притисни ентер »

Извори

МТВ 1

Влада: Одобрен продолжениот престој во училиштата

Влада: Одобрен продолжениот престој во училиштата

Владата на Република Северна Македонија на својата редовна 7 седница, го разгледа и усвои Записникот од Четвртиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД-19, одржан на 28 септември 2020 година, и врз основа на заклучоците и препораките на Комисијата

„Денови на комедија“ во Куманово, наградени Колозови

„Денови на комедија“ во Куманово, наградени Колозови

Со изведба на претставата „Меѓуигри 0-24“ на босанскиот актер Зијах Соколивиќ почна годинешното издание на меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Поради протоколот годинава е скратена програмата, но организаторите велат дека сепак кумановци ќе проследат квалитетни претстави. Според

Царовска: Учебната година ќе започне организирано

Царовска: Учебната година ќе започне организирано

Дел од учениците повторно немаа среќа да се вклучат на националата платформа за учење од далечина. И на вториот ден од тестирањето на системот, проблеми. Надлежните тврдат дека се свесни за слабите точки на платформата, но предизвиците ќе се решаваат тековно. Ресорната министерка уверена дека ќе имаме успешен старт на 1-ви октомври. Тоа што во некои

Спроведувањето на Јанкулоска надвор од секаква процедура, смета нејзината адвокатка

Спроведувањето на Јанкулоска надвор од секаква процедура, смета нејзината адвокатка

Спроведување е надвор од секоја законска процедура, коментира денеска адвокатката на Гордана Јанкулоска, која вчера беше спроведена во „Идризово“ за издржување на затворската казна од четири години за случајот „Тенк“. Алексиќ вели дека штом Јанкулоска ја добила пресудата на Врховниот суд, по 10 минути дошла полиција. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, со став дека

Наскоро достапни брзи тестови за Ковид-19

Наскоро достапни брзи тестови за Ковид-19

Тестови за коронавирус кои ќе овозможат луѓето да ги добијат резултатите на лице место, за 15 до 30 минути, наскоро ќе бидат претставени, пишува британски „Гардијан“. Тестовите би можеле да спасат илјадници животи, но и да го намалат ширењето на пандемијата во сиромашните и во богатите земји. Според „Гардијан“, 120 милиони брзи тестови ќе бидат испорачани

Нови 112 случаи со Ковид-19, осум починати, оздравени 159 пациенти

Нови 112 случаи со Ковид-19, осум починати, оздравени 159 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делечево-1, Кратово-1, Свети

Потпишан етичкиот кодекс, Владата се обврзува за транспарентно и одговорно работење

Потпишан етичкиот кодекс, Владата се обврзува за транспарентно и одговорно работење

Министрите, лицата на раководни позиции, директорите на секои шест месеци ќе треба да доставуваат извештај за направените трошоци во текот на нивното работење. Кодексот ги обврзува и да ги објавуваат податоците за работењето, ревизорските извештаи, завршните сметки, односно сѐ што е од интерес за граѓаните. Ќе се изгради систем на интегритет, добро

Груевски осуден година ипол затвор, Јанакиески доби условна казна за „Насилство во Центар“

Груевски осуден година ипол затвор, Јанакиески доби условна казна за „Насилство во Центар“

Една и пол година казна затвор доби поранешниот премиер Никола Груевски, а условна од една година екс- министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески за поттикнување на насилствата пред Општина Центар во јуни 2013-та година. Условна судијата Јосифовски им изрече и на извршителите на насилството пред Општина Центар. Девет месеци на Александар Трајковски,

ИЈЗ: Расте бројот на оздравени од Ковид-19

ИЈЗ: Расте бројот на оздравени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 21 до 27 септември 2020г., тестирани се вкупно 9.691 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што е 0,3% повеќе во однос на минатата недела. Регистрирани сe вкупно 890

Струмица: Се зголемува капацитетот на легла за прием на заразени со Ковид-19

Струмица: Се зголемува капацитетот на легла за прием на заразени со Ковид-19

Струмичката болница го зголемува капацитетот на легла за прием на позитивни од Ковид- 19. Хируршката амбуланта е испразнета и преселена во фамозниот нов крак, таму пациентите ќе ги добиваат здравствените услуги , а во веќе старата хирушка ќе се примаат новозаразените. Последните седмици бројот на позитивни во континуитет се зголемува, а на инфективно,