притисни ентер »

Извори

Слободен Печат

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Насилство во Центар“

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Пресудата во случајот „Насилство во Центар”, каде е обвинет поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески ќе биде изречена во Кривичниот суд во Скопје. Presuda za slucajot "Nasilstvo go Centaur" Publiée par Sloboden Pecat sur Mardi 29 septembre 2020 Обвинети во предметот, покрај Јанакиески се и поранешниот премиер Никола Груевски, Даниела

Албанија има загуби во поморскиот и железничкиот сообраќај

Албанија има загуби во поморскиот и железничкиот сообраќај

Во Албанија пандемијата со Ковид-19, освен туристичкиот, силно го погоди и транспортниот сектор, кој и по олеснувањето на рестриктивните мерки не бележи некои подобри резултати. Во август, споредено со истиот месец минатата година, е забележан пад на бројот на патници за 77 отсто во поморскиот и 51 отсто во железничкиот сообраќај. Според податоците

Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

Лешница во Македонија или Албанија? Авторот на фотографијата го има одговорот (ФОТО)

На социјалните мрежи денеска следеа низа реакции откако албанскиот премиер Еди Рама со фотографија од Лешница, на Шар Планина ја претстави „прекрасната“ Албанија. Сепак, мислењата беа спротиставени и додека многу луѓе тврдеа дека фотографијата е направена во Македонија, имаше и такви што сметаа дека таа е направена во Лешница, Албанија близу албанско-грчката

Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Жералд Мари, поранешниот сопруг на супермоделот Линда Еванџелиста, е обвинет дека силувал неколку манекенки и тоа во период кога бил на чело на една позната модна агенција. Како што се наведува во обвинението, најмладата манекенка имала 17 години. Против Жералд Мари кривична тужба поднела манекенката Каре Отис, некогашна сопруга на актерот Мајкл Рурк

Ќе можат ли без Фејсбук: Филипинскиот претседател им се закани дека ќе им го забрани

Ќе можат ли без Фејсбук: Филипинскиот претседател им се закани дека ќе им го забрани

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте отворено се запраша дали да го забрани Фејсбук, откако американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите кои, како што тврди филипинскиот претседател, ги штитат државните интереси и се користат за борба против бунтовниците. Фејсбук минатата недела соопшти дека отстрани група лажни профили затоа

Коронавирусот го одложува новиот меч на Џенова и Пандев!?

Коронавирусот го одложува новиот меч на Џенова и Пандев!?

Спортскиот директор на Џенова, Даниеле Фаџано побара да биде одложен натпреварот против Торино кој е закажан за 3 октомври 2020 година. Причината поради ваквото барање се 14 позитивни тестови на коронавирус во три дена. Протоколот на италијанската фудбалска асоцијација не обезбедува минимален број на заразени играчи за автоматско одложување на натпреварот

Разговор со актерот Ивица Димитријевиќ: Повеќе генерации се чувствуваат изгубено, не само нашата

Разговор со актерот Ивица Димитријевиќ: Повеќе генерации се чувствуваат изгубено, не само нашата

Актерот и режисер на инди-филмот „ТМ“, што беше прикажан на Фестивалот на европски филм „Синедејс“, Ивица Димитријевиќ, открива како функционира „герила филммејкинг“. Актерот Ивица Димитријевиќ, во реализацијата на македонскиот независен филм „ТМ“ се појавува и како режисер, сценарист и продуцент. Во креативната борба заедно со него влегува и монтажерот

Битиќи: Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот на неделата, ќе се скрати што не може да се реализира

Битиќи: Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот на неделата, ќе се скрати што не може да се реализира

Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен како процес до крајот на неделата. Ќе се крати она што очигледно нема да може да биде реализирано до крајот на годината. Можно е зголемување на дефицитот, а проекцијата за БДП е со пад од 4 отсто. Ова го најави вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи денеска одговорајќи на новинарски прашања

И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири. – Во телефонскиот разговор Меркел нагласи дека е итно потребно примирје и враќање на преговарачка маса, истакна портпаролот на германската канцеларка, Штефан Сајберт. Меркел изјави

ОЈО ги отфрли кривичните пријави за работењето на ТЕ-ТО

ОЈО ги отфрли кривичните пријави за работењето на ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица (претседател на Управен одбор, нотар, извршител и адвокат) за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 и против две правни лица (од