притисни ентер »

Извори

Само Здравје

Руските медиуми: Рускиот фонд за директни инвестиции досега добил барања за вкупно 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V

Руските медиуми: Рускиот фонд за директни инвестиции досега добил барања за вкупно 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега од разни земји од светот добил барања за вкупно 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник V која се користи за борба против новиот коронавирус, јавуваат денес руските медиуми. „РДИФ доби барања за над 1,2 милијарди дози од вакцината Спутник за периодот 2020-2021. Повеќе од 50 земји од Европа, Азија, Блискиот

Филипче: Наскоро ќе бидат достапни брзи тестови за Ковид-19

Филипче: Наскоро ќе бидат достапни брзи тестови за Ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека многу скоро се очекува во болниците во нашата земја да бидат достапни брзи тестови за Ковид 19, посочувајќи дека Министерството за здравство планира надградување на стратегијата за тестирање, односно ново воспоставување на стратегијата за широко тестирање. Во моментов во земјава се активни 2303 случаи

Во Европа се заоструваат мерките поради вториот бран на Ковид-19

Во Европа се заоструваат мерките поради вториот бран на Ковид-19

Голем број европски земји во понеделникот најавија дека по зголемувањето на бројот на новозаразени, тие ќе воведат нови мерки за борба против ширењето на коронавирусот, што вклучува ограничување на патувањето, затворање на барови и ресторани порано и ограничување на јавните собири. Холандија усвои нови мерки откако бројот на случаи на инфекција во

Наскоро, кафе во Приштина без ПЦР-тест, најави заменик-министерот за здравство Илир Хасани

Наскоро, кафе во Приштина без ПЦР-тест, најави заменик-министерот за здравство Илир Хасани

Накоро, кафе во Приштина без ПЦР-тест, најави денеска преку „Фејсбук“ новиот заменик министер за здравство Илир Хасани. Хасани официјално стапи на функцијата пред четири дена, кога ја презеде функцијата од досегашниот заменик-министер Арменд Арслани. Тој досега беше директор на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација

Kина апелира: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји

Kина апелира: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19, бидејќи примероците на замрзната храна од странство во неколку наврати биле позитивни на коронавирус. „Царината и локалните власти во повеќе наврати откриле коронавирус во увезената замрзната храна“, се вели во соопштението

4 лица починати и 48 нови случаи на Ковид-19 во земјава

4 лица починати и 48 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 20 -Куманово 3 -Дебар 1 -Прилеп 3 -Тетово 1 -Струмица 4 -Кочани 9 -Пробиштип 1 -Пехчево 1 -Виница 2 -Делчево 1 -Свети Николе 2 Починати се 4 пациенти од Скопје (73 и 62г), Куманово (69г) и Тетово (72г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира

Втор случај на заразена воспитувачка во Битола, повторно од истата градинка

Втор случај на заразена воспитувачка во Битола, повторно од истата градинка

Нов случај на заразена воспитувачка во градинка во Битола е откриен денеска откако тестот бил направен во текот на викендот. Позитивната воспитувачка е од истата градина каде што кај повеќе од две недели имаше позитивен случај на негувателка. Под здравствен надзор во домашна изолација се ставени 13 деца од групата и негувателката. Директорката на градинката

Отсега една кутија цигари да вклучува најмалку 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

Отсега една кутија цигари да вклучува најмалку 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

„Кутијата цигари треба да има кубоидна форма. Една кутија цигари вклучува најмалку 20 цигари. Пакетчињата на тутун за виткање треба да имаат кубоидна или цилиндрична форма или форма на торбичка. Треба да содржат тутун со тежина не помала од 30 g.“ Ова е содржината на член 14 од Директивата 2014/40 на Европската Унија, донесена во април 2014 година

9 лица починати и 143 нови случаи на Ковид-19 во земјава

9 лица починати и 143 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 43 -Куманово 16 -Штип 4 -Прилеп 9 -Тетово 6 -Струга 2 -Велес 3 -Охрид 2 -Кавадарци 3 -Гостивар 6 -Гевгелија 4 -Струмица 11 -Радовиш 1 -Кочани 15 -Пробиштип 1 -Пехчево 1 -Валандово 3 -Виница 2 -Делчево 3 -Свети Николе 5 -Кичево 2 -Неготино 1

Штипското Инфективно одделение остана со двајца инфектолози

Штипското Инфективно одделение остана со двајца инфектолози

Штипската Клиничка болница остана со двајца инфектолози за пациентите од целиот источен регион. Проблемот со недостиг на лекари на Инфективното одделение го решава со ротирање на лекари од другите одделенија. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека проблемот се појавил откако еден од инфектолозите заминал на боледување, а Општата