притисни ентер »

Извори

Независен

Путин ќе се вакцинира

Путин ќе се вакцинира

Рускиот претседател Владимир Путин планира да се вакцинира со новата руска вакцина против корона вирусот, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. Путин планира да се вакцинира пред службеното патување во Јужна Кореја, најави Песков, пренесе Тас. „Путин вчера прими покана од својот јужнокорејски колега. Потврди дека дефинитивно ја прифаќа

Барселона му нуди на Фати еден милион годишно, тој бара 10

Барселона му нуди на Фати еден милион годишно, тој бара 10

Во Барселона нема мир. Младиот напаѓач Ансу Фати, кој беше најдобар играч во победата над Виљареал со два гола (4:0), одби да ја зголеми платата од 300.000 на еден милион евра. Тој бара далеку повеќе пари. За да биде целата приказна уште посериозна и поневеројатна, талентираниот 17-годишник се потруди да му каже на славниот клуб дека сака десет пати

Британија воведе санкции против Лукашенко и неговиот син

Британија воведе санкции против Лукашенко и неговиот син

Повеќе од 12.000 лица беа упасени на протестите откако Лукашенко беше прогласен за победник на изборите на 9 август Велика Британија воведе санкции против белорускиот претседател Александар Лукашенко, неговиот син и уште шест високи владини претставници, оценети како одговорни за местење на претседателските избори во август и сузбивање на уличните

Германија ги заострува мерките против корона вирусот

Германија ги заострува мерките против корона вирусот

Германија ќе го ограничи бројот на луѓе присутни на собири и ќе ги казнува оние кои ги кршат правилата за следење во обид да се спречи ширењето на корона вирусот. Ограничувањата ќе бидат целни, затоа што потребно е да се избегне повторно стопирање на целата земја по секоја цена, рече канцеларката Ангела Меркел, по конференцијата со лидерите на 16 германски

Главната медицинска сестра на Инфективна и две други дале отказ

Главната медицинска сестра на Инфективна и две други дале отказ

Фото: Б. Грданоски Докторот Ненад Лазаров од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, вечерва на својот Фејсбук објави главната медицинска сестра и две други дале отказ од ИНфективната клиника, што според него, е голеа загуба во ова време на корона вирус. „Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат отказ во еден

Еди Рама се извини што фотографија од Лешница означил како убавина од Албанија

Еди Рама се извини што фотографија од Лешница означил како убавина од Албанија

По рекациите на социјалните мрежи, откако албанскиот премиер Еди Рама објави фотографија од планински водопад со хаштаг „прекрасна Албанија“ и „Кањон Лешница“, од неговиот Кабинет за МИА информираа дека во јужниот дел на Албанија исто така постои село со истото име и оти фотографијата по грешка била објавена дека е од Албанија. Имено, од Кабинетот

Двојно повеќе новозаразени во Франција за еден ден

Двојно повеќе новозаразени во Франција за еден ден

Франција забележа пораст на бројот заразени од корона вирус во однос на понеделникот, откако во изминатите 24 часа регистрирани се 8.051 случај на инфекцијата. Тое е речиси двојно повеќе во однос на понеделникот, кога беа пријавени 4.070 новозаболени. Во последното деноноќие од последиците на корона вирсот починаа уште 85 пациенти, со што вкупниот

Порошенко заразен со корона вирус

Порошенко заразен со корона вирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се заразил со корона вирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфекцијата, наведува Порошенко на Фејсбук, тој ќе остане дома да се лекува и дека се надева на броз закрепнување.Тој, исто така, ја искористи можноста и во постот ги повика сите Украинци да се

Корона вирусот влезе во Ливерпул

Корона вирусот влезе во Ливерпул

Едно од најголемите засилувања на Ливерпул ова лето, Тиаго Алкантара нема да ги игра следните натпревари за тимот од „Енфилд“, бидејќи имаше позитивен тест за корона вирусот. Алкантара, кој неодамна дојде во Англија од Баерн и дебитираше во победата над Челси од 2:0, минатата недела го пропушти натпреварот од Лига купот против Линколн. И тогаш навивачите

Мицкоски: Веќе подолго време не сум сопственик на мали хидроцентрали

Мицкоски: Веќе подолго време не сум сопственик на мали хидроцентрали

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ најави дека партија утре ќе го избере новиот генерален секретар. – Јас веќе подолго време не сум сопственик и навистина не сум ниту директно, ниту индиректно поврзан со какви било производители на електрична енергија ниту во Македонија, ниту надвор од Македонија,