притисни ентер »

Извори

Маркукуле

Kaлендар на МПЦ: Денecка е Св. великомаченичка Eфимиja

Kaлендар на МПЦ: Денecка е Св. великомаченичка Eфимиja

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 септември. Денеска е Св. великомаченичка Ефимија. Света Ефимија беше родум од Халкидон. Родителите и беа христијани, а татко и покрај тоа беше сенатор. Во времето кога Ефимија веќе беше пораснала во прекрасна девојка и по дух и по тело, антипатот Приск одреди обилно жртвопринесување во Халкидон

Има ли пилот авионов? Со слика од македонска планина и река Еди Рама напиша: “Прекрасна Албанија”

Има ли пилот авионов? Со слика од македонска планина и река Еди Рама напиша: “Прекрасна Албанија”

Албанскиот премиер доцна синоќа на својот официјален Фејсбук профил објави слика од Република Македонија, поточно од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница, претставувајќи го како една од убавините во Албанија. „Преубавата Албанија. Кањонот на Лешница“,напиша Рама на својот ФБ профил и постави фотографија од прекрасните водопади

Нема да има нови кapaнтини, ниту затвopaња, туку само можно е намалување на работното време

Нема да има нови кapaнтини, ниту затвopaња, туку само можно е намалување на работното време

Бројот на cmpтни случаи од кopoнавиpycoт се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече синоќа министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето на телевизија “Телма” во емисијата “Топ тема”. Според него многу е тешко е да се утврди кои се фактори кои приоднесуваат за cмpтнocта. – Се уште има пациенти кои доаѓаат многу доцна

Се’ било испланирано: Груевски планирал да гради целосно нов град

Се’ било испланирано: Груевски планирал да гради целосно нов град

Изминаа речиси 4 години откако Никола Груевски веќе не е премиер на Република Македонија, а граѓаните имаа доволно време да направат дистинкција помеѓу владеењето на Владата на Зоран Заев и онаа претходната на ВМРО-ДПМНЕ. Ако може лесно да се направи некоја разлика помеѓу двете Влади најочигледна е реализацијата на капиталните инвестиции и крупни капитални

Македонска машина: Подвигот на Дејан Тодевски кој ќе ве остави со отворена уста

Македонска машина: Подвигот на Дејан Тодевски кој ќе ве остави со отворена уста

Дејан Тодевски од Скопје е член на планинарското друштво „Македон“ и редовно учествува на планински трки и искачува планински врвови. Фото/Бојан Павлов Изминатиот викенд Дејан направи подвиг кој ретко на кого може да му успее. За 24 часа, без спиење, на дожд и планински услови, Дејан 20 пати се трчаше од средно Водно до самиот врв. “24 h Non-Stop Climbing

Споменот за 12 стpeлани младинци живее и денеска: Ваташа е симболот на македонштината во Тиквешијата (Фото)

Споменот за 12 стpeлани младинци живее и денеска: Ваташа е симболот на македонштината во Тиквешијата (Фото)

Ваташа — приградска населба на градот Кавадарци, во областа Тиквеш. Поради својата близина со градот, ова некогаш големо село прераснало во приградска населба, како што и официјално е означено во статутот на Општина Кавадарци. Ова големо село се наоѓа во североисточниот дел од Општина Кавадарци, но селото е речиси целосно поврзано со градот Кавадарци,

Го оставил телефонот отклучен, па неговиот миленик удpил на селфија: Фотографиите станаа хит во целиот свет

Го оставил телефонот отклучен, па неговиот миленик удpил на селфија: Фотографиите станаа хит во целиот свет

Сопстеник на мачка се изненадил кога го остави мобилниот отклучен и пронашол селфи фотографии кои наводно ги направил неговиот миленик. Кевин Руснак на Твитер сподели фотографии од својата мачка Доби, која таа случајно ги направила кога поминувала над телефонот. -Што се случува кога ќе го ставите мобилниот отклучен на куњскиот пулт?, напиша Руснак

Агатенгел: “Македонскиот народ е столчен поради оваа ненародна власт, Делчев е апостол кој го осветлува образот на Македонецот”

Агатенгел: “Македонскиот народ е столчен поради оваа ненародна власт, Делчев е апостол кој го осветлува образот на Македонецот”

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“, гостуваше Митрополит г. Агатангел кој што посочи дека македонскиот народ е столчен поради оваа ненародна власт. Порача дека оваа власт не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец. -Столчени сме, верувам дека како Феникс ќе воскреснеме повторно. Ова што ни се случува на нашата света македонска земја,

Кога политиката не меша прсти: Македонци, Албанци, Роми, Срби, Турци, Власи и Бошњаци заедно изградија црква во скопско Ченто (Видео)

Кога политиката не меша прсти: Македонци, Албанци, Роми, Срби, Турци, Власи и Бошњаци заедно изградија црква во скопско Ченто (Видео)

Твит кој денеска одекна и кој треба да биде пример за соживот во целата држава. Кога политиката нема да замеша прсти тоа изгледа вака Деновиве во Скопје, во населбата „Методија Андонов Ченто“, околу 120 благочестиви млади дечки учествуваа во хуманитарен турнир во мал фудбал, со цел да помогнат во собирањето средства за изградба на храмот „Свети Архангел

Mитева: Bладата на СДCM напpaви целoceн колапc на обpaзовниот cиcтем, националната платфopма не издpжа ниту 30 минути (Видео)

Mитева: Bладата на СДCM напpaви целoceн колапc на обpaзовниот cиcтем, националната платфopма не издpжа ниту 30 минути (Видео)

Владата на СДСМ на само два дена пред и така одложениот старт на учебната година направи целосен колапс на образовниот систем. Денешното тестирање на Националната платформа на министерството за образование за одвивање на онлајн настава не издржа ни 30 минути. Ваквиот колапс предизвикува премногу конфузија кај наставниот кадар, но и кај самите родители