притисни ентер »

Извори

Вечер

(Видео) Битиќи: Да ги доведеме до минимум бирократските процеси, за полесна работа на компаниите и подобар живот на граѓаните

(Видео) Битиќи: Да ги доведеме до минимум бирократските процеси, за полесна работа на компаниите и подобар живот на граѓаните

Дури и во денешното време на дигитализација и брз проток на информации, во многу земји од светот, се уште на бирократијата се гледа како на масивен, тром и неефикасен систем, кој бавно се прилагодува на потребите на реалниот сектор и на потребите на граѓаните, истакна Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација

Димитров во работна посета на Берлин

Димитров во работна посета на Берлин

На покана на државниот министер за Европа на Германија, Михаел Рот, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, утре и задутре ќе престојува во работна посета на Берлин. Ова е прва посета на претставник на Владата по нејзиното формирање, а воедно и прва за време на германското претседавање со Советот на ЕУ. Германија

Има четири деца и СИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД НЕГОВАТА СОПРУГА која се смета за „баба“

Има четири деца и СИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД НЕГОВАТА СОПРУГА која се смета за „баба“

Хана Енис (20) од Илиноис е вереницата на Сем Прует (49). Двајцата се верија во септември 2019 година, на работното место каде што и се запознаа. - Кога го видов за прв пат, заклучив дека тој е тврдоглав старец. Сигурно не ни помислував дека некогаш би можел а да имам нешто со него. Како и да е, поминувавме сè повеќе време заедно и наскоро се в љ убивме

Насим Харадинај ОБВИНЕТ ЗА ОДМАЗДА И ЗАПЛАШУВАЊЕ НА СВЕДОЦИ

Насим Харадинај ОБВИНЕТ ЗА ОДМАЗДА И ЗАПЛАШУВАЊЕ НА СВЕДОЦИ

Денеска потпретседателот на Здружението на борците на ОВК, Насим Харадинај, ќе биде изведен пред судија на претходна постапка на Специјализираните совети на Косово, со седиште во Хаг, за да се изјасни за обвинението за кое се товари и за сомнеж за заплашување на сведоците и повреда на тајноста на постапката. Тој беше уапсен на Косово минатата недела

1/8 финале Куп: “Пандевци“ со Вардар, Работнички на гости кај Струга Трим Лум

1/8 финале Куп: “Пандевци“ со Вардар, Работнички на гости кај Струга Трим Лум

Чудо, не се паднаа Шкендија – Вардар во 1/8 финалето во Купот на Македонија, нешто што се случуваше во минатите години. Денешната ждрепка сакаше сепак да има интересни осминафинални битки, пред се оној меѓу Академија Пандев и Вардар, како и оној меѓу Струга ТЛ и Работнички. Во Штип играат големите ривали Брегалница – Беласица. Шкендија ќе има лесна

И Ѓоре Јовановски во комбинација за Шкупи!

И Ѓоре Јовановски во комбинација за Шкупи!

Ѓоре Јовановски би можел да биде нов тренер на Шкупи, и да се врати на „Чаир“ по пауза од цели 19 години, дознава „Спортмедиа“. Искусниот Јовановски е во преговори со тимот од Чаир за да ја превземе тренерската палка, која досега ја имаше Муарем Бајрами, но по поразот од Струга, беше сменет. Јовановски нема клуб од 2018 година, кога беше дел од Работнички

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје

Берлускони роденденот го прославува во домашна изолација

Берлускони роденденот го прославува во домашна изолација

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони го слави својот 84. роденден во домашна изолација, бидејќи сè уште е заразен со коронавирус. Портпаролот на неговата партија „Напред Италија“ изјави дека Берлускони бил изолиран во неговата вила во Аркор кај Милано со 30-годишната девојка Марта Фасчини, која исто така има коронавирус. „Денес е роденден

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Руски медиуми: Пристигнаа нарачки за милијарди дози вакцини од целиот свет

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) досега има добиено барања од различни земји во светот за вкупно над 1,2 милијарди дози вакцина Спутник В, користени за борба против коронавирусот, објавија руските медиуми. „ РДИФ доби барања за повеќе од 1,2 милијарди дози Спутник В за периодот 2020-2021 година. Повеќе од 50 земји во Европа, Азија, Средниот

Костадинов: По примерот со казната за Јанкулоска да завладее правдата во Северна Македонија

Костадинов: По примерот со казната за Јанкулоска да завладее правдата во Северна Македонија

Надлежните институции да ги расветлат сите случаи коишто се во тек и секако конечно по примерот и со Гордана Јанкуловска да завладее правдата и правото во Република Северна Македонија, порача портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. Тој од новинарите беше запрашан за коментар за почетокот од издржувањето на казната на екс-министерката за внатрешни