притисни ентер »

Извори

Lady

Што ќе ви се случи ако ги потопите нозете во јаболков оцет

Што ќе ви се случи ако ги потопите нозете во јаболков оцет

Јаболковиот оцет е одличен начин за да додадете мирис и вкус на салатата, или како дел од некое јадење, но ајде да ги видиме неговите чудотворни ефекти надвор од кујната: Габи на нозете Габите предизвикуваат чешање, а јаболковиот оцет може да помогне за намалување на болката и да ги убие габите. Ставете ги нозете во сад со оцет во период од 10 до 30

Силните жени не се раѓаат. Тие стануваат такви … Била повредена, па научила да се чува

Силните жени не се раѓаат. Тие стануваат такви … Била повредена, па научила да се чува

Силната жена не се раѓа таква. Силната жена се создава. Од неа самата. Ден по ден. Лекција по лекција. Солза по солза. Бидејќи силната жена … 1. Знае дека да се претвораш во вистинска жена е процес. Не се раѓаш таква. Стануваш таква. 2. Може да превзема ризици. Но, не и кога би ја ризикувала сопствената среќа. 3. Умее да сме смее – над сè, најчесто

Совет на мајка кон мажената ќерка: „Никогаш не ги заборавај своите другарки”

Совет на мајка кон мажената ќерка: „Никогаш не ги заборавај своите другарки”

Во еден топол летен ден, млада жена која неодамна била омажена, отишла да ја види мајка си. Откако се виделе, мајка и седнала на фотелјата и пиејќи чај, почнала да и ја раскажува приказна за животот, бракот и одговорностите на луѓето во врска. Мајката откако ја погледнала својата млада ќерка во очите и рекла:

Како да го навикнете вашето дете да пие повеќе вода?

Како да го навикнете вашето дете да пие повеќе вода?

Кај сите деца, особено кај оние во процес на формално образование, може да се забележи сличен однос кога се во прашање течностите кои ги внесуваат на дневно ниво – ја избегнуваат водата, а преферираат големи колични засладени и газирани пијалаци. Активниот живот кој го водат децата подразбира намалување на нивото на течности во телото – дали преку

Кога некој ќе се потруди да те изгуби – ти потруди се да не те најде повеќе

Кога некој ќе се потруди да те изгуби – ти потруди се да не те најде повеќе

Ако во рацете ја имате можноста, да го прекинете маѓепсаниот круг на освета, зошто тогаш и понатаму сакате да останете во него? Сите сценарија кои ги применувате во животот се тука, бидејќи сте навикнале на нив, добро сте ги научиле и со години секојдневно ги применувате. Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите,

Она што е предодредено да биде твое, само ќе ти дојде

Она што е предодредено да биде твое, само ќе ти дојде

Она што го научив одново, е дека она што треба да биде мое ќе дојде, што треба да дојде ќе дојде на свое место, со она што е правилно ќе се чувствувам како што треба и нема да морам да го присилувам. Вистината е, животот не оди секогаш според нашиот план. Ќе имаме моменти кога сè е навидум совршено и тогаш ќе се распадне катастрофално. Ние ќе бидеме

Средното дете е најпаметно: И покрај се тоа е најмоќно, еве зошто!

Средното дете е најпаметно: И покрај се тоа е најмоќно, еве зошто!

Ако сте средно дете, тогаш многу веројатно е дека сте невидливи во сè и секогаш наследувате работи од вашиот постар брат или сестра. Првиот велосипед ќе биде црвено пони возено од вашата постара сестра. За неколку минути штом ќе поиграте, ќе треба да го молите вашиот постар брат, кој веќе ги преминал сите нивоа. Сепак, она што не ве убива, ве прави

Поучна приказна која ќе ве убеди дека секое лошо носи и нешто добро

Поучна приказна која ќе ве убеди дека секое лошо носи и нешто добро

Што и да ви се случи, знајте дека постои добра причина за тоа. Оваа приказна носи поучна порака дека никогаш не треба да очајуваме и да веруваме дека дошол крајот на светот, без разлика низ што поминуваме. Утре е нов ден. Во една богата земја живеел моќен крал. Тој имал свој верен слуга кој го следел секогаш и секаде, а бил познат по тоа што постојано

Дајте му време на времето – Трпението победува сè!

Дајте му време на времето – Трпението победува сè!

Постои една стара поговорка која вели „Трпението победува сè“. Трпеливоста е најважната и најтешка лекција. Оние кои се неуспешни се откажале премногу брзо. Уште први првата препрека почнале да се сомневаат во своите способности и одлучле да се откажат. Успешните се оние кои и покрај сите предизвици тврдоглаво чекореле напред кон целта. Трпеливоста

Која позната македонска манекенка започнува музичка кариера?

Која позната македонска манекенка започнува музичка кариера?

До сега ја знаевме како Кристина Поптрпева, а од сега ќе заплива и во музичките води под името Кристина Поп! Оваа млада манекенка навистина неуморно и амбициозно ги искачува естрадните скалила. Кристина има многу успеси зад себе. Таа во 2018 во главниот град на Либан, Бејрут ја освои титулата Мис Европа, а пред само неколку дена ги освои титулите Best