притисни ентер »

Извори

Порта

Маргаринот и не е толку нездрав продукт

Маргаринот и не е толку нездрав продукт

Маргаринот долго време е на тапет дека е нездрав продукт. Но, во последните месеци нутриционистите се обидуваат да го спасат неговиот веќе лош углед тврдејќи дека е здрав продукт. Нутриционистите сега тврдат дека маргаринот е всушност здрав и дека во неговото производство со години не се користат опасните транс-масти. Маргаринот долго време е на тапет

Двајца повредени во сообраќајка на патот Кичево-Гостивар вчера

Двајца повредени во сообраќајка на патот Кичево-Гостивар вчера

На 28.09.2020 во 19.10 часот било пријавено дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај с.Зајас, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Д.Б.(21) од с.Грешница, кичевско и патничко моторно возило „мерцедес“ со албански национални ознаки, управувано од Б.Е.(39)

Кога е вистинско време за кафе?

Кога е вистинско време за кафе?

Заклучок е дека кафето треба да го одбегнувате кога нивото на кортизол во крвта е најголемо во текот на денот, а највисок е меѓу осум и девет часот наутро. Кон кофеинот би требало да се однесуваме токму како што пациентите се однесуваат кон лековите за болки и антибиотиците, значи земање според посебен рецепт. Според Стефан Милер, студент на докторски

Што прават успешните луѓе после работа?

Што прават успешните луѓе после работа?

Сите имаме некакви навики по завршување на работните обврски, но што точно прават оние најуспешните? Хафингтон пост, се обиде да ги собере одговорите од најмоќн ите луѓе на светот, па пренесуваме дел од нивните совети. Исклучување Тоа значи дека по напуштањето на канцеларијата потребен ви е вистински одмор, па и да е само еден час. Исклучете се целосно

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот

Долготрајното пиење на газирана вода ги менува хемиските процеси во мозокот и влијае на однесувањето . Газираните пијалаци го уништуваат мозокот, покажа најново истражување . Судејќи според резултатите, дејството на газираните пијалаци на мозокот е слично како она што врз него го вршат Алцхајмеровата болест или ракот , со оглед на тоа дека доаѓа до

Жените кои глумат оргазам повеќе се наклонети кон неверство

Жените кои глумат оргазам повеќе се наклонети кон неверство

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам . Ако ја „фатите“ вашата дама како глуми оргазам, најпрво запрашај се, зошто тоа го прави, а потоа дали позади тоа стои некој друг „човечки фактор. Лажниот оргазам не е само показател дека во врската нешто не е како што треба, туку

Утринава 17 припадници на АРМ имале тешка сообраќајна несреќа

Утринава 17 припадници на АРМ имале тешка сообраќајна несреќа

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска за МИА потврдува дека во болницата се хоспитализирани 17 лица со телесни повреди и во тек се лекарските прегледи и снимања. Според првичните информации повредeните не се во живото загрозувачка состојба. Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“,

Хороскоп за денес (29.09) вторник

Хороскоп за денес (29.09) вторник

Овен Се занимавате со ситници кои не ви одат од рака. Морате да се подготвите за посилно  темпо на работа, што во суштина и не ви е тешко. Поминете го денот во планови. Пробувате да најдете компромис во своите желби и промени во емотивна смисла. Психата ви е нагласена. Бик Немојте да бидете лесноверни, но со оваа негативна енергија што ја имате лесно

Од ноќеска нови врнежи од дожд, ова се најновите метео информации..

Од ноќеска нови врнежи од дожд, ова се најновите метео информации..

Во втората половина од претстојната ноќта од запад во нашата држава ќе навлезат нови врнежи од дожд кој поинтензивни ќе бидат на запад, во другите предели од државава врнежите ќе имаат локален карактер и ќе бидат послаби. Локално, особено на запад ќе има услови и за нестабилност проследена со грмежи. Локално во западните предели ќе паднат нови над

РКЕ донесе одлука од ноќеска цените на горивата да останат исти

РКЕ донесе одлука од ноќеска цените на горивата да останат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво како минатата недела. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,355 ден/кг и ќе изнесува 25,666 ден/кг. Од 29.9.2020 година