притисни ентер »

Извори

Нова ТВ

„Насилство во Центар“: Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески

„Насилство во Центар“: Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески

Поранешниот премиер Никола Груевски е прогласен за виновен во обвинението за случајот „Насилство во Центар“ и осуден на затворска казна од една година и шест месеци, додека за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески Судот одреди условна казна во траење од година дена. Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше изречена пресудата

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје

Судијката Кацарска едногласен предлог на Судскиот совет за уставен судија

Судијката Кацарска едногласен предлог на Судскиот совет за уставен судија

Судијката од Кривичниот суд Добрила Кацарска е предложена за Уставен судија. Сите 12 членови на Судскиот совет едногласно го поддржале предлогот таа да биде Уставен судија. Сега предлогот ќе биде препратен до Собрание каде пратениците треба да ја изберат на функцијата. Кацарска е предлог на местото на судијата Владимир Стојановски кому му истече мандатот

По пауза од 16 години Тампа Беј го освои Стенли купот

По пауза од 16 години Тампа Беј го освои Стенли купот

По пауза од 16 години Хокеарите на Тампа Беј Лајтинг го освоија Стенли купот. Избраниците на тренерот Џон Купер во финалната серија ги победија Далас Старс со 4:2. Шестиот меч им припадна на Тампа Беј со резултат 2:0. Ова е втора титула за Тампа Беј во историјата. Победата на Тампа Беј во шестиот меч и ја донесоа Брејдан Поинт со голот во првата третина

Бесими: Ребаланс на буџетот до крајот на неделата

Бесими: Ребаланс на буџетот до крајот на неделата

Ребалансот на буџетот се очекува да биде готов до крај на неделата, да се достави до Владата на Република Северна Македонија и веќе следната недела да влезе во собраниска процедура, вели во интервју за вестите на Сител министерот за финансии Фатмир Бесими. Бесими истакна дека со ребалансот ќе се обезбедат дел од средствата за реализација на мерките

Наскоро ќе бидат достапни брзи тестови за Ковид-19

Наскоро ќе бидат достапни брзи тестови за Ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека многу скоро се очекува во болниците во нашата земја да бидат достапни брзи тестови за Ковид 19, посочувајќи дека Министерството за здравство планира надградување на стратегијата за тестирање, односно ново воспоставување на стратегијата за широко тестирање. Во моментов во земјава се активни 2303 случаи

Денеска пресуда за екс министерот Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“

Денеска пресуда за екс министерот Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“

По четири години судски процес напладне во Kривичниот суд во Скопје ќе биде изречена пресудата во случајот „Насилство во Центар“ каде е обвинет поранешениот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Тој на вчерашното рочиште каде се даваа завршни зборови ги отфрли обвинувањата против него и побара ослободителна пресудата. Јанакиески тврди дека

Филипче: Големи се шансите да се отворат границите со земјите во регионот

Филипче: Големи се шансите да се отворат границите со земјите во регионот

Министерот за здравство, Венко Филипче во емисијата „Топ тема“ изјави дека има големи шанси да се отворат границите со земјите од регионот. „Разговори има, но не сакаме да избрзуваме. Сепак, останатите земји немаат широк начин на тестирање, како што имаме ние“, соопшти Филипче и додаде дека во тек е набавка на брзи тестови за коронавирус, што ќе дадат

Заев: Со Мицотакис зборувавме за економија,со Грција ќе потпишеме договор за избегнување на двојно оданочување

Заев: Со Мицотакис зборувавме за економија,со Грција ќе потпишеме договор за избегнување на двојно оданочување

За време на посетата на Атина, со премиерот Мицотакис, разговраваме за аспектите на договорот од Преспа, за двата гранични премини што треба да се отворат меѓу двете земји и најмногу за економијата, истакна претседателот на Владата Зоран Заев, во интервју за Канал 5. Се уште има табли во грчка Македонија, како што велат тие, со ФИРОМ, се боревме да