притисни ентер »

Извори

Локално

Путин: Надворешниот притисок кон Белорусија е без преседан

Путин: Надворешниот притисок кон Белорусија е без преседан

Рускиот претседател Владимир Путин денес го осуди „надворешниот притисок без преседан“ врз Белорусија. „Белорусија се најде во тешка ситуација, во услови на невиден надворешен притисок по претседателските избори“, рече Путин во видео обраќање пред учесниците на руско-белорускиот форум. Белорусија ја тресат протести од почетокот на август по реизборот

Борел до Димитров: Западниот Балкан е дел од Европа и знам дека ја споделувате мојата решителност да ја видам и С.Македонија во ЕУ

Борел до Димитров: Западниот Балкан е дел од Европа и знам дека ја споделувате мојата решителност да ја видам и С.Македонија во ЕУ

Со нетрпение го очекувам усвојувањето на Преговарачката рамка и одржувањето на првата Меѓувладина конференција и бидете уверени во мојата лична посветеност на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ, наведува високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика Жосеп Борел во писмо до вицепремиерот задолжен за европски интеграции

СЗО: Тажен биланс, многу жртви претрпеа ужасно тешка смрт

СЗО: Тажен биланс, многу жртви претрпеа ужасно тешка смрт

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека милионските смртни случаи од Ковид-19 се многу „тажен биланс“. Многу жртви претрпеа ужасно тешка смрт во услови на осаменост, а нивните семејства не можеа да се збогуваат со нив, додава СЗО. „Толку многу луѓе изгубија толку многу луѓе, и немаа можност да се збогуваат“, изјави портпаролката

Членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

Членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22 септември годинава. Согласно Кодексот, функционерите, директорите и лицата на раководни позиции во институциите именувани од Владата, на секои шест месеци ќе треба да доставуваат извештај за направените

Груби – Томан: С.Македонија и Чешка имаат потенцијал за продлабочување на економската соработка

Груби – Томан: С.Македонија и Чешка имаат потенцијал за продлабочување на економската соработка

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби на денешната средба со амбасадорот на Чешка, Мирослав Томан, се согласиле дека меѓу двете земји постојат услови за продлабочување на економската соработка. Како што се наведува во соопштението од Кабинетот на Груби, амбасадорот на Чешка Томан, му ветил дека ќе продолжи

Германија бележи рекорден јавен долг поради пандемијата

Германија бележи рекорден јавен долг поради пандемијата

Јавниот долг на Германија годинава достигна рекордни 2,1 трилиони евра поради кризата со корона, објави во вторникот државниот завод за статистика. „Вкупниот јавен долг на државата, провинциите и општините се зголеми за 11 проценти во споредба со крајот на минатата година и изнесуваше 2,1 трилиони евра на крајот на јуни“, се вели во соопштението на

Жерновски: По 7,5 години од бруталните инциденти и по 3,5 години поминати во судски процеси, денеска правдата ја победи неправдата

Жерновски: По 7,5 години од бруталните инциденти и по 3,5 години поминати во судски процеси, денеска правдата ја победи неправдата

По 7,5 години од бруталните инциденти и по 3,5 години поминати во судски процеси, денеска правдата ја победи неправдата, напиша Андреј Жерновски на својот Фејсбук профил по објавената пресуда за случајот „Насилство во Центар“ „Има работи во нашите животи за кои сакаме и за кои не сакаме да зборуваме. Секој од нас, кои тие два дена од јуни 2013-та година

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје во вкупен износ од близу 5 милиони денари

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје во вкупен износ од близу 5 милиони денари

И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје

Процесот за ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот неделата, најави Битиќи

Процесот за ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот неделата, најави Битиќи

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќ денеска најави дека е крати се она што очигледно не може да се реализира до крајот на годината. -Ребалансот на буџетот ќе биде заокружен како процес до крајот на неделата. Ќе биде скратено сето она што очигледно не може да биде изреализирано до крајот на годината, но тоа нема да биде голем товар

Во Брисел се забранува проституцијата

Во Брисел се забранува проституцијата

Градските власти во Брисел денеска објавија дека ја забрануваат проституцијата до ново известување, со цел да се обидат да го забават ширењето на коронавирусот. Три хотели во кои работеле проститутки биле затворени поради непочитување на мерките за физичко растојание. Најавено е дека ќе се зајакнат полициските контроли, со цел да се осигури почитување