притисни ентер »

Извори

Смарт СДК

Гвардиола потрошил над пола милијарда долари на одбранбени играчи за четири години во Манчестер сити

Гвардиола потрошил над пола милијарда долари на одбранбени играчи за четири години во Манчестер сити

Пеп Гвардиола уште еднаш ќе издвои огромна сума пари за да ја зацврсти одбраната на Манчестер сити, која викендов прими пет гола од Лестер. Најновото засилување треба да биде централниот бек на Бенфика, Рубен Дијас, за кого богатите газди на Сити ќе платат 79,2 милиона долари, плус можни бонуси од 3,6 милиони. Манчестер сити беше меѓу екипите кои примаа

Китови кои 10 години поминаа во заробеништво првпат слободно запливаа во засолништето на Исланд

Китови кои 10 години поминаа во заробеништво првпат слободно запливаа во засолништето на Исланд

Два кита белуга од шангајски аквариум првпат запливаа во отворени води како дел од нивната аклиматизација во морско засолниште на Исланд. Двете 13-годишни женки беа превезени од Шангај во исландскиот залив Клетсвик во специјални контејнери во јуни 2019 и повеќе од една година подоцна, во август, беа префрлени во морски базени, што бил нивни прв допир

Црномуреста актерка првпат ќе ја игра Ѕвончица во „Петар Пан“

Црномуреста актерка првпат ќе ја игра Ѕвончица во „Петар Пан“

„Петар Пан“ е следниот римејк на анимирана класика што ќе го прави „Дизни“, кој избра црномуреста актерка за улогата на Ѕвончица. Дваесетгодишната американска актерка Јара Шахиди ќе ја игра самовилата во филмот насловен „Петар Пан и Венди“, што е следен потег на „Дизни“ во неговите напори да ја подобри различноста. Иако млада, Шахиди зад себе има десетгодишна

Архитектонското студио „Заха Хадид“ ќе гради облакодер на најскапата локација на светот

Архитектонското студио „Заха Хадид“ ќе гради облакодер на најскапата локација на светот

Британското архитектонско студио „Заха Хадид“ го претстави дизајнот на стаклен облакодер од 36 спратови, што ќе се гради во улицата Мареј роуд 2 во Хонкгонг, која важи за најскапата локација на светот. Облакодерот ќе се гради на местото на катна гаража во центарот на бизнис подрачјето на Хонгконг, откако таа беше откупена за три милијарди долари во

„Ферари омологата“ – уникатен модел што две години се подготвуваше за таен клиент

„Ферари омологата“ – уникатен модел што две години се подготвуваше за таен клиент

„ Ферари“ го претстави својот најнов уникатен модел „омологата“, изработен по нарачка од муштерија чиј идентитет веројатно ќе остане тајна. Од компанијата само кажаа дека е направен за „дискретен европски клиент“. „ Омологата“ е десетти еднократен модел на италијанската компанија создаден во изминатите десетина години. Подготвуван две години, тој се

Новозеланѓаните силно поделени во пресрет на гласањето за легализирање на марихуаната

Новозеланѓаните силно поделени во пресрет на гласањето за легализирање на марихуаната

Нов Зеланд следниот месец ќе одржи референдум за легализирање на марихуаната, во услови кога јавноста е силно поделена по ова прашање, а водечките политичари не сакаат јавно да се изјаснат. Тој ќе се одржи паралелно со парламентарните избори на 17 октомври и ако помине, Нов Зеланд ќе стане третата земја на светот која ја легализирала рекреативната

„Борат 2“ ќе има уште подолг наслов од првиот филм

„Борат 2“ ќе има уште подолг наслов од првиот филм

Извештаите дека Саша Барон Коен тајно го снимил продолжението на својата хит комедија „Борат“ добија нова потврда откако тој го пријавил името на филмот во Американското здружение на сценаристи. Според холивудските медиуми, полниот наслов ќе биде „ Borat: Gift of Pornographic Monkey to Vice Premiere Mikhael Pence to Make Benefit Recently Diminished

Руни Мара и Хоакин Феникс добија син и го крстија по неговиот починат брат Ривер

Руни Мара и Хоакин Феникс добија син и го крстија по неговиот починат брат Ривер

Актерите Руни Мара и Хоакин Феникс добиле син и го крстиле Ривер, по братот на Хоакин, големата холивудска ѕвезда, која почина на 23 години, објави нивни пријател. Режисерот Виктор Косаковски ја откри новоста за време за Филмскиот фестивал во Цирих, додека го промовираше новиот филм „Gunda“, каде што извршен продуцент е Феникс. Косаковски се извини

Руни Мара и Хоакин Феникс добија син и го крстија по неговиот починат брат Ривер

Руни Мара и Хоакин Феникс добија син и го крстија по неговиот починат брат Ривер

Актерите Руни Мара и Хоакин Феникс добиле син и го крстиле Ривер, по братот на Хоакин, големата холивудска ѕвезда, која почина на 23 години, објави нивни пријател. Режисерот Виктор Косаковски ја откри новоста за време за Филмскиот фестивал во Цирих, додека го промовирал новиот филм „Gunda“, каде што извршен продуцент е Феникс. Косаковски се извини

Коњакот „Хенеси ХО“ го слави 150. роденден со специјално златно шише од 15.000 евра

Коњакот „Хенеси ХО“ го слави 150. роденден со специјално златно шише од 15.000 евра

Прославениот американски архитект Френк Гери креираше специјално шише за 150. роденден на еден од најпознатите брендови на француски коњак, „Хенеси ХО“. Рачно изработената обвивка, која го задржува препознатливиот изглед на шише „хенеси“, е направена од бронза потопена во 24-каратно злато. Шишето го дизајнираше прославениот архитект Френк Гери „Сакав