притисни ентер »

Извори

Спорт 1

Хетафе со три гола го растури Бетис за втор триумф сезонава

Хетафе со три гола го растури Бетис за втор триумф сезонава

Хетафе одигра одличен меч против Бетис, кој го доби уште во првото полувреме бидејќи сите три гола ги постигна во првите 45 минути (3-0). Анхел го отвори резултатот во 13. минута од средбата и погоди за 1-0, по што во самиот финиш на првото полувреме Хетафе стрелаше уште двапати за водство од 3-0. Второто полувреме мина многу мирно без шанси и мрежите

Тотнем на пенали го елиминираше Челси од Лига Купот (ВИДЕО)

Тотнем на пенали го елиминираше Челси од Лига Купот (ВИДЕО)

Тотнем избори пласман во следното коло на Лига Купот, откако на пенали го елиминираше Челси. Гостите постигнаа гол за водство во 19. минута од мечот, но Ерик Ламела во 83. минута израмни на 1-1, по што во пенал-рулетот подобри беа домаќините. Трагичар за Челси беше Мејсон Маунт, кој го промаши последниот пенал за „сините“.

Нервозниот Мурињо влезе во голема кавга со Лампард! (ВИДЕО)

Нервозниот Мурињо влезе во голема кавга со Лампард! (ВИДЕО)

Челси игра против Тотнем во Лига Купот, а на дуелот се случи една интересна сцена кога нервозниот Жозе Мурињо се скара со Франк Лампард. Нивната караница траеше околу половина минута, а Португалецот се изнервирал поради односот на Лампард по водството на неговата екипа, по што Мурињо му порача да не зборува премногу на својот поранешен ученик.

Ѓоковиќ на саркастичен начин го објасни инцидентот со навивачот (ВИДЕО)

Ѓоковиќ на саркастичен начин го објасни инцидентот со навивачот (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ имаше интересна конфренција за медиумите по триумфот против Микаел Имер со 3-0 во првото коло на Ролан Гарос. Едно од прашањата беше за инцидентот со навивачите, кој му дофрли нешто на Ноле, а тој му одговори со бакнеж. „Тоа ми е пријател од детството, му испратив бакнеж кога го освоив гемот. Беше многу убаво што го видов“, се пошегува

Капитенот на Ерменија откажа трансфер за да оди во - војна!

Капитенот на Ерменија откажа трансфер за да оди во - војна!

Вараздат Харојан, 28-годишниот стопер остана без трансфер во кипарски АЕЛ затоа што бил мобилизиран во војската на Ерменија, која војува со Азербејџан. Неговиот менаџер испрати порака кој објасни дека поради конфликтот меѓу двете држави, фудбалерот нема да потпише договор и е повикан да служи во војска. Искусниот стопер е капитен на Ерменија и одигра

Брајтвајт со прекрасен потег ги освои срцата на навивачите на Барселона (ВИДЕО)

Брајтвајт со прекрасен потег ги освои срцата на навивачите на Барселона (ВИДЕО)

Напаѓачот на Барселона, Мартин Брајтвајт покажа дека има големо срце, кога при излегување од еден тренинг реши да застане покрај навивачите и да се фотографира со нив. Меѓу нив беше и еден навивач во инвалидска количка, по што Брајтвајт реши да се фотографира со него и да го израдува. Martin Braithwaite stopped his car on his way out of Barca's performance

Валенсија со триумф против Реал Сосиедад стигна до врвот во Ла Лига (ВИДЕО)

Валенсија со триумф против Реал Сосиедад стигна до врвот во Ла Лига (ВИДЕО)

Валенсија успеа да слави на незгодното гостување кај Реал Сосиедад со 1-0, иако домаќинот се израдува во самиот финиш поради гол за 1-1, кој беше поништен по асистенција на ВАР-технологијата. Гостите во 75. минута постигнаа гол за водство од 1-0, кое траеше до самиот крај на мечот, а домаќините израмнија на 1-1, но ВАР-технологијата го поништи голот

Ковид-19 го нападна и Ливерпул: Алкантара има позитивен тест!

Ковид-19 го нападна и Ливерпул: Алкантара има позитивен тест!

Новото засилување на Ливерпул, Тијаго Алкантара е позитивен на ковид-19. Актуелниот англиски шампион потврди дека нивниот фудбалер имал позитивен тест на вирусот, а има и благи симптоми. Фудбалерот кој дебитираше за премиерлигашот во победата против Челси од 2-0, веднаш бил испратен во самоизолација, каде што треба да остане 14 дена. Thiago Alcantara

Металург и во пораз се радува: Оди понатаму во Европската лига!

Металург и во пораз се радува: Оди понатаму во Европската лига!

Металург го елиминира швајцарски Криенс и се пласира во групната фаза од Европската лига на ЕХФ. Тој ќе биде втор македонски клуб во главниот сегмент од ова новоформирано натпреварување, откако Еурофарм Пелистер доби директно место. Во изедначен натпревар, со напната завршница, Металург загуби во Цирих од Криенс со 21-22, со тоа бранејќи ја скопската