притисни ентер »

Извори

ТВ 21

Министерство за одбрана: Полесно повредени војници во претвртениот автобус кај Штип

Министерство за одбрана: Полесно повредени војници во претвртениот автобус кај Штип

-Реклама- Војници утринава се полесно повредени во сообраќајна незгода во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип. Како што информираат од Министерството за одбрана, автобусот превезувал припадници на Армијата на Република Северна Македонија во рамки на организираниот превоз на релацијата Струмица-Радовиш-Штип-Петровец

МОН: Продолжува тестирањето на платформата, вчера најавени над 88 илјади корисници

МОН: Продолжува тестирањето на платформата, вчера најавени над 88 илјади корисници

-Реклама- На националната платформа за онлајн-настава вчера биле најавени над 88 000 активни корисници кои, како што информира Министетството за образование и наука, придонеле за успешно идентификување и дефинирање на предизвиците кои произлегуваат од нејзино оптоварување  во оваа фаза од имплементацијата. -Резултатите од тестирањето на терен се целосно

Регистрирани 539 прекршоци за неносење маски

Регистрирани 539 прекршоци за неносење маски

-Реклама- Во текот на изминатото деноноќие (28/29.09.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 593 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

-Реклама- Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус и комбе. Според првичните информации станува збор за автобус во кој се превезувале припадници на Армијата, кои со автобусот од своите градови патувале на работните места во Скопје. Портпаролот на Клиничка болница-Штип,

Советот за безбедност на ОН денеска на итна седница за Нагорно-Карабах

Советот за безбедност на ОН денеска на итна седница за Нагорно-Карабах

-Реклама- Советот за безбедност на Обединети нации на барање на европските држави денеска ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде во тек е судир помеѓу ерменската и азербејџанската војска. Германија и Франција ја поднесоа иницијативата, а беа поддржани и од Естонија, Белгија и Велика Британија. Седницата на СБ ќе се одржи зад затворени врати

Вкупно 322 санкции од полицијата вчера на територијата на Скопје

Вкупно 322 санкции од полицијата вчера на територијата на Скопје

-Реклама- Министерството за внатрешни работи соопшти дека на  територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 322 санкции. Меѓу нив, за возење без возачка дозвола за 18 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење имало 105 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани возила 13,  санкционирани се 20  мотоциклисти,

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

-Реклама- Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции именувани од Владата. Како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат претседателот на Владата Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси,

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

-Реклама- Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја продолжува својата прва работна посета откако е на оваа функција, денеска се сретнува со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, јавува дописничката на МИА од Брисел. Османи вчера се сретна со неколку европратеници и со високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел,

Сите вистини за лекувањето со масло од канабис

Сите вистини за лекувањето со масло од канабис

-Реклама- Гостинка во вчерашната емисија „Урбан таг“ на ТВ21 беше д-р Ирена Витановска со која разговаравме околу лекувањето на болести со помош на масло од канабис. Таа за маслото од канабис вели дека кога започнала да работи со него сфатила колку всушност потентен лек е. - Реклама - „Се уште не е прогласен за лек, меѓутоа во иднина ќе биде лек, официјален

Филмскиот фестивал Џифони се одржува под посебен протокол

Филмскиот фестивал Џифони се одржува под посебен протокол

-Реклама- Гости во вчерашната емисија „Урбан таг“ на ТВ21 беа извршниот директор на фестивалот Дарко Башески и програмскиот директор Деа Тембо Крстевска. Инаку, 8 филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“ започна на 25 и ќе трае до 30 септември. - Реклама - Овој пат тој се одржува под посебен протокол поради настанатата ситуација со коронавирусот