притисни ентер »

Извори

Makpress

„Алкалоид“ донираше заштитни средства за студентските и училишните домови во висина од околу 5 милиони денари

„Алкалоид“ донираше заштитни средства за студентските и училишните домови во висина од околу 5 милиони денари

И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје

Пресуда за „Шамарите во Центар“ кои никогаш не се случија, одбраната бара ослободителна пресуда исто како за шарените револуционери

Пресуда за „Шамарите во Центар“ кои никогаш не се случија, одбраната бара ослободителна пресуда исто како за шарените револуционери

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“. Во овој случај обвинет е и поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија. Обвинетите во „Насилство во Центар“, се товарат за поттикнување насилство за време на

Добрила Кацарска едногласно предложена за судија во Уставниот суд

Добрила Кацарска едногласно предложена за судија во Уставниот суд

Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Македонија, потврдија за МИА од СС. Предлогот за судијката Кацарска ќе биде испратен на гласање во Собранието на РСМ, каде народните избраници треба да ја изберат на функцијата. Кацарска е судија во Основниот кривичен суд

Јувентус му нуди на Кедира три милиони евра за прекин на договорот, Германецот бара двојно повеќе

Јувентус му нуди на Кедира три милиони евра за прекин на договорот, Германецот бара двојно повеќе

Јувентус не може да се договори со играчот за врска Сами Кедира да го раскине договорот, којшто е со важност до јуни 2021 година. Триесет и тригодишниот Германец сака да добие обесштетување во висина од шест милиони евра, пренесува „Фудбал Италија“. Од друга страна, клубот му нуди околу 3 милиони, објави новинарот Николо Скира. Претходно се дозна дека

Полицијата и инспекциите со засилени контроли на угостителските објекти во Струмица

Полицијата и инспекциите со засилени контроли на угостителските објекти во Струмица

Во угостителски објекти во Струмица не бил ограничен бројот на гости кои може да седат, поточно на повеќе стоечки маси немало толку столови колку што имало лица околу масите, на масите немало поставено дезинфекциски средства, не било зачувано потребното растојание и не се носеле заштитни маски. Овие неправилности ги констатирале полицијата и инспектори

Меркел: Итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Меркел: Итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири. – Во телефонскиот разговор Меркел нагласи дека е итно потребно примирје и враќање на преговарачка маса, истакна портпаролот на германската канцеларка, Штефан Сајберт. Меркел изјави

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине Фејсбук на Филипините

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине Фејсбук на Филипините

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте отворено се запраша дали да го забрани Фејсбук, откако американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите кои, како што тврди филипинскиот претседател, ги штитат државните интереси и се користат за борба против бунтовниците. Фејсбук минатата недела соопшти дека отстрани група лажни профили затоа

Лејкерс и Никс меѓу екипите кои се заинтересирани за Виктор Оладипо

Лејкерс и Никс меѓу екипите кои се заинтересирани за Виктор Оладипо

Дефанзивецот на Индијана, Виктор Оладипо размислува да го напушти тимот во оваа сезона. Според инсајдерот Брендон Робинсон, интерес за Оладипо покажуваат Лос Анџелес лејкерс, Њујорк никс, Далас Маверикс, Сан Антонио санс, Торонто репторс и Минесота тимбервулвс. Остана уште една година од договорот на Оладипо со Индијана, за време на кој тој може да

Амнести Интернешнл ги осуди постапките на полицијата и судот против демонстрантите во Франција

Амнести Интернешнл ги осуди постапките на полицијата и судот против демонстрантите во Франција

Според извештај на Амнести Интернешнл за 2018-2019 година, повеќе од 40.000 демонстранти во Франција биле осудени врз основа на „многу нејасни законски одредби“. Строгите постапувања на полицијата против демонстрантите во Франција достигнаа невидени нивоа за државата, а постапките на судовите против нив се незаконски. Ова го изјави францускиот огранок

Ерменија се заканува со употреба на оружје со голем дострел во Нагорно Карабах

Ерменија се заканува со употреба на оружје со голем дострел во Нагорно Карабах

Ерменското Министерство за одбрана е принудено да употреби оружје со голем дострел во Нагорно Карабах, соопшти портпаролката на Министерството, Шушан Степањан. – Министерството за одбрана предупредува дека вооружените сили на Ерменија се принудени да употребат огнено оружје и воена техника со голем дострел за уништување на луѓе, подвижни и неподвижни