притисни ентер »

Извори

Прес 24

Груевски доби затворска казна од 1 година и шест месеци, а Јанакиески доби условна казна за „Насилство во Центар“

Груевски доби затворска казна од 1 година и шест месеци, а Јанакиески доби условна казна за „Насилство во Центар“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беше изречена пресудата за случајот „Насилство во Центар“. Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на казна затвор од една години и шест месеци, а екс министерот Миле Јанакиески на условна казна затвор.Условна казна затвор добија и останатите обвинети. Ова е првостепената пресуда за случајот „Насилство

Владата ќе одлучува за целодневната настава, МОН и СОНК ќе решаваат за дополнителните часови на наставниците

Владата ќе одлучува за целодневната настава, МОН и СОНК ќе решаваат за дополнителните часови на наставниците

Владата денеска на седница ќе  разгледува и одлучува за воведување на целодневната настава во училиштата, соопшти министерката за образование и наука Мила Царовска. Со СОНК договараат решенија како ќе се надмине проблемот со зголемениот обем на работа на наставниците кои ќе имаат дополнителни часови. -Ако се пушти целодневната настава, малите групи

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

На покана на германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, на 30 септември и 1 октомври ќе престојува во работна посета на Берлин. Како што соопшти Секторот за европски прашања, ова е прва посета на претставник на Владата на Македонија по нејзиното формирање, а воедно

Груби - Томан: Северна Македонија и Чешка, потенцијал за економска соработка

Груби - Томан: Северна Македонија и Чешка, потенцијал за економска соработка

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, Артан Груби денес оствари средба со амбасадорот на Чешка, Мирослав Томан, со кого се согласија дека меѓу Република Македонија и Чешка постојат услови за продлабочување на економската соработка. Амбасадорот на Чешка, Мирослав Томан, му вети на првиот вицепремиер Груби дека ќе

МЗ: Лицата со кардиоваскуларни заболувања да се придржуваат до мерките за заштита од Ковид-19

МЗ: Лицата со кардиоваскуларни заболувања да се придржуваат до мерките за заштита од Ковид-19

По повод одбележувањето на 29 септември - Светскиот ден на срцето, Министерството за здравство потсети на препораките од Светската здравствена организација за заштита од вирусот Ковид-19, имајќи предвид дека лицата со кардиоваскуларни заболувања се една од најчувствителните групи. „Светската здравствена организација препорачува: практикување физичка

Царовска: Предизвици има, нема да биде лесно, важно е сите заедно да покажеме разбирање и толеранција

Царовска: Предизвици има, нема да биде лесно, важно е сите заедно да покажеме разбирање и толеранција

Министерката за образование и наука Мила Царовска, градоначалникот на Гази Баба, Борче Георгиевски и претседателот на СОНК, Јаким Неделков денес ги посетија општинските основни училишта “Дане Крапчев” и “Крсте Мисирков” во населба Маџари. Во овие две училишта ќе се одвива настава од 1-3 одделение со физичко присуство,  а во погорните одделенија преку

ФОТО: Роналдо ја остави оваа убавица поради Георгина, а таа секојдневно му покажува што пропушта

ФОТО: Роналдо ја остави оваа убавица поради Георгина, а таа секојдневно му покажува што пропушта

Пред да ја запознае Шпанката Герогина Родригез, португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо имаше прилично бурен љубовен живот. Еден од најголемите заводници во светот на фудбалот имаше афери со бројни убавици, а само една во низата беше и прекрасната Елиса Де Панисис. Оваа позната актерка и инфлуенсерка имаше афера со славниот фудбалер на Јувентус во

Европски Зелени: Преговорите со Северна Македонија мора да почнат час поскоро

Европски Зелени: Преговорите со Северна Македонија мора да почнат час поскоро

Шефот на партијата на европските Зелени, Рајнхард Бутикофер, смета дека не смее да се попречува одлуката за датум за преговори со Македонија со оглед на огромниот напредок што го оствари земјата, јавува дописничката на МИА од Брисел. Ова е ставот на групата на европските Зелени во Европскиот Парламент, чиј претседател, Бутикофер, вчера се сретна со

СЈО си исплатило незаконски 282.897 илјади денари надоместоци

СЈО си исплатило незаконски 282.897 илјади денари надоместоци

На барање на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Државниот завод за ревизија изврши ревизија на усогласеност на тема „Плати и додатоци на плати и други надоместоци во Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите“. Извршената ревизија

Ковачки: Шекеринска ја злоупотреби армијата, офицери во армиска униформа беа дел од спот на СДСМ

Ковачки: Шекеринска ја злоупотреби армијата, офицери во армиска униформа беа дел од спот на СДСМ

Во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“, полковникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки упати низа критики на адреса на актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска која според него ја злоупотребува армијата. Како пример тој го посочи изборниот спот на СДСМ во кој Шекеринска се појавува во друштво на армиски