притисни ентер »

Извори

РК Металург

Видео: драмата во последните две минути од средбата во Цирих

Видео: драмата во последните две минути од средбата во Цирих

Крајно драматична беше завршницата од денешната средба во Цирих. Откако не го реализиравме нашиот последен напад, со кој можевме да го израмниме резултатот, се најдовме во ситуација во последните 20 секунди да му се спротиставиме на последниот напад на противникот со играч помалку. Но, овој пат нашата одбрана беше на висината на задачата и се одбранивме,

Металург во Цирих ја имаше поддршката на македонските иселеници

Металург во Цирих ја имаше поддршката на македонските иселеници

По херојска борба, ракометарите на Металург го издржаа притисокот во “Саалспортхале“ арената и остварија резултат кој не води во групната фаза на Лига Европа. Во текот на целата средба ја имавме поддршката на дваесетина наши иселеници во Швајцарија, кои на моменти ја надвикуваа домашната публика. Меѓу нашите навивачи беше и македонскиот репрезeнтативец

Металург е во групната фаза на Лига Европа

Металург е во групната фаза на Лига Европа

По исцрпувачки и крајно драматични 60 минути во Цирих, Металург успеа да избори пласман во групната фаза на Лига Европа. Во меч со многу малку голови загубивме со само гол разлика, 21:20, доволни да обезбедиме настап во групната фаза на ова второ по квалитет европско натпреварување. Особено драматични беа последните 20 секунди од средбата, во кои влеговме

Познати се составите на Криенс и на Металург за денешната средба во Лига Европа

Познати се составите на Криенс и на Металург за денешната средба во Лига Европа

Тренерите на Металург и на Криенс, Зоран Кастратовиќ и Горан Перковац, се определија со кои состави ќе ја одиграат денешната реванш средба од второто квалификациско коло во Лига Европа. Всушност, двете екипи ќе играат со истите состави со кои настапија и на натпреварот во Скопје. Па, така, Металург ќе настапи во својот стандарден состав: Дупјачанец,

Тестовите негативни, Металург замина за Швајцарија

Тестовите негативни, Металург замина за Швајцарија

Денеска наутро Металург летна за Истанбул, каде ќе го мине денот и утре ќе продолжи за Цирих. Сите корона-тестови на ракометарите, стручниот штаб и на раководството се негативни, така да тренерот Зоран Кастратови на располагање ќе ги има сите потребни играчи. Металург утре ќе стигне во Цирих, каде ќе го има и својот тренинг пред натпреварот. Самата

СЕХА лигата стартува на 10 октомври

СЕХА лигата стартува на 10 октомври

Оваа година СЕХА лигата стартува на 10 октомври, реши раководството на ова регионално натпреварување. Овој пат лигата ќе има 10 екипи, меѓу кои и Вардар и Еурофарм Пелистер, кои ќе бидат поделени во две групи од по пет екипи. Поделбата е по географски принцип, со цел да се избегнат долгите патувања, а екипите од иста земја ќе бидат одвоени во разни

ИХФ дефинитивно го откажа Супер Глоуб за 2020 година

ИХФ дефинитивно го откажа Супер Глоуб за 2020 година

Неофицијалното светско екипно првенство, Супер Глоуб, за 2020 година дефинитивно е откажано. Овој настан, со одлуката на ИХФ од 16 јули, најпрво беше одложен на неопределено време, за да сега и конечно биде откажано. Причината е во епидемијата на Ковид 19, која направи хаос во светскиот спорт, а во ракометот посебно. ИХФ информира дека за следниот

Резултати од второто коло на Лигата на шампионите

Резултати од второто коло на Лигата на шампионите

Зад нас е второто коло во Лигата на шампионите, во кое е одложена само една средба и тоа таа меѓу екипите на Вардар и на Елверум, што требаше да се одигра во Скопје на 24 септември. Во ова коло се случија и две изненадувања – домашните порази на ПСЖ и на Кил од екипите на Фленсбург и на Нант. . Резултати: Група “А“: Киелце – Пик Сегед  26:23 (12:7)

РФМ го суспендира и натпреварувањето во групата “Б“ од македонската Суперлига

РФМ го суспендира и натпреварувањето во групата “Б“ од македонската Суперлига

Поради големиот број на пријавени заразени ракометари во екипата на Работнички, РФМ донесе очекувана одлука и го суспендира натпреварувањето во групата “Б“ од македонската Суперлига.  Ракометот во оваа група ќе мирува во следните 15 дена, после кои ќе се направи нов скрининг и ќе се донесе соодветна одлука. Претходно, РФМ го суспендираше и натпреварувањето

РФМ го одложи и почетокот на Првата лига

РФМ го одложи и почетокот на Првата лига

По серијата позитивни случаи на коронавирус во суперлигашките екипи, РФМ ги извести прволигашките клубови дека се одложува почетокот на сезоната во Првата лига на неодредено време. Во првото коло, кое требаше да се игра в сабота, екипата на Металург 2 ќе му биде домаќин на тимот на РК Партизан. Новиот датум за почеток на Првата лига дополнително ќе