притисни ентер »

Извори

USB

Најавена соработка меѓу Toyota и PSA групацијата

Најавена соработка меѓу Toyota и PSA групацијата

ФУТУРАМА Најавена соработка меѓу Toyota и PSA групацијата 5 минути 1 1 Јапонската автомобилска компанија „Тојота“ и ПСА групацијата најавија соработка со цел францускиот конгломерат да ги исполни барањата на регулаторите на Европската Унија. Како дел од нивното партнерство, „ПСА Пежо Ситроен“ планира да го зголеми производствениот капацитет на „Toјoтa“,

Прва хибридна гума: Комбинира сегмент што не е полнет со воздух со друг полнет со воздух!

Прва хибридна гума: Комбинира сегмент што не е полнет со воздух со друг полнет со воздух!

ФУТУРАМА Прва хибридна гума: Комбинира сегмент што не е полнет со воздух со друг полнет со воздух! 3 минути 1 1 Kumho најавува дека овој производ ќе ги задржи сите придобивки од гумата исполнета со воздух, а во исто време ќе биде многу поиздржлива Американската асоцијација на дизајнери (IDSA) ја додели својата годишна награда на две автомобилски гуми

Ширењето на мутациите го прават коронавирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата

Ширењето на мутациите го прават коронавирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата

Uncategorized Ширењето на мутациите го прават коронавирусот позаразен, не го спречуваат ни маските ни дистанцата 3 минути 1 1 Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвенции од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од вирусот, од кои една можеби го направила уште позаразен, пренесува „Вашингтон пост“. Ова

Руските инженери развиваат беспилотно летало со пламенофрлач

Руските инженери развиваат беспилотно летало со пламенофрлач

Uncategorized Руските инженери развиваат беспилотно летало со пламенофрлач 7 минути 1 1 Руските стручњаци работат на беспилотно летало наоружано со пламенофрлач. Како што се наведува , заменик-генералниот директор за специјални проекти на претпријатието „Ростех – сигурни платформи – роботички системи“ Максим Скоков истакна дека соодветни проекти веќе

Истражување: Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус

Истражување: Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус

Uncategorized Истражување: Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус 4 минути 1 1 Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус од возрасните, покажало истражувањето кое било спроведено од тим научници предводени од претседателот на Британскиот кралски колеџ за педијатрија и здравје на децата. Тимот научници

Научниците открија зошто Ковид-19 е смртоносен за некои луѓе

Научниците открија зошто Ковид-19 е смртоносен за некои луѓе

ФУТУРАМА Научниците открија зошто Ковид-19 е смртоносен за некои луѓе 4 минути 1 1 Клучен се покажа протеинот интерферон тип I, што го спречува ширењето на инфекцијата во телото, а кои кај некои не функционира како што би требало. Научниците веќе со месеци пробуваат да го разберат коронавирусот и болеста Ковид-19, но и зашто заразата со вирусот е толку

Samsung награден со 48 признанија за дизајн на IDEA 2020

Samsung награден со 48 признанија за дизајн на IDEA 2020

ПРИЈАТЕЛИ , Тренди Samsung награден со 48 признанија за дизајн на IDEA 2020 7 минути 2 2 Компанијата Samsung Electronics освои дури 48 награди за извонредниот дизајн, во рамките на меѓународно признатиот настан International Design Excellence Awards 2020 (IDEA 2020) , вклучувајќи едно злато, четири сребрени, четири бронзени и престижното признание

Отворен повик за учество на NASA хакатонот за вселенски иновации

Отворен повик за учество на NASA хакатонот за вселенски иновации

ПРИЈАТЕЛИ Отворен повик за учество на NASA хакатонот за вселенски иновации 5 минути 0 0 Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година кај нас ќе се одржи по 8-ми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од 2ри до 4ти октомври 2020, но за прв пат ќе биде во форма на комплетно виртуелен настан заради безбедност на сите учесници. Реализацијата

TSMC ќе почне со производство на чипови во 3nm процес

TSMC ќе почне со производство на чипови во 3nm процес

МОБИЛНИ , Тренди TSMC ќе почне со производство на чипови во 3nm процес 4 минути 0 0 TSMC во последно време остварува успеси на различните полиња. Компанијата ги запосли сите свои капацитети, а развојот на новиот процес на производство на малопроводници тече според планот. Благодарение на извештајот на Digitimes, дознаваме дека TSMC ги подготвува своите

Наскоро пристигнува целосно новата Realme Q серија телефони?

Наскоро пристигнува целосно новата Realme Q серија телефони?

МОБИЛНИ , Тренди Наскоро пристигнува целосно новата Realme Q серија телефони? 7 минути 0 0 Неодамна, претстојниот Realme телефон со ознака на модел RMX2117 е сертификуван од TENAA агенцијата. Според наводите од Кина, во прашање е модел од претстојната Realme Q серија. Дојавувачот Digital Chat Station сега истакнува повеќе детали за уредот, а според