притисни ентер »

Извори

+Инфо

Филипини го укинува Фејсбук?

Филипини го укинува Фејсбук?

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте, отворено се запраша дали да го забрани Фејсбук, откако американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите кои, како што тврди филипинскиот претседател, ги штитат државните интереси и се користат за борба против бунтовниците. Фејсбук минатата недела соопшти дека отстрани група лажни профили затоа

Ерменија го вади оружјето со голем дострел против Азербејџан

Ерменија го вади оружјето со голем дострел против Азербејџан

Ерменското Министерство за одбрана е принудено да употреби оружје со голем дострел во Нагорно Карабах, соопшти портпаролката на Министерството, Шушан Степањан. „Министерството за одбрана предупредува дека вооружените сили на Ерменија се принудени да употребат огнено оружје и воена техника со голем дострел за уништување на луѓе, подвижни и неподвижни

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници

Халкбанк АД Скопје подготви специјален производ – Потрошувачки кредит за здравствени работници , кој е со фиксна каматна стапка од само 4% во првите две години, односно 5% каматна стапка варијабилна во останатиот период на отплата и со можност за користење грејс период од 6 месеци. Со новиот производ, Халкбанк излегува пресрет на здравствените работници

Војската на Азербејџан нападна воена единица на ерменска територија

Војската на Азербејџан нападна воена единица на ерменска територија

Вооружените сили на Азербејџан нападнаа воена единица во ерменскиот град Варденис, изјави портпаролката на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степањан, најавувајќи „соодветен одговор“. „Војската на Азербејџан отвори оган врз воена единица во Варденис, а исто така ја вклучи и авијацијата против овие позиции“, напиша Степањан на својот Фејсбук

Рама убавините на Македонија ги претставува како да се дел од Албанија (ФОТО)

Рама убавините на Македонија ги претставува како да се дел од Албанија (ФОТО)

Премиерот на Албанија, Еди Рама на својот Фејсбук профил објави фотографија од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница, претставувајќи го како една од убавините во Албанија. – Преубавата Албанија. Кањонот на Лешница – напиша Рама на својот ФБ профил и постави фотографија од прекрасните водопади на реката Лешница на Шар Планина

Бесими: Ребалансот на буџетот ќе биде готов до крајот на неделата

Бесими: Ребалансот на буџетот ќе биде готов до крајот на неделата

Ребалансот на буџетот се очекува да биде готов до крај на неделата, кога ќе биде доставен до Владата, а следната недела ќе  влезе во собраниска процедура, вели во интервју за вестите на Сител министерот за финансии Фатмир Бесими. Со ребалансот ќе се обезбедат дел од средствата за реализација на мерките од четвртиот антикризен пакет, а воедно средствата

Ќе се формира Француска агенција за развој која ќе финансира еко проекти во земјава

Ќе се формира Француска агенција за развој која ќе финансира еко проекти во земјава

Француска агенција за развој (ФАР) ќе се формира наскоро како резултат на договорот меѓу владите на Франција и на земјава . Со работата на оваа Агенција треба да се подобрат односите меѓу двете земји. Ова е соопштено по средбата на министерот за финансии, Фатмир Бесими и амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние. Преку оваа Агенција се

Запалено американско знаме го пречека Помпео во Грција

Запалено американско знаме го пречека Помпео во Грција

Во воената база Суда на грчкиот остров Крит, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, и премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, денеска ќе одржат средба на која ќе разговараат за низа прашања поврзани со Источниот Медитеран, безбедноста, одбраната и сл. Помпео и неговата сопруга, синоќа, кусо пред 21 часот, пристигнаа на Крит, поконкретно во куќата

Не стивнуваат тензиите во Нагорно Карабах, загинаа 26 ерменски војници

Не стивнуваат тензиите во Нагорно Карабах, загинаа 26 ерменски војници

Властите во регионот Нагорно Карабах во Азербејџан, каде мнозинство е ерменско население, синоќа соопштија дека уште 26 нивни војници биле убиени во судирите со азербејџанските сили. Ерменските и азербејџанските сили разменуваат жесток оган околу територијата на Нагорно Карабах втор ден по ред. Двете страни меѓусебно се обвинуваат за употреба на тешка

Ковид-19 ги принуди земјите од ЕУ на враќање на построгите мерки

Ковид-19 ги принуди земјите од ЕУ на враќање на построгите мерки

Голем број европски земји соопштија дека по зголемувањето на бројот на новозаразени, ќе воведат нови мерки за борба против ширењето на коронавирусот, што ќе вклучува ограничување на патувањето, порано затворање на барови и ресторани и ограничување на јавните собири. Холандија усвои нови мерки откако бројот на нови случаи на коронавирус во вториот бран