притисни ентер »

Извори

Религија

Агатангел: Помошта од државата е добредојдена

Агатангел: Помошта од државата е добредојдена

Повардарскиот митрополит г. Агатангел, кој беше гостин во емисијата „Што не е јасно“, на ТВ. Алфа, ги оцени како корисни писмата од државниот врв до Вселенскиот Патријарх, Вартоломеј, во кои Претседателот и Премиерот бараа признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. -Сите православни цркви до својата автокефалност дошле со помош на државата, и тоа е добро,

Краси од Белград

Краси од Белград

Откако српскиот шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, како адвокат на СПЦ, објасни кој е патот за МПЦ – нормално преку Белград, како и за се друго, нели од Македонија се стасува во светот преку Белград, се јави и „српскиот Каракачанов“, министерот за одбраната, Александар Вулин. Иако Красимр од Софија е далече по влијателна фигура во политиката од Вулин,

Шегобијци

Шегобијци

Еден постар текст, авторство на новинарот Горан Вечичковски, кој вреди да остане во архивите на Религија.мк Значаен дел од денешните Христијани се големи шегобијци. Велат дека веруваат во Бог, ама си тераат по свое. Се декларираат за верници, но сепак си наоѓаат оправдание за сето она што не ќе го испочитуваат. И веднаш на почетокот да се разбереме

На рјеках Вавилонских…

На рјеках Вавилонских…

(Основни човечки дарови) Чујте друга парабола! Имаше еден човек домаќин, кој насади лозје, го загради со плот, ископа бунар, направи кула и, откако го предаде на лозарите, си отиде. И кога наближи времето за берење, тој ги испрати при лозарите своите слуги, за да му ги приберат плодовите. Но лозарите, кога ги фатија неговите слуги, едниот го претепаа,

Северниот сосед си ја ишка мувата од капата

Северниот сосед си ја ишка мувата од капата

Писмото на претседателот Пендаровски до Вартоломеј предизвика и политички и верски бранувања во Србија Писмото на претседателот Стево Пендаровски испратено до Вселенската патријаршија предизвика големо внимание во домашната, но и во јавноста во Србија. И додека овде тоа се толкува како мешање на државата во црковните работи, во Србија се доживува како

Реакција: Ако сакал некој да сокирие нешто, немало воопшто да ја има на репертоар композицијата

Реакција: Ако сакал некој да сокирие нешто, немало воопшто да ја има на репертоар композицијата

Македонскатата филхармонија реагираше на дел од медиумските написи во кои беше пренесуван ставот на актерот Тони Михајловски, а поврзан со концертот на Филхармонија за 1000 годишнината од Бигорскиот манастир, во кој Михајловски тврди дека една од изведените композиции била скратувана, давајќи му и на концертот и на настанот дневно-политичка димензија

Теолошки коментар – зошто Вселенската патријаршија е вистинската адреса за автокефалноста на МПЦ

Теолошки коментар – зошто Вселенската патријаршија е вистинската адреса за автокефалноста на МПЦ

Интернет порталот за црковни анализи, „доксологијаинфоњуз„ објави свој коментар за писмото што Преседателот Стево Пендаровски го испрати до Вселенскиот патријарх Вартоломеј, во кое побара тој да го искористи своето апелациско право за решавање на црковниот спор во Македонија. Во продолжение целосниот коментар на „доксологијаинфоњуз„. Согласно 4. и

Пресинг на државниот врв за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква

Пресинг на државниот врв за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква

Писмата на претседателот Пендаровски и на премиерот Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј со заеднички именител Има ли координација меѓу клучните и највисоки институции на нашата држава во делот од обраќањата на претседателот Стево Пендаровски и на премиерот Зоран Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј или е само коинциденција со временска разлика

Претставници на Синодот и Архиепископот на средба со Заев изразија благодарност за писмото упатено до партијархот Вартоломеј

Претставници на Синодот и Архиепископот на средба со Заев изразија благодарност за писмото упатено до партијархот Вартоломеј

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ-ОА, придружуван од митрополитите г. Тимотеј и г. Климент. Делегацијата на МПЦ-ОА, како што информираат од владината прес-служба, на средбата изразија честитки за изборната победа и за новиот мандат

Мојаноски: Позитивно е што се работи на отворање на прашањето на МПЦ-ОА пред Вселенската патријаршија

Мојаноски: Позитивно е што се работи на отворање на прашањето на МПЦ-ОА пред Вселенската патријаршија

Професорот Цане Мојаноски, кој е поранешен претседател на Комисијата за односи со верските заедници, позитивно го оценува обидот на претседателот Стево Пендаровски и на премиерот Зоран Заев за отворање на прашањето за статусот на Македонската православна црква пред Вселенската патријаршија. – Стасусот на МПЦ нема да го реши ниту претседателот ниту