притисни ентер »

Извори

Нетпрес

Даскаловски: Разбравте што е точно делото за кое е осудена Јанкуловска?

Даскаловски: Разбравте што е точно делото за кое е осудена Јанкуловска?

Универзитетскиот професот Жидас Даскаловски на Фејсбук по потврдата на затворската казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска прашува што се случи со незаконската набавка и која е штетата на државата. -И разбравте што е точно делото за кое е осудена Јанкуловска? МВР купило “луксузен” Мерцедес по желба на Груевски. И ? Што

(ФОТО) Македонија со највисока стапка на смртност од Ковид-19 на Балканот

(ФОТО) Македонија со највисока стапка на смртност од Ковид-19 на Балканот

Светот надмина еден милион смртни случаи од коронавирус, а Македонија е прва од државите на Балканот на црната листа по жртви од Ковид-19. Би-Би-Си во својата анализа за позитивните и смртни случаи од коронавирусот во светот, објавува детален приказ. Според истиот, Македонија има највисока стапка на смртност на 100.000 жители како последица од вирусот

Со слика од водопадите на Лешница, Еди Рама ги претставува убавините на Албанија

Со слика од водопадите на Лешница, Еди Рама ги претставува убавините на Албанија

Албанскиот премиер доцна синоќа на својот официјален Фејсбук профил објави слика од Република Македонија, поточно од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница, претставувајќи го како една од убавините во Албанија. „Преубавата Албанија. Кањонот на Лешница“,напиша Рама на својот ФБ профил и постави фотографија од прекрасните водопади

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата, парите ќе се насочат за економска активност

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата, парите ќе се насочат за економска активност

-Директни фискални импликации од четвртиот пакет антикризни мерки се 160 милиони евра. Дел од нив ќе се покриваат преку ребалансот, односно со кратење таму каде што има можност, каде што се гледа дека до крајот на годината позицијата нема да се реализира. Останатиот дел ќе се покрива со задолжување. Тоа е начинот на финансирање на целиот пакет. Првите

Седумнаесетмина војници на Армијата повредени во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

Седумнаесетмина војници на Армијата повредени во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

Според првичните информации станува збор за автобус во кој се превезувале припадници на Армијата, кои со автобусот од своите градови патувале на работните места во Скопје. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска за МИА потврдува дека во болницата се хоспитализирани 17 лица со телесни повреди и во тек се лекарските прегледи и снимања.

(ВИДЕО) Мртовец избран за градоначалник во Романија, на гроб му ја честитале победата

(ВИДЕО) Мртовец избран за градоначалник во Романија, на гроб му ја честитале победата

„Тоа е твоја победа“, вели еден човек во видеото. „Знајте дека можете да бидете горди на нас. Почивајте во мир”. Алиман победил на изборите по трет пат во Девесел, село со околу 3.000 жители на југот на Романија. Тој добил 64 проценти од гласовите, покажуваат денеска официјалните податоци. „Тој беше вистински началник“, изјави неименувана жена за ПроТВ

Средношколски Глас: Платформата не функционира, образованието е право, а не привилегија

Средношколски Глас: Платформата не функционира, образованието е право, а не привилегија

Националната платформа за учење на далечина не функционира, учениците во речиси сите основни и средни училишта добија насоки да се најават на платформата денес на 28.09.2020, но платформата кај повеќето ученици воошто не функционира, а во текот на утрешниот ден треба да се одржат првите пробни часови на платформата, се наведува во реакцијата на Средношколски

Златев: Вина нема да признаам, јавниот интерес е поважен од било која класификација

Златев: Вина нема да признаам, јавниот интерес е поважен од било која класификација

Утре во 9:30 часот во Основниот кривичен суд Скопје, ќе се одржи првото рочиште во судскиот процес кој Обвинителството го покрена против мене за оддавање на службена тајна, посочува новинарот Љупчо Златев. Неговиот Фејсбук статус го пренесуваме во целост: Самиот процес е како од роман на Кафка, ако се има предвид дека ме теретат за оддавање на службена

Четири дечиња од градинки во Карпош, Аеродром и Ѓорче Петров заболени со ковид-19

Четири дечиња од градинки во Карпош, Аеродром и Ѓорче Петров заболени со ковид-19

Кај четири деца до пет годишна возраст кои одат во градинка потврден е корона вирус. Извор на заразата е семејството кај сите четири деца. Тестот е направен викендов и веднаш биле информирани градинките во населбите Аеродром, Ѓорче Петров и Карпош. 16 деца и четири учителки од сите три градинки заминале во самоизолација, информираат од Центарот за