притисни ентер »

Извори

Лидер

Итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах, побара Меркел

Итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах, побара Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири. – Во телефонскиот разговор Меркел нагласи дека е итно потребно примирје и враќање на преговарачка маса, истакна портпаролот на германската канцеларка, Штефан Сајберт. Меркел изјави

(ВИДЕО) Заев призна оти ги насочил советниците во Тетово така да гласаат за новиот ДУП

(ВИДЕО) Заев призна оти ги насочил советниците во Тетово така да гласаат за новиот ДУП

Насоката од централата до советниците од Советот на Општина Тетово беше да гласаат „да“. Ова во вчерашното интервју на „Само вистина“ го призна Зоран Заев, зборувајќи за скандалозната зделка за земјиштето од ШИК „Јелак“ со контровезрзинот бизнисмен Миодраг Давидовиќ – Дака. Заев додава дека и токму тој е мотиватор да се носат урбанистичките планови

Орбан бара оставка од потпретседателката на ЕК: Ги навреди граѓаните на ЕУ од Унгарија

Орбан бара оставка од потпретседателката на ЕК: Ги навреди граѓаните на ЕУ од Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска побара оставка од потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова поради „понижувачки изјави“ за Унгарија. – Според потпретседателката на Комисијата, во Унгарија е создадена „болна демократија“ и дополнително ги навреди граѓаните на ЕУ од Унгарија кога рече дека не се во позиција да формираат независно

Груевски се огласи за случајот „Насилство во Центар“: Нема правда во Македонија

Груевски се огласи за случајот „Насилство во Центар“: Нема правда во Македонија

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и политичкиот прогон кој не запре и оваа есен доби нова динамика, пишува на Фејсбук, поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски. Понатаму тој пишува: Власта на чело со Заев е во параноично-пародичен поход и обид да креира едно привидно

МОН и СОНК ќе одлучуваат за дополнителните часови на наставниците

МОН и СОНК ќе одлучуваат за дополнителните часови на наставниците

Владата денеска на седница ќе  разгледува и одлучува за воведување на целодневната настава во училиштата, соопшти министерката за образование и наука Мила Царовска. Со СОНК договараат решенија како ќе се надмине проблемот со зголемениот обем на работа на наставниците кои ќе имаат дополнителни часови. -Ако се пушти целодневната настава, малите групи

Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески во случајот „Насилство во Центар“

Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески во случајот „Насилство во Центар“

Поранешниот премиер Никола Груевски е прогласен за виновен во обвиненеито за случајот „Насилство во Центар“ и осуден на затворска казна од една година и шест месеци, додека за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески Судот одреди условна казна во траење од година дена. Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше изречена пресудата

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине Фејсбук во земјата

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине Фејсбук во земјата

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте отворено се запраша дали да го забрани Фејсбук, откако американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите кои, како што тврди филипинскиот претседател, ги штитат државните интереси и се користат за борба против бунтовниците. Фејсбук минатата недела соопшти дека отстрани група лажни профили затоа

Нормализиран сообраќајот на магистралниот пат Радовиш-Штип

Нормализиран сообраќајот на магистралниот пат Радовиш-Штип

АМСМ информира дека е нормализиран сообраќајот на магистралниот пат Радовиш – Штип. Сообраќајот беше во прекин поради сообраќајка што се случила на осмиот километар од Штип кон Радовиш во која се судрија автобус и комбе, а беа повредени 17 припадници на Армијата.

Тетовка го нападнала поранешното момче на ќерката

Тетовка го нападнала поранешното момче на ќерката

Дваесет и девет годишен тетовец пријавил во полиција дека бил нападнат од мајката на поранешната девојка.  Според пријавеното, нападот се случил во училиште каде работел. -Вчера 28 септември во 21 часот и 10 минути, И.Ш.(29) од Тетово пријавил дека околу 20 часот и 40 минути, додека бил на работно место во тетовско основно училиште, физички бил нападнат

Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година  го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за периодот јануари 2016 до септември 2019 година по основ на надоместоци за почитување на принципот