притисни ентер »

Извори

Times.com.mk

Мистеријата на најпознатото воено место: Сите знаеме за ТРОЈА, но не и каде навистина се наоѓал овој простор!

Мистеријата на најпознатото воено место: Сите знаеме за ТРОЈА, но не и каде навистина се наоѓал овој простор!

Троја, опишана со векови во „Илијадата“ на Хомер, предизвика интерес кај историчарите, археолозите, но и кај писателите и поетите. Сепак, колку што беше позната самата легенда, вистината е дека сè уште не го знаеме одговорот на основното прашање – каде се наоѓала Троја? Тројанската војна, легендарниот конфликт меѓу Ахајците и Тројанците од 12 век п

Вистинскиот број на починати е многу поголем?! Во светот на секои 16 секудни, некој умира од Корона..

Вистинскиот број на починати е многу поголем?! Во светот на секои 16 секудни, некој умира од Корона..

Бројот на смртни случаи во светот од Ковид – 19 надмина еден милион во вторникот, пробивајќи нова психолошка граница во пандемијата што ја уништи глобалната економија, преоптовари здравствени системи и го смени нашиот начин на живот. Вкупно над 33,26 милиони луѓе досега биле заразени со Корона во светот, а според последните податоци КОВИД-19 однесе

„Таа ги сака своите бунди, а јас го сакам моето семејство“: Освен по раскошната убавина, запаметена е и како голем заштитник на животните – но, за жал, тоа што ги сакала животните, не значи дека сакала и деца…

„Таа ги сака своите бунди, а јас го сакам моето семејство“: Освен по раскошната убавина, запаметена е и како голем заштитник на животните – но, за жал, тоа што ги сакала животните, не значи дека сакала и деца…

Имено, веднаш штом дваесет и петгодишната актерка Брижит Бардо дознала дека е бремена, таа веднаш се обидела да најде лекар кој ќе изврши абортус. Но, во Франција ваквите операции биле забранети, па никој не се осмелувал да го стори тоа. Актерот Жак Шарие, е татко на тоа дете, па ја убедил актерката да се откаже од абортус и да се омажи за него. Последните

Најпрецизниот тест на личноста за сите времиња: Вашите одговори на овие прашања ќе откријат работи, кои ни самите на себе не сакате да си ги признаете!

Најпрецизниот тест на личноста за сите времиња: Вашите одговори на овие прашања ќе откријат работи, кои ни самите на себе не сакате да си ги признаете!

Треба да ги размислите и да одговорите на следниве прашања: 1. Неотворена кутија стои на подот. Што има внатре? 2. Ако би можеле да изберете едно место за да го поминете остатокот од вашиот живот, кое место би било тоа? 3. Талкате изгубени во пустината цел ден и конечно забележавте село во далечината. Сепак, наскоро потоа, забележувате оаза, која е

Доналд Трамп „удри“ по Меган Маркл: „Му посакувам многу среќа на Хари со неа, ќе му треба!“

Доналд Трамп „удри“ по Меган Маркл: „Му посакувам многу среќа на Хари со неа, ќе му треба!“

Доналд Трамп се чини дека е уште еден во низата на оние кои не се многу наклонети кон  Меган Маркл, и тој тоа го изнесе јавно. Доналд Трамп и Меган Маркл официјално не се сретнале, но тоа не значи дека сегашниот претседател на Америка не слушнал за неа и нејзините активности. Обраќајќи и се на јавноста, принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл,

Писмо на Масоните кое открива многу тајни: Две Светски војни, но нè чека уште една!

Писмо на Масоните кое открива многу тајни: Две Светски војни, но нè чека уште една!

Во 1871 година, Алберт Пајк со писмо објави три светски војни што треба да го прилагодат светот на масонските доктрини и да доведат до создавање на „нов светски поредок“. Алберт Пајк беше активен како масон од 1840 година и до крајот на својот живот, во 1891 година, ја имаше највисоката титула – командант на редот. Тој ја напиша книгата „Морал и догма

Поради вакцината против Ковид – 19, дури 500.000 ајкули може да бидат убиени!

Поради вакцината против Ковид – 19, дури 500.000 ајкули може да бидат убиени!

Експертите за диви животни, тврдат дека половина милион ајкули можат да бидат убиени, во обид да се најде вакцината против Ковид 19. Сквален, природното масло во црниот дроб на ајкулата, се користи како лек и како помагало за зголемување на ефикасноста на вакцината. Исто така, се користи во пробните вакцини за Коронавирусот, Доколку лекот што содржи

Воспитувачка немилосрдно отрула деца: Децата повраќале и губеле свест после појадокот

Воспитувачка немилосрдно отрула деца: Децата повраќале и губеле свест после појадокот

Наставничка од Кина е осудена на смрт затоа што затрула 25 деца во градинката каде што работела, од кои едното починало, пишува ВВС.. Воспитувачкатат Ванг Јун беше уапсен минатата година кога деца од градинка во градот Џиазоуо завршија во болница затоа што им се слошило откако јаделе каша за појадок. Потоа 23 деца започнале да повраќаат и ја изгубиле

Дете убиецот и ја скршил главата на старицата во Сплит, па ѝ рекол на полицијата: „Таа го заслужи тоа, што има да вреска“

Дете убиецот и ја скршил главата на старицата во Сплит, па ѝ рекол на полицијата: „Таа го заслужи тоа, што има да вреска“

15-годишен убиец од Сплит, кој во неделата претепа до смрт 89-годишна жена, е осуден на истражен притвор. Одлуката за притвор ја донесе истражниот судија на окружниот суд во Сплит, откако го испраша. Тој се однесувал многу помирно пред истражниот судија отколку 24 часа порано, кога со крвави раце и облека упаднал во седиштето на полициската управа

АКТУEЛНИОТ БРОЈ НА МРТВИ Е МНОГУ ПОГОЛЕМ? Во светот, некој умира од корона на секои 16 секунди

АКТУEЛНИОТ БРОЈ НА МРТВИ Е МНОГУ ПОГОЛЕМ? Во светот, некој умира од корона на секои 16 секунди

Бројот на смртни случаи во светот од вирусот корона во вторникот надмина еден милион, со што се сруши новата психолошка граница во пандемијата што ја уништи глобалната економија, преоптовари здравствени системи и го смени нашиот начин на живот. Вкупно повеќе од 33,26 милиони луѓе досега биле заразени со вирусот Корона во светот, а според последните