притисни ентер »

Извори

Нова Македонија

Некаде рестрикции, некаде олеснувања, во Македонија анализирања

Некаде рестрикции, некаде олеснувања, во Македонија анализирања

Македонија размислува да забрани јавни собири, Црна Гора воведува полициски час, додека во Грција во неколку региони има специјални ограничувачки мерки. Сепак, има и држави каде што мерките се олабавени КАКО СЕ СПРАВУВА РЕГИОНОТ СО ПАНДЕМИЈАТА Македонија, како и земјите од регионот се во очекување на есенскиот бран на ковид-19. Некои од државите веќе

„Алкалоид“ упати донација за студентските и училишните домови во Скопје

„Алкалоид“ упати донација за студентските и училишните домови во Скопје

И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје

Сад ја распоредија Третата флота во азиско-пацифичкиот регион

Сад ја распоредија Третата флота во азиско-пацифичкиот регион

Пекинг полага право врз огромна област во Јужно Кинеско Море, низ кое поминува бродска трговија вредна пет илјади милијарди долари годишно. Пекинг ги зајакна своите права со градење вештачки острови и воведување патроли, градење воена инфраструктура на островските групи, а распореди и стратегиски бомбардери со долг дострел „х-6“. Вашингтон одговори

Повторно говори оружјето во Нагорно Карабах

Повторно говори оружјето во Нагорно Карабах

Последното избувнување на насилствата за регионот Нагорно Карабах на Азербејџан и Ерменија е најтешко од 2016 година наваму, каде што двете страни деновиве прогласија воена состојба Ерменија и Азербејџан на работ од нов конфликт во Кавказ По повеќе од четири години од последните немили случувања на територијата Нагорно Карабах, помеѓу Ерменија и Азербејџан,

Кампања за нов учебен почеток

Кампања за нов учебен почеток

КАРПОШ Во пресрет на почетокот на новата учебна година, Општина Карпош од денеска започнува кратка информативна кампања на социјалните мрежи, во која за новиот почеток ќе разговараат ученици, наставници и родители. Тие ќе споделуваат свои размислувања и ставови за начинот на кој треба да почне учебната година, проблемите со кои биле соочени изминатиов

Куќна помошничка победи милионер на суд и го крена Сингапур на нозе

Куќна помошничка победи милионер на суд и го крена Сингапур на нозе

Таа била индонезиска куќна помошничка, која заработувала 435 американски долари месечно, работејќи за едно многу богато сингапурско семејство. Тој бил нејзин работодавец, титан на сингапурскиот работен естаблишмент и претседател на неколку од најголемите компании во земјата. Еден ден неговото семејство ја обвинило куќната помошничка за поткрадување

Подобрена оптичката мрежа во селата за побрз интернет за настава

Подобрена оптичката мрежа во селата за побрз интернет за настава

КУМАНОВО Општинскиот штаб за заштита и спасување во Куманово одржа состанок, на кој надлежните од институциите информираа за моменталната состојба со ковид-19, како и за активностите што треба да се преземат во наредниот период. „Посебен акцент се стави на почетокот на учебната година, за состојбата во училиштата и протоколите за спроведување на наставата

Основните училишта подготвени за настава со присуство на учениците

Основните училишта подготвени за настава со присуство на учениците

КИЧЕВО Како што се ближи почетокот на учебната година, се интензивираат подготовките во сите основни училишта во Општина Кичево. Директорот на училиштето „Санде Штерјоски“, Јонуз Пињоли, во кое настава следат 1.483 ученици, вели дека спровел сѐ што било пропишано од Министерството за образование и наука за заштита од ковид-19. – Извршивме целосна дезинфекција,

Првиот чекор, сепак, е најтежок

Првиот чекор, сепак, е најтежок

Фото: Маја Јаневска-Илиева Веб-платформата не е тешка за користење ако се следат упатствата. Родителите, наставниците и учениците имаат можност да ја тестираат плат­формата за учење на далечина. Во тест-периодот, корисниците се соочуваат со низа предизвици, кои надлежните уверуваат дека ќе ги решаваат во од. Но на првиот ден од овој тест-период, сепак,

Ретките животински видови на отстрел на шверцери

Ретките животински видови на отстрел на шверцери

Познатите траси за шверцување дрога и за нелегалната миграција се користат и за нелегално пренесување кожи од тигри од Далечниот Исток, егзотични птици од Јужна Америка, желки од Северна Африка… ПОРАДИ ЕКСТРЕМНО ВИСОКАТА ЗАРАБОТКА Екстремно високата заработка што ја овозможува шверцот со загрозените животински видови е главната причина за постоењето