притисни ентер »

Извори

Струмица Денес

(ВИДЕО) Струмичките археолози трагаат по изгубените средновековни населби!

(ВИДЕО) Струмичките археолози трагаат по изгубените средновековни населби!

Струмичките археолози ги бараат изгубените средновековни населби и цркви. Потрагата ја започнале уште во мај. За пет месеци успеале да откријат 10 рурални населби кои во средниот век егзистирале на ова подрачје. Претпоставките кои се базирани на достапните историски извори, велат дека постојат барем уште дваесетина такви населби. Археолозите велат,

Во четврток во Струмица ќе Се прска повторно против возрасни комарци!

Во четврток во Струмица ќе Се прска повторно против возрасни комарци!

Се известуваат сите граѓани на 10-те општини во Југоисточниот плански регион, доколку има поволни временски услови ќе се изврши четврто прскање против возрасни комарци, со следниот распоред: 1. На 30.09.2020 година (среда), во период од 16 до 18 часот во општините Конче, Радовиш, Василево, Струмица и 2. На 01.10.2020 година (четврток), во период од

Во ООУ „Никола Вапцаров“ детска Фондација Од Швајцарија донираше 30 таблети!

Во ООУ „Никола Вапцаров“ детска Фондација Од Швајцарија донираше 30 таблети!

Од страна на Детската Фондација Песталоци од Троген, Швајцарија во соработка со МЦГО од Скопје и општина Струмица како партнер во проектот „Јакнење на мултиетничката соработка во општините, во ООУ „Никола Вапцаров“ од Струмица, беа донирани 30 таблети, со цел да се подобри користењето на уредите со кои учениците ќе се приклучуваат на онлајн учењето

Се преврте автобус со Војници на патот Струмица-Штип!

Се преврте автобус со Војници на патот Струмица-Штип!

Војници утринава се полесно повредени во сообраќајна незгода во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип. Како што информираат од Министерството за одбрана, автобусот превезувал припадници на Армијата на Република Македонија во рамки на организираниот превоз на релацијата Струмица-Радовиш-Штип-Петровец. -Во сообраќајната

Влатко Токарев е струмичанецот кој ќе магистрира на Еден од најдобрите универзитет во светот, на Кембриџ во Англија!

Влатко Токарев е струмичанецот кој ќе магистрира на Еден од најдобрите универзитет во светот, на Кембриџ во Англија!

Струмица, градот кој отсекогаш раѓал успешни луѓе! Еден од нив е и нашиот млад струмичанец Влатко Токарев кој со покриена целосна стипендија ќе има можност да студира на еден од најдобрите и најстарите универзитети во светот, односно на Кембриџ во Англија. Токарев завршил основно и средно образование во својот роден град Струмица. Во 2016 година дипломирал

Градоначалникот на Струмица објави: обезбедивме 130 таблети на ученици кои немаат електронски уреди за следење на наставата!

Градоначалникот на Струмица објави: обезбедивме 130 таблети на ученици кои немаат електронски уреди за следење на наставата!

Коста Јаневски, градоначалник на општина Струмица: Со цел да се овозможи сите учениците да се приклучат на Националната платформа за образование, Општина Струмица обезбеди и додели 1️⃣3️⃣0️⃣ таблети на учениците кои немаат електронски уреди за следење на онлајн настава. Околу 100 таблети беа обезбедени од компанијата Еколог, додека 30 таблети беа донирани

Kaj петмина струмичани пронајдени таблетки со виолетова боја, дробилки И марихуана – сите се приведени!

Kaj петмина струмичани пронајдени таблетки со виолетова боја, дробилки И марихуана – сите се приведени!

На 26.09.2020 во 23.00 часот во СВР Струмица биле лишени од слобода И.Л.Б.(19), Ј.К.(20), Ј.П.(26), Г.М.(22) и Ф.М.(22), сите од Струмица, затоа што кај нив биле пронајдени марихуана, таблетки со виолетова боја и дробилки. Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Ќе излижете прсти: слатко од кора од портокал

Ќе излижете прсти: слатко од кора од портокал

Состојки: 5 кори портокал (поситни портокали) 150 г шеќер на 100 г кори вода колку да го прекрие шеќерот 1 исцеден сок од лимон малку сода бикарбона игла и јак конец Инструкции: Се добива поубав резултат ако портокалите се поситни и имаат мазна кора. На грубиот дел од сунѓер за миење садови ставете сода бикарбона и истријте ги портокалите (со оваа

Во сезоната на подготовка на зимници: сушени домати во масло

Во сезоната на подготовка на зимници: сушени домати во масло

Постојат многу начини за конзервирање на доматите, но во последните години се издвојува рецептот за сушени домати во масло. Состојки: 3 кг домати 3 тегли по потреба маслиново масло Инструкции: Доматите се мијат и се бришат од вишокот вода, се сечат на осминки или четвртинки во зависност од големината на доматот. Доколку имате сушара на зеленчук, доматите

Чоко корпички: рецепт со неодолив вкус, готов за половина час!

Чоко корпички: рецепт со неодолив вкус, готов за половина час!

Совршена комбинација на чоколадо, кекси, кикирики и банана. Десерт за чија подготовка ќе ви треба само половина час. Веруваме дека сево ова доволен предизвик да ги направите овие преслатки полнети чоко корпички уште денес. Состојки: 50 гр темно чоколадо (за готвење) 50 гр млечно чоколадо 1/2 шолја мелени кекси 2 лажици растопен путер 1 шолја путер