притисни ентер »

Извори

Скопје24

Викендот без ДДВ ќе може да го користат само тие кои ќе скенираат сметки во тие три дена

Викендот без ДДВ ќе може да го користат само тие кои ќе скенираат сметки во тие три дена

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 За најавениот „Викенд без ДДВ“ граѓаните ќе добиваат поврат на ДДВ само за купени производи со македонско потекло. Ќе се добијат пари назад ако се купи облека, бела техника, санитарија, храна, мебел и друго, само ако се направени во земјава. Исклучок ќе биде само ИТ производите, како компјутер, лаптоп или друга опрема,

ЗАБРАНА ЗА ГОСТИ И НАСТАНИ, ОГРАНИЧЕНИ ПАТУВАЊА: Какви мерки се враќаат во Европа

ЗАБРАНА ЗА ГОСТИ И НАСТАНИ, ОГРАНИЧЕНИ ПАТУВАЊА: Какви мерки се враќаат во Европа

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Зголемениот број на заразени и есента за која се очекува новиот бран на заразата го активира алармот во светот. Голем број европски земји соопштија дека по зголемувањето на бројот на новозаразени, ќе воведат нови мерки за борба против ширењето на заразата, што ќе вклучува ограничување на патувањето, порано затворање

Временска прогноза за цела недела – УХМР најавува нова промена следниот викенд

Временска прогноза за цела недела – УХМР најавува нова промена следниот викенд

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од западен и северозападен правец. На места врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи. Утринската температура ќе се движи од 8 до 15, а дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со

Ја претставуваше Македонија на Евровизија, а сега си заминува од државата – познатата пејчка пресреќна што конечно тргнуваат

Ја претставуваше Македонија на Евровизија, а сега си заминува од државата – познатата пејчка пресреќна што конечно тргнуваат

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Марија и Бојан од „Ај Кју“ се селат од Македонија и ќе живеат во Лондон. Тие денеска заминаа за Англија, откако неодамна добија виза. Веста дека си одат ја потврди Марија, која за „Репортер“ вели дека е среќна што конечно тргнуваат. „Летаме рано изутрина и едвај чекам да тргнеме. Многу сум возбудена, највозбудена“

Несекојдневно пораѓање: Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Несекојдневно пораѓање: Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и живо заедно со мајката, информираа од болницата. Сведоци на настанот биле вработените кои доаѓале на работа. Една од нив била прва која притрчала на помош. „Таксистот ја отвори вратата од автомобилот и кажа дека

Северина се огласи по написите дека не плаќа алиментација за синот Александар

Северина се огласи по написите дека не плаќа алиментација за синот Александар

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Северина Којиќ се огласи по написите во регионалните медиуми дека не ги извршува своите обврски односно дека од март не плаќала алиментација за својот син Александар, па токму поради тоа поранешниот сопруг одлучил да ја тужи. Имено, Давор Гргин, претставникот за медиуми на Северина вели дека таа уредно 10 месеци

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина можеби помислија дека и во време на здравствена криза заминаа туристички во Италија, всушност вистинската причина за патувањето беше само професионално, односно настап на ромска свадба

Оваа ‘диета’ веројатно никогаш не ви паднала напамет, а симнува килограми како од шега

Оваа ‘диета’ веројатно никогаш не ви паднала напамет, а симнува килограми како од шега

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Стапувањето во брак може да биде еден од најдобрите начини за слабеење, покажале резултатите од најновото истражување објавено во магазинот „Personal Relationship“. Мажите и жените кои припаѓаат на категоријата ‘покрупни’, полесно ќе се ослободат од вишокот килограми, ако имаат поддршка од партнерот – еден на друг

МОН: Продолжува тестирањето на Националната платформа за учење на далечина

МОН: Продолжува тестирањето на Националната платформа за учење на далечина

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога започнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина, овој процес е во тек и ќе продолжи интензивно да се одвива и во наредните денови. Со задоволство Ве информираме дека само во текот на вчерашниот ден, на Платформата беа најавени над 88 000

Картички по 6.000 денари – еве до кога ќе бидат готови и до кога ќе треба да се потрошат парите

Картички по 6.000 денари – еве до кога ќе бидат готови и до кога ќе треба да се потрошат парите

ИЗВОР Скопје24 | септември 29, 2020 За најмногу два месеци или веќе кон средината на ноември банките ќе ги испорачаат картичките на граѓаните кои влегуваат во категориите и им следува домашна платежна картичка на износ од 6.000 денари. Списоците ќе бидат објавени кон средината на октомври, а парите најверојатно ќе треба да се потрошат до крајот на