попусти како и шопинг ваучери кои ќе трае од 01ви до 04ти октомври. Славиме роденден, но од безбедносни причини овој пат ќе ги изоставиме

Посебни паркинг места за трудници и за семејствата со деца до тригодишна возраст

Посебни паркинг места за трудници и за семејствата со деца до тригодишна возраст

На неколку локации  во Скопје и во Велес се обезбедени паркинг места наменети за бремените жени и за семејствата со деца до тригодишна возраст, во рамки на проектот „Безбедни семејни паркинг зони“. „Сметам дека со реализацијата на овој проект, насочен кон подобрување на безбедноста во сообраќајот, навлеговме во сржта на наједноставните, но неизмерно