притисни ентер »

Извори

Макфакс

Помпео ја посети грчко-американската воена база на Крит

Помпео ја посети грчко-американската воена база на Крит

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, ја посети грчко-американската воена база во рамките на НАТО на Крит, пред средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на вториот ден од неговата посета на Грција. Помпео претходно се состана и со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас. На состанокот, неколку дена откако Грција и Турција

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози вакцина Спутник В, користени за борба против коронавирусот, објавија руските медиуми. „ РДИФ доби барања за повеќе од 1,2 милијарди дози Спутник В за периодот 2020-2021 година. Повеќе од 50 земји во Европа, Азија, Средниот

Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“

Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и останатите обвинети со жалба во Апелација, откако Кривичниот суд им одреди условна осуда. Таа вели дека за целото обвинение постојат докази кои биле изведени, а судот ги преценил олеснителните околности и затоа досудил, според неа, ниски казни. „Делумно сум задоволна. Задоволна

Екипаж на крузер во Грција заразен со коронавирус, 922 патници не смеат да го напуштат бродот

Екипаж на крузер во Грција заразен со коронавирус, 922 патници не смеат да го напуштат бродот

На крузерот „Мајн Шиф 6“ беше спроведено случајно тестирање на 150 од 666 членови на екипажот. Целиот заразен персонал е асимптоматски, пишува „Гардијан“. „Во понеделникот ги добивме резултатите од тестирањето на персоналот и беше утврдено дека 12 члена на екипажот се позитивни на коронавирус“, соопшти туристичката компанија „Туи“. „Како дел од мерките

Царовска: Место да бојкотираат онлајн настава, родителите, градоначалниците и директорите да се седнат да се договорат

Царовска: Место да бојкотираат онлајн настава, родителите, градоначалниците и директорите да се седнат да се договорат

Бојкот на онлајн наставата нема да донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука Мила Царовска. Родители на деца речиси од сите делови на државата, револтирани од тоа што нивните училишта биле одбиени за настава со физичко присуство, на социјалните мрежи се организираат за бојкот на онлајн наставата убедени дека така

„Банка за храна“ го одбележа Светскиот Ден против отпадот и загубите од храна

„Банка за храна“ го одбележа Светскиот Ден против отпадот и загубите од храна

Денеска се одбележува Светскиот Ден против отпадот и загубите од храна. Во рамките на планот и програмата на ФЕБА и ФАО 1st International Day of Awareness of Food Loss and Waste (IDAFLW), организацијата „Банка за храна“ се одлучи да даде конкретен придонес кон одбележување на овој ден. Во Глобалната кампања и акција се вклучија Владата, претседателот

Нов парк за домашни миленичиња во Кисела Вода

Нов парк за домашни миленичиња во Кисела Вода

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2, и истиот е со висина на ограда од 1,6 метри. Во паркот поставена е урбана опрема, осум клупи за одморање, шест корпи за отпадоци и за собирање на изметот. Поставени се и четири реквизити за милениците

Кимберли Чен возвраќа на критиките дека во бикини шетала кучиња

Кимберли Чен возвраќа на критиките дека во бикини шетала кучиња

Австралиската пејачка Кимберли Чен привлече доста внимание во 2019 година, но не за нејзината музика. Кимберли, која моментално живее во Тајван, минатата година сподели фотографии на кои се гледа дека таа шета во бикини на железничка станица заедно со своите кучиња. Некои корисници на социјалните мрежи ја критикува „облеката“ како несоодветна, додека

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите во „Насилство во Центар“

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од една година доколку во следните четири години направи кривично дело. Казни добија и петте лица кои обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски ги гонеа како извршители на насилството. Александар Трајковски, Дарко Стојчевски добија условна казна

Путин: Надворешниот притисок врз Белорусија без преседан

Путин: Надворешниот притисок врз Белорусија без преседан

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди надворешниот притисок без преседан врз Белорусија. „Белорусија се најде во тешка ситуација, во услови на невиден надворешен притисок по претседателските избори“, рече Путин во видеообраќање пред учесниците на руско-белорускиот форум. Белорусија ја тресат протести од почетокот на август по реизборот на претседателот