притисни ентер »

Извори

За Се

ВИДЕО: Починат кандидат избран за градоначалник во Романија, на гробот му ја честитале победата

ВИДЕО: Починат кандидат избран за градоначалник во Романија, на гробот му ја честитале победата

Жителите на едно романско село со големо мнозинство го реизбраа својот претседател иако тој починал од коронавирус две недели порано. Видеото од социјалните мрежи покажува дека десетици жители вчера го посетуваат гробот на социјалдемократот Јон Алиман за да му запалат свеќи по затворањето на избирачките места. „Тоа е твоја победа“, вели еден човек

Триумфалната порта се наоѓа среде улица, не треба да биде ставена во Дуп-от зошто и се дава легитимитет, вели работната група за Скопје 2014

Триумфалната порта се наоѓа среде улица, не треба да биде ставена во Дуп-от зошто и се дава легитимитет, вели работната група за Скопје 2014

Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза се поставени среде улица, го попречуваат слободниот пристап на граѓаните и не постои друго решение освен да се доведе просторот во првобитна состојба, велат од Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“. Премиерот Зоран Заев, пак, вчера кажа дека мислењето дадено од Владата до Општина Центар

Вкусна комбинација од зеленчук и сирење

Вкусна комбинација од зеленчук и сирење

Вкусни маринирани ражничи од сирење и зеленчук… СОСТОЈКИ: домат модар патлиџан тиквица кромид компир морков пиперки црвени и жолти фета сирење СОСТОЈКИ ЗА МАРИНАДА: 2 чешниња лук 1/2 веза лист магдонос 1/2 дл масло сол половина лимон НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Измијте го зеленчукот и исечкајте го на покрупни парчиња. Нанижете на стапчиња да биде шаренолико,

Картички по 6.000 денари – еве до кога ќе бидат готови и до кога ќе треба да се потрошат парите

Картички по 6.000 денари – еве до кога ќе бидат готови и до кога ќе треба да се потрошат парите

За најмногу два месеци или веќе кон средината на ноември банките ќе ги испорачаат картичките на граѓаните кои влегуваат во категориите и им следува домашна платежна картичка на износ од 6.000 денари. Списоците ќе бидат објавени кон средината на октомври, а парите најверојатно ќе треба да се потрошат до крајот на годината. Премиерот Зоран Заев го промовираше

Филипче: Набавуваме брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Филипче: Набавуваме брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во дебатната емисија „Топ Тема“, истакна дека се планира надградување на стратегијата за тестирање. „Сега на пазарот се подостапни брзи тестови за детектирање на вирусот, не на антителата, меѓутоа се брзи и за 10 до 15 минути го детектираат вирусот без лабораторија и без лабораториски

Видео: Видео од спроведувањето во затвор на екс министерката Јанкулоска

Видео: Видео од спроведувањето во затвор на екс министерката Јанкулоска

Видео од спроведувањето во затвор на екс министерката Гордана Јанкулоска се шири на социјалните мрежи. Таа вчера беше однесена во затворот “Идризово”, каде што треба да издржи 4-годишна казна затвор, за случајот “Тенк”.

Три деца и еден вработен во скопска градинка заразени со корона вирус

Три деца и еден вработен во скопска градинка заразени со корона вирус

Три деца и еден вработен се новите случаи со Ковид-19 во скопски градинки. Брат и сестра кои биле згрижени во воспитно образовната установа „Срничка” во Аеродром викендот имале позитивен тест на коронавирусот, дознава Сител . Останатите деца и вработените  кои биле во контакт со нив се во изолација. Третото заболено дете посетувало градинка во Ѓорче

Виц на денот

Виц на денот

Да се насмееме НЕ СЕ ЖЕНИ СО ЖЕНА... ЧИЈ АЈВАР НЕ СИ ГО ПРОБАЛ!

Дневен Хороскоп

Дневен Хороскоп

Овен Се занимавате со ситници кои не ви одат од рака. Морате да се подготвите за посилно  темпо на работа, што во суштина и не ви е тешко. Поминете го денот во планови. Пробувате да најдете компромис во своите желби и промени во емотивна смисла. Психата ви е нагласена. Бик Немојте да бидете лесноверни, но со оваа негативна енергија што ја имате лесно

Повредени 17 припадници на АРМ во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

Повредени 17 припадници на АРМ во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус и комбе. Според првичните информации станува збор за автобус во кој се превезувале припадници на Армијата, кои со автобусот од своите градови патувале на работните места во Скопје. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина