притисни ентер »

Извори

Сакам Да Кажам

Речиси 100 мртви во борбите во Нагорно-Карабах, расте и бројот на цивилни жртви

Речиси 100 мртви во борбите во Нагорно-Карабах, расте и бројот на цивилни жртви

Речиси 100 луѓе загинаа, вклучувајќи и цивили, во жестоките борби помеѓу ерменските и азербејџанските сили во спорниот регион Нагорно-Карабах, кои траат веќе трет ден. Оваа планинска енклава е призната како дел од Азербејџан, но од 1994 година е под контрола на етничките Ерменци. Самопрогласената република објави дека досега загинале 84 нејзини војници,

Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески за насилството и шамарите во центар

Година и пол затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески за насилството и шамарите во центар

Нарачателот на шамарите и насилствата во Општина центар Никола Груевски во 2013 година доби затворска казна во траење од 1 година и шест месеци, во отсуство. Второобвинетиот Миле Јанакиески, за организација на насилствата, по нарачка на тогашниот премиер Груевски, денеска е првостепено осуден на условна казна од една година затвор, ако во наредните

„Алкалоид“ донираше дезинфекциски средства за студентските и училишните домови во Скопје пред стартот на учебната година

„Алкалоид“ донираше дезинфекциски средства за студентските и училишните домови во Скопје пред стартот на учебната година

„Алкалоид АД Скопје“ донираше производи од својата палета на антисептички и дезинфекциски средства за студентските и училишните домови во Скопје пред стартот на нобата учебна година. Донацијата се состои од 16.000 литри антисептички средства („медикал“ гел и „екосал форте“ полиалкохолен раствор) и 17.100 литри готов раствор за чистење и дезинфекција

Еди Рама На фејсбук објави фотографија од нашата Лешница, а не од албанската

Еди Рама На фејсбук објави фотографија од нашата Лешница, а не од албанската

На официјалниот фејсбук профил на албанскиот претседател Еди Рама објавена е фотографија од планински водопад со хаштаг „прекрасна Албанија„ и „Кањон Лешница“ (#BeautifulAlbania, #KanioniLeshnicës). На оваа објава и фотографија реагира тетовскиот планинар Бошко Видоески кој вели дека ова не е снимено во Албанија туку дека ова е една од т.н. Кривошијски

Судијката Добрила Кацарска едногласен предлог на Судскиот совет за уставен судија на местото на Владимир Стојановски

Судијката Добрила Кацарска едногласен предлог на Судскиот совет за уставен судија на местото на Владимир Стојановски

Едногласно во присуство на 12 членови на Судскиот совет, на денешната седница беше прифатен предлогот судијката за организиран криминал и корупција Добрила Кацарска за нов уставен судија. Овој предлог Судскиот совет ќе го испрати на Собранието, кое треба да гласа. Уставните судии се бираат со просто мнозинство од пратениците. Кацарска е предлог на

Судијката Добрила Кацарска едногласен предлог на Судскиот совет за уставен судија на местото на Владимир Стојановски

Судијката Добрила Кацарска едногласен предлог на Судскиот совет за уставен судија на местото на Владимир Стојановски

Едногласно во присуство на 12 членови на Судскиот совет, на денешната седница беше прифатен предлогот судијката за организиран криминал и корупција Добрила Кацарска за нов уставен судија. Овој предлог Судскиот совет ќе го испрати на Собранието, кое треба да гласа. Уставните судии се бираат со просто мнозинство од пратениците. Кацарска е предлог на

16 војници и еден цивил повредени во судир на автобус и комби кај Штип

16 војници и еден цивил повредени во судир на автобус и комби кај Штип

Утринава пред 7 часот на патот Штип-Радовиш во судир на автобус, кој се превртел странично надвор од патот во банкината и комби, повредени се еден цивил и 16 војници кои со автобусот се превезувале за работа. „Во Клиничката болница во Штип донесени се еден цивил и 16 повредени припадници на Армијата. На дел од повредените им се прават рентгенски снимки

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и живо заедно со мајката, информираа од болницата. Сведоци на настанот биле вработените кои доаѓале на работа. Една од нив била прва која притрчала на помош. „Таксистот ја отвори вратата од автомобилот и кажа дека жена се породува, по што една од

Платформата за онлајн настава може да падне и денес, досега се регистрирале 88 илјади корисници, вели МОН

Платформата за онлајн настава може да падне и денес, досега се регистрирале 88 илјади корисници, вели МОН

Над 88 илјади активни корисници биле најавени вчера на Националната платформа за учење на далечина, кога започна тестирањето, кое ќе продолжи и денес, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Новата учебна година почнува задутре со физичко присуство и со онлајн настава. Платформата вчера падна, но од МОН велат дека може и денес да се очекуваат

Романскиот град Темишвар избра германец за нов градоначалник

Романскиот град Темишвар избра германец за нов градоначалник

Жителите на Темишвар, третиот најголем град во Романија, на неделните локални избори избраа германски државјанин за свој градоначалник во наредните четири години. Доминик Фриц освои 54,8% од гласовите, победувајќи го досегашниот градоначалник Николае Робу, кој не успеа да го освои и третиот мандат. Триесет и седумгодишниот Фриц е првиот странец кој