притисни ентер »

Извори

Sportmedia

Серија А во прекин најмалку две недели!?

Серија А во прекин најмалку две недели!?

Поради најновите настани во Џенова поврзани со Ковид-19, како што известуваат медиумите во Италија, постои реална опција Серија А да биде во прекин од 14 дена или две недели. Оваа варијанта ја разгледуваат челниците на фудбалот во Италија, секако со “дозвола“ на властите. Е сега дали навистина ќе дојде до прекин на првенството кое само што стартуваше

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: „Фради“ чека 25, а Молде 21 година за влез во групите на ЛШ

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: „Фради“ чека 25, а Молде 21 година за влез во групите на ЛШ

Ференцварош – Молде е нашиот избор за меч на денот. Решавачки дуел за влез во групите на Лигата на шампионите. Првиот натпревар што се одигра во Норвешка беше исклучително возбудлив. Ференцварош водеше со 2:0, а Молде направи пресврт 3:2, за на крајот унгарскиот првак да изедначи од пенал на 3:3. На реваншот на „Пушкаш арена“ во Будимпешта Ференц е

Ангеловски во четврток ќе го објави списокот за дуелот со Косово!

Ангеловски во четврток ќе го објави списокот за дуелот со Косово!

На 8 октомври нашата најдобра фудбалска репрезентација го игра историскиот плеј – оф меч за пласман на ЕВРО 2021, и тоа против селекцијата на Косово. Познато е, победникот во финалето му гостува на 12 ноември на подобриот од дуелот меѓу Грузија и Белорусија. По повод овој натпревар селекторот Игор Ангеловски во четврток ќе го објави списокот на играчи

Металург вечерва во битка за место во групната фаза од ЕХФ Лигата на Европа

Металург вечерва во битка за место во групната фаза од ЕХФ Лигата на Европа

Ракометарите на Металург, вечерва (18:45 ч.) во Швајцарија ќе го одиграат реванш мечот од последното квалификациско коло против Криенс, кој за нашиот преставник е отворена врата кон групната фаза од второто по ранг, натпреварување на ЕХФ. Во Скопје пред седум дена, Кастратовиќ и неговите момци изборија победа од 26:24 и со два гола предност допатуваа

Богатинов, Костовски и уште неколку фудбалери од Етникос позитивни на Ковид-19

Богатинов, Костовски и уште неколку фудбалери од Етникос позитивни на Ковид-19

Коронавирусот „влезе“ во уште еден тим каде има македонски фудбалери. Станува збор за екипата на Етникос Ахна во која настапуваат Мартин Богатинов и Јован Костовски. Токму Богатинов и Костовски се меѓу оние кои имале позитивен тест на Ковид-19, заедно со уште 14 лица кои се дел од овој клуб. Бојан Маркоски, пак, уште еден наш фудбалер кој настапува

Лацио продолжи со Луис Алберто, а ќе го донесе и Переира од Манчестер Јунајтед

Лацио продолжи со Луис Алберто, а ќе го донесе и Переира од Манчестер Јунајтед

Италијанскиот прволигаш Лацио ја продолжи соработката со шпанскиот играч за врска Луис Алберто до летото 2025 година со што е направена голема зделка со оглед дека тој е важна алка во екипата предводена од Симоне Инзаги. Во меѓувреме Лацио работи и на трансферниот пазар. До крајот на неделата ќе пристигне и бразилскиот играч од средниот ред Андреас

Серија А изгубила преку 500 милиони евра поради коронавирусот

Серија А изгубила преку 500 милиони евра поради коронавирусот

Италијанската Серија А останала без преку 500 милиони евра приходи поради пандемијата на коронавирусот КОВИД-19, изјави извршниот директор Луиџи Де Серво, предупредувајќи, дека фудбалската индустрија е во тешка состојба. За да го ограничи ширењето на КОВИД-19, Владата на Италија го отфрли предлогот да се вратат навивачи на спортските арени вклучувајќи

Ликовите од „Саут Парк“ му даваат поддршка на Бостон и сите носат маски (фото+видео)

Ликовите од „Саут Парк“ му даваат поддршка на Бостон и сите носат маски (фото+видео)

НФЛ клубот Денвер Бронкос за мечот со Тампа Беј ги наполни трибините на стадионот со ликови од популарната сатирична анимирана серија „Саут Парк“. Ерик Картман, Стен Марш, Кајл Брофловски и Кени Мек Кормик… се на трибините. И што е впечатливо сите носат заштитни маски. „Саут Парк“ е опстојува на телевизиските екрани во Соединетите Американски Држави

По двајца Швеѓани, сега Милан донесе и норвешки талент

По двајца Швеѓани, сега Милан донесе и норвешки талент

Милан им удрил мерак на фудбалерите од Скандинавија. Во текот на ова лето потпиша договори со двајца млади шведски фудбалери Лукас Бјорклунд (16) и Емил Робак (17), а сега се договорил и со напаѓачот Јенс Петер Хауге (20). Агентот на играчот и директорите на Милан Паоло Малдини и Рики Масара ги договориле условите и наскоро овој норвешки талент ќе

Кедира одбива да го раскине договорот со Јувентус

Кедира одбива да го раскине договорот со Јувентус

Германскиот интернационалец Сами Кедира не сака да го раскине предвремено да го раскине договорот со Јувентус додека целосно не си ја добие платата пропишана во договорот. Според „Скај Италија“ 33-годишниот фудбалер нема намера да го напушти Торино пред истекот на договорот во јуни 2021 година. Јувентус го притиска Германецот да си оди ова лето и притоа