притисни ентер »

Извори

Р.С. Европа

Каква е државната стратегија против Ковид-19?

Каква е државната стратегија против Ковид-19?

Коронавирусот во моментов најмногу се шири на семејни собири, прослави и свадби, според здравствените власти. Д-р Никола Пановски вели дека доколку се носат нови мерки, тоа треба да биде направено врз анализи за тоа како се шири вирусот. Додека се најавуваат нови рестриктивни мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус, се поставува прашањето

ДЗР: СЈО незаконски исплатило 4,6 милиони евра надоместоци за тајност

ДЗР: СЈО незаконски исплатило 4,6 милиони евра надоместоци за тајност

Специјалните обвинители од поранешното СЈО добиле додатоци во 2015 година поголеми од нивните плати, а во период од јануари 2016 до септември 2019 година по основ на надоместоци за почитување на принципот на тајност добиле вкупно 282.896.000 денари односно околу 4,5 милиони евра, за кои нема законско покритие, утвридил државниот ревиозор. Како што

„Panic Room или скок во мислењето“ во Музеј на современа уметност

„Panic Room или скок во мислењето“ во Музеј на современа уметност

Со идеја да се понудат можни начини на редизајнирање или ресетирање на нашиот однос кон природното и социјалното опкружување, на 2 октомври во МСУ ќе биде отворена групната изложба „Panic Room или скок во мислењето“ на која ќе бидат изложени дела на 11 македонски уметници и групата ОПА. Искра Димитрова, Нехат Беќири, Верица Ковачевска, Нада Прља, Велимир

Над милион починати од коронавирус во светот

Над милион починати од коронавирус во светот

На глобално ниво бројот на жртви од ковид-19 достигна над милион, мрачна пресвртница во пандемијата што ја уништи глобалната економија, ги преоптовари здравствени системи и го смени начинот на живеење на луѓето. Бројот на смртни случаи од коронавирусот сега е двојно поголем од бројот на луѓе кои годишно умираат од маларија - а стапката на смртност

За 24 часа регистрирани 593 прекршоци за неносење маска за лице

За 24 часа регистрирани 593 прекршоци за неносење маска за лице

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице се регистрирани 593 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Над милион починати од коронавирус во светот МВР и денеска апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување

МОН: Тестирањето на Националната платформа продолжува

МОН: Тестирањето на Националната платформа продолжува

Тестирањето на Националната платформа за учење на далечина, кое почна вчера кога беа најавени над 88 илјади корисници, ќе продолжи интензивно да се одвива и во наредните денови, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Вчера повеќе илјади граѓани се пожалија дека не успеале да се уклучат на платформата, по што следуваа критики дека платформата

Странските инвестиции во минус, а каква е бизнис климата?

Странските инвестиции во минус, а каква е бизнис климата?

Во второто тромесечие од годинава странските инвестиции се во минус од околу 9 милиони евра. Најмногу инвестиции државата имала во 2018 година, а најмалку во 2012. Владата вети дека за време на новиот мандат ќе оствари милијарда странски инвестиции. По инвестицискиот бум во 2018 година, Македонија бележи пад во странските директни инвестиции. Откако

Денеска пресуда за Миле Јанакиески за „Шамари за Жерновски“

Денеска пресуда за Миле Јанакиески за „Шамари за Жерновски“

Во Основниот кривичен суд Скопје, денеска на пладне, треба да биде изречена пресудата за поранешниот министер Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“. Покрај Јанакиески, во случајот познат и како „Шамари за Жерновски“ и „Шамарите во Центар“, обвинети се уште тројца, меѓу кои и поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија

Макрон на средба со Циханускаја

Макрон на средба со Циханускаја

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе се сретне со белорускиот опозициски лидер Свјатлана Циханускаја за време на денешната посета на Литванија на 29 септември. Циханускаја тврди дека победила на претседателските избори на 9 август во Белорусија, победувајќи го Александар Лукашенко. Таа побегна во Литванија, Лукашенко самиот во тајност на 23 септември,

Отворени листи за одговорни политичари и партиска независност

Отворени листи за одговорни политичари и партиска независност

Воведувањето отворени листи за советници на следните локални избори според аналитичарите Дујовски и Селими се добра можност за добивање поодговорни политичари и демократизација на партиите. Идејата е прифатлива и за партиите, но дел од нив бараат таа да се примени и на парламентарните избори Отворените листи на кандидати се добра можност граѓаните