притисни ентер »

Извори

МКД

Полицaјци и инспектори во контрола на кафулињата во Струмица

Полицaјци и инспектори во контрола на кафулињата во Струмица

Во угостителски објекти во Струмица не бил ограничен бројот на гости кои може да седат, поточно на повеќе стоечки маси немало толку столови колку што имало лица околу масите, на масите немало поставено дезинфекциски средства, не било зачувано потребното растојание и не се носеле заштитни маски. Овие неправилности ги констатирале полицијата и инспектори

Мајка го нападнала поранешниот дечко на нејзината ќерка

Мајка го нападнала поранешниот дечко на нејзината ќерка

Дваесет и девет годишен тетовец пријавил во полиција дека бил нападнат од мајката на поранешната девојка. Според пријавеното, нападот се случил во училиште каде работел. „Вчера 28 септември во 21 часот и 10 минути, И.Ш. (29) од Тетово пријавил дека околу 20 часот и 40 минути, додека бил на работно место во тетовско основно училиште, физички бил нападнат

Ревизорите утврдиле дека во СЈО дел од хонорарите биле делени незаконски

Ревизорите утврдиле дека во СЈО дел од хонорарите биле делени незаконски

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за периодот јануари 2016 до септември 2019 година по основ на надоместоци за почитување на принципот

Вулин: Вучиќ е претседател на сите Срби и треба да создава српски свет

Вулин: Вучиќ е претседател на сите Срби и треба да создава српски свет

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин кажа дека претседателот на Србија е и мора да биде претседател на сите Срби, каде и да живеат, и истакна дека Александар Вучиќ треба да создава „српски свет“. „Да имавме храброст во двете поранешни Југославии да нацртаме и да кажеме каде живееме, немаше да зборуваме за ова денес. Но немавме храброст, а

Затвор од 1 и пол година за Груевски и условни казни за Јанакиески и останатите обвинети за „Насилство во Центар“

Затвор од 1 и пол година за Груевски и условни казни за Јанакиески и останатите обвинети за „Насилство во Центар“

Обвинетиот Никола Груевски кој е во бегство доби затвор од една и пол година за случајот со насилството во Општина Центар, а обвинетиот поранешен министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и останатите обвинети судот им изрече условни казни. Обвинетите во „Насилство во Центар", се товарат за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина

Внимавајте со кого комуницирате онлајн

Внимавајте со кого комуницирате онлајн

Пандемијата донесе нови правила на живот. Интернетот е сè поприсутен во нашиот живот. Но, за помалку вештите за онлајн комуникација тоа носи ризик да бидат мета на предатори. ИТ инженерите упатуваат на поголема свесност со кого комуницираме на далечина. Психијатрите велат дека пандемијата е пролонгирана стресогена состојба која од нас бара претпазливост

Руските медиуми: Од целиот свет пристигнаа нарачки за преку милијарда дози од вакцината

Руските медиуми: Од целиот свет пристигнаа нарачки за преку милијарда дози од вакцината

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега од разни земји од светот добил барања за вкупно 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V која се користи за борба против новиот коронавирус, јавуваат денес руските медиуми. „РДИФ доби барања за над 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник за периодот 2020-2021. Повеќе од 50 земји од Европа, Азија, Блискиот

Добрила Кацарска предложена за Уставен судија

Добрила Кацарска предложена за Уставен судија

Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Северна Македонија, потврдиле за МИА од Судскиот совет. Предлогот за судијката Кацарска ќе биде испратен на гласање во Собранието на РСМ, каде народните избраници треба да ја изберат на функцијата. Кацарска е судија во Основниот

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

Во услови на пандемија во студентските и училишните домови треба да се сместат околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје. Во овие установи се спроведуваат посебни протоколи за нивното функционирање што ќе подразбира високо ниво на хигиена и честа дезинфекција, па за таа цел, „Алкалоид АД Скопје“ донираше производи од својата палета антисептички

ОКТА донирапе лаптопи и заштитни маски за Општина Илинден

ОКТА донирапе лаптопи и заштитни маски за Општина Илинден

ОКТА донираше 30 лаптоп компјутери и 10.000 заштитни маски, со цел да се помогне непреченото одвивање на наставата во основните училишта на територијата на Општина Илинден. Имајќи ги предвид условите во кои ќе се одвива учебната 2020 - 2021 година, компанијата како долгогодишен член на локалната заедница одлучи да ја поддржи општината во напорите за