притисни ентер »

Извори

Скопје Инфо

Би Би Си: Македонија со убедливо најголема смртност од Корона на Балканот

Би Би Си: Македонија со убедливо најголема смртност од Корона на Балканот

Македонија има убедливо најлоша корона слика на Балканот и е меѓу земјите кои имаат најголема смртност во Европа, покажува најновата анализа на националниот британски медиумски бренд BBC (Би Би Си) Па така, во BBC пресметале дека со 34,6 починати на 100 илјади жители Македонија има најголема смртност во регионот. Најблиску до нас е Косово каде на 100

Општина Кисела Вода направи нов парк за домашни миленичиња

Општина Кисела Вода направи нов парк за домашни миленичиња

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2, и истиот е со висина на ограда од 1,6 метри. Во паркот поставена е урбана опрема, осум клупи за одмарање, шест корпи за отпадоци и за собирање на изметот. Поставени се и четири реквизити за милениците

Груевски осуден на казна затвор од 1 година и шест месеци, а Јанакиески доби условна казна за „Насилството во Центар“

Груевски осуден на казна затвор од 1 година и шест месеци, а Јанакиески доби условна казна за „Насилството во Центар“

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на казна затвор од една години и шест месеци, а екс министерот Миле Јанакиески на условна казна затвор за „Насилството во Центар“. Условна казна затвор добија и останатите обвинети. Пресудата денеска беше презентирана во Кривичниот суд, при што судијата истакна дека обвинетите се прогласени за виновни. Овој

Французите на чекор до лек за корона

Французите на чекор до лек за корона

Институтот Пастер од Лил идентификуваше молекула за која посочуваат дека е многу ефикасна кај инфицирани клетки на коронавирус in vitro, односно во лабораториски услови. Сега преминува во клиничко испитување, така што третманот наскоро може да се појави на пазарот. Овој институт, за разлика од другите, прибегна кон поинаков метод, кој им овозможи да

Дезинфицирани училиштата во Центар за безбеден старт на учебната година

Дезинфицирани училиштата во Центар за безбеден старт на учебната година

Општина Центар, со цел да овозможи безбеден почеток на учебната година за најмалите ученици, изврши дезинфекција на сите осум општински основни училишта на својата територија. Пред почетокот на учебната 2020/2021 година, Општина Центар ги презема сите превентивни мерки за безбеден почеток и отворање на училиштата за учениците што ќе посетуваат настава

Цвеќе пред Споменикот на децата бегалци во паркот „Жена Борец“

Цвеќе пред Споменикот на децата бегалци во паркот „Жена Борец“

По повод обновувањето на Споменикот на децата бегалци и одбележувањето 71. година од завршувањето на Граѓанската војна во Грција, делегација на Град Скопје составена од градоначалникот Петре Шилегов и претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска положи цвеќиња пред Споменикот на децата бегалци во паркот „Жена Борец“. Споменикот

Една година затвор за правење журки во време на пандемија

Една година затвор за правење журки во време на пандемија

Судот во американската сојузна држава Мериленд го осуди 42-годишниот Шон Маршал Мајерс на една година затвор поради непочитување на мерките за спречување на ширењето на Ковид-19. Имено, Мајерс е прогласен за виновен поради кршење на забраната за организирање собири со повеќе од 10 лица, што беше пропишано од државата Мериленд за време на пандемијата

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и живо заедно со мајката, информираа од болницата. Сведоци на настанот биле вработените кои доаѓале на работа. Една од нив била прва која притрчала на помош. „Таксистот ја отвори вратата од автомобилот и кажа дека жена се породува, по што една од

Скопјанка во ВЦ му украла 550 евра на постар маж, експресно е уапсена

Скопјанка во ВЦ му украла 550 евра на постар маж, експресно е уапсена

Полициски службеници од СВР Скопје – ЕВР Аеродром и Драчево ја лишија од слобода Д.С.(31) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека во неделата околу 20 часот во угостителски објект на ул.„Иван Хаџиниколов“ во Скопје украла пари од Н.Р.(48) од с.Мороишта, струшко. Според пријавеното, во наведеното време таа во тоалетот на угостителскиот објект

„Така е кога никој не ме прашува“ – авторот за фотографијата од Лешница што ја објави Еди Рама

„Така е кога никој не ме прашува“ – авторот за фотографијата од Лешница што ја објави Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама на своите социјални мрежи сподели фотографија под која напиша: „Прекрасната Албанија. Кањонот на Лешница“. Но, има еден проблем. На неа се прикажани водопадите на Лешница на Шар Планина, во близина на село Бозовце. Фотографијата веднаш поттикна бурни реакции меѓу граѓаните од двете соседни држави, па почнаа да се убедуваат