притисни ентер »

Извори

Опсервер

Костадинов: По примерот со казната за Јанкулоска да завладее правдата во Северна Македонија

Костадинов: По примерот со казната за Јанкулоска да завладее правдата во Северна Македонија

Надлежните институции да ги расветлат сите случаи коишто се во тек и секако конечно по примерот и со Гордана Јанкуловска да завладее правдата и правото во Република Северна Македонија, порача портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој од новинарите беше запрашан за коментар за почетокот од издржувањето на казната на екс-министерката за внатрешни

(ВИДЕО) Скандал „ШИК ЈЕЛАК“: Заев призна дека мотивирал ДУП и гласање за него

(ВИДЕО) Скандал „ШИК ЈЕЛАК“: Заев призна дека мотивирал ДУП и гласање за него

Зоран Заев нарачува гласање за Детален Урбанистички План, Зоран Заев е мотиватор за носење на Детален Урбанистички План, Зоран Заев во февруари издејствувал согласност од Владата за Детален урбанистички план, Зоран Зaев е „aлфа и oмега“  во мега  аферата  „ШИК Јелак-Тетово“. Зоран Заев вчера јавно призна дека стои зад сиот скандал со „ШИК Јелак“ во

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура. Таа вели дека штом Јанкулоска ја добила пресудата на Врховниот суд, по 10 минути дошла полиција за да ја спроведе. „ Спроведувањето

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

– Француската полицијата спроведе акција за демонтирање на голем камп за мигранти во Кале, каде живеаа меѓу 700 и 800 лица, јави дописникот на МИА. Акцијата, која се одвиваше во мир, започна околу седум часот во секторот наречен „Ланд де Вирвал“ лоциран околу болницата во Кале. Околу дваесет мигранти биле одведени во автобус околу 7:30 часот, а вториот

Истражување: Ковид-19 не се пренесува со мајчино млеко

Истражување: Ковид-19 не се пренесува со мајчино млеко

– Мајчиното млеко е безбедно за бебето и, ако мајката е заразена со коронавирусот, тој нема да се пренесе на бебето преку доење. Ова, според ново истржување на Одделот за неонатологија при Универзитетот на Торино. – Микробиолошките анализи покажаа дека коронавирусот не се пренесува од мајка на бебе, што е многу важно, нагласи професорот Давид Лембо,

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

– Градските власти во Брисел најавија дека ќе ја забранат проституцијата до ново известување, со цел да се обидат да го спречат ширењето на коронавирусот. Три хотели во кои работеле проститутки се затворени поради непочитување на мерките за физичко растојание. Најавено е дека полициските контроли ќе бидат засилени, со цел да се обезбеди почитување

Радев: Ќе предложам уставни измени по изборите

Радев: Ќе предложам уставни измени по изборите

– Моите критики се однесуваат на оние кои управуваат со нас неефикасно. Јас не се мешам во работите на ниту една партија, но не дозволувам никој да се меша во моите работи. Бугарија веќе е во криза – политичка, здравствена, економска, но најголема е владината криза. Оние кои се на власт секојдневно не туркаат во ќорсокак. Ова го изјави бугарскиот претседател

Макрон во Литванија се сретна со Тихановскаја

Макрон во Литванија се сретна со Тихановскаја

– Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Вилнус се сретна со лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја, при што вети помош за посредување во политичката криза во Белорусија. – Ќе направиме најдобро што можеме за да помогнеме во медијација, рече Макрон по состанокот, кој дополнително беше додаден во распоредот за неговата посета

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози вакцина Спутник В, користени за борба против коронавирусот, објавија руските медиуми. „ РДИФ доби барања за повеќе од 1,2 милијарди дози Спутник В за периодот 2020-2021 година. Повеќе од 50 земји во Европа, Азија, Средниот

Помпео ја посети грчко-американската воена база на Крит

Помпео ја посети грчко-американската воена база на Крит

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, ја посети грчко-американската воена база во рамките на НАТО на Крит, пред средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на вториот ден од неговата посета на Грција. Помпео претходно се состана и со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас. На состанокот, неколку дена откако Грција и Турција