притисни ентер »

Извори

Сител

Корона вирусот силно влијае на битолскиот бизнис

Корона вирусот силно влијае на битолскиот бизнис

Embedded video for Корона вирусот силно влијае на битолскиот бизнис Повеќе од осум месеци битолското стопанство живее без странските купувачи, а нивното отсуство го чувствуваат во голема мера. Грците и дијаспората беа едни од честите клиенти кај стоматолозите, фризерските салони, трговците во битолската чаршија и Широк Сокак. Сопствениците на угостителски

Би Би Си: Македонија со убедливо најголема смртност од Корона на Балканот

Би Би Си: Македонија со убедливо најголема смртност од Корона на Балканот

Македонија има убедливо најлоша корона слика на Балканот и е меѓу земјите кои имаат најголема смртност во Европа, покажува најновата анализа на националниот британски медиумски бренд BBC (Би Би Си). Па така, во BBC пресметале дека со 34,6 починати на 100 илјади жители Македонија има најголема смртност во регионот. Најблиску до нас е Косово каде на

Дождовите не го наполнија Охридското Езеро

Дождовите не го наполнија Охридското Езеро

Embedded video for Дождовите не го наполнија Охридското Езеро Климатските промени закана за Охридското езеро.Екологистите велат сосотојбата е алармантна ,врнежите од дожд не ја подобрија хидролошката состојба, загрозен е рибниот фонд, растителниот свет но и самиот брег на езерото. Екстремните временски услови како суши,поројни дождови и студени зими

Стабилизација на времето од утре, пониски утрински температури, од викендот затоплување

Стабилизација на времето од утре, пониски утрински температури, од викендот затоплување

Стабилизација на времето од утре, но со пониски утрински температури, најавуваат метеоролозите. Од УХМР информираат дека од утре следува период на стабилно време со пониски утрински температури. За време на викендот и во понеделник ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец и ќе биде значително потопло. Најниската утринска темпратура ќе се спушти

Владата ќе одлучува за целодневната настава, МОН и СОНК ќе решаваат за дополнителните часови на наставниците

Владата ќе одлучува за целодневната настава, МОН и СОНК ќе решаваат за дополнителните часови на наставниците

Владата денеска на седница ќе  разгледува и одлучува за воведување на целодневната настава во училиштата, соопшти министерката за образование и наука Мила Царовска. Со СОНК договараат решенија како ќе се надмине проблемот со зголемениот обем на работа на наставниците кои ќе имаат дополнителни часови. -Ако се пушти целодневната настава, малите групи

Условна казна за Миле Јанакиески

Условна казна за Миле Јанакиески

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески доби условна казна од едн година затвор за случајот "Насилство во Центар" а ќе се реализира ако го повтори делото. Екс премиерот кој е во бегство заработи затворска казна во траење од една година и 6 месеци. Останатите петмина обвинети се осудени на условни казни во траење од 6 до 9 месеци