притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Ѓоковиќ игра тенис со малите соседи пред зграда (Видео)

Ѓоковиќ игра тенис со малите соседи пред зграда (Видео)

Моментално најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека славата и парите воопшто не го променија. И понатаму се однесува како нормален дечко кој игра тенис со дечиња пред неговата зграда. Токму така, Ѓоковиќ играше тенис со малите соседи пред зградата во Нов Белград , каде има стан.

Проблем за Мурињо, се повреди Сон

Проблем за Мурињо, се повреди Сон

Напаѓачот на Тотенхем Сон-мин ќе мора да паузира неколку недели поради повреда на рамото, соопшти клубот од северен Лондон. Репрезентативецот на Јужна Кореа на натпреварот со Астон Вила, а кој постигна два гола во победата 3:2, доживеал фрактура на рамото. Клубот не прецизира колкава пауза го очекува Сон, но сигурно е дека неколку недели ќе биде надвор

Адидас ја престави топката со која ќе се игра финалето на ЛШ

Адидас ја престави топката со која ќе се игра финалето на ЛШ

Адидас ја престави топката со која ќе се игра финалето на ЛШ Прозведувачот на спортска опрема Адидас ја претстави топката со која ќе се игра годинашното финале во Лигата на шампионите. Адидас веќе година наназад е производител на топката за елитното фудбалско натпреварување, а овој пат од компанијата се потрудија таа да изгледа навистина посебно. Претставена

Симеоне: Овој Ливерпул ќе остане во историјата како голем тим

Симеоне: Овој Ливерпул ќе остане во историјата како голем тим

Аргентинскиот стратег вечерва го чека пеколен испит бидејќи во Мадрид неговиот Атлетико ќе треба да му се спротивстави на актуелниот европски шампион. Ливерпул вечерва од 20.45 часот гостува на распродадениот „Ванда Метрополитано“, а тимот на Јирген Клоп и оваа сезона е кандидат број еден за пехарот. Диего Симеоне ја имаше таа несреќа жрепката да му

Фудбал

Ова е тајната на чудесниот Лацио сезонава

Ова е тајната на чудесниот Лацио сезонава

Тимот на Лацио сезонава е едно од најпријатните изненадувања во Европа, Лацио во овој момент на 14 кола пред крајот на Серија А има само еден бод помалку од лидерот Јувентус. Лацио во својата историјата два пати го освои Скудетото, а последен пат тоа му успеа во 2000 година. Пред почетокот на сезона Интер се истакнуваше како тим кој може да ја загрози

Бартомеу закажал итен состанок со ѕвездите на Барса за да им се правда дека аферата е лажна

Бартомеу закажал итен состанок со ѕвездите на Барса за да им се правда дека аферата е лажна

Првиот човек на каталонска Барселона, Жозеп Марија Бартомеу закажал итен состанок со ѕвездите во Барселона, откако медиуми на Пиринеите објавија голема афера во која навовдно тој платил ПР-агенција да да ги оцрни Лионел Меси, Жерар Пике, Пеп Гвардиола, Чави... Аферата која ја објави каталонскиот „Спорт“ предизвика земјотрес во Каталонија, а „бунт“

Солшер џабе одби да реплицира, Рајола одново распали и порача: Погба е верен на Манчестер јунајтед само до ЕВРО 2020!

Солшер џабе одби да реплицира, Рајола одново распали и порача: Погба е верен на Манчестер јунајтед само до ЕВРО 2020!

Мино Рајола со нов напад кон Оле Гунар Солшер, вели дека Норвежанецот претерал со коментарите и порача дека Пол Погба му е верен на Манчестер јунајтед само до летоска, односно Европското првенство. Контроверзниот агент, синоќа влезе во војна со тренерот на Манчестер јунајтед со објава на социјалните мрежи. Оле Гунар Солшер по победата на Челси одби

Сколс го прозва Лампард: Клупата на Челси е виновна што Мегваер помина без црвен картон!

Сколс го прозва Лампард: Клупата на Челси е виновна што Мегваер помина без црвен картон!

Манчестер Јунајтед успеа да оствари исклучително важна победата во битката за четвртото место на табелата, откако синоќа славеше во големото дерби на „Стемфорд Бриџ“ против Челси. „Ѓаволите“ слеавеа со 0:2 благодарение на добрата стратегија од прекините, но мора да се нагласи дека гостите имаа и среќа што натпреварот го завршија со 11 играчи на теренот,

Кошарка

Русите очекуваат полна сала за натпреварот со македонската репрезентација

Русите очекуваат полна сала за натпреварот со македонската репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација на 23 февруари гостува во Перм каде ќе го одигра вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2021. Домаќините очекуваат голема поддршка од трибините. – Очекуваме полна сала за дуелот со Северна Македонија во Перм. Веќе трета година сме домаќини на националниот тим. Нашата репрезентација победи

Дали публиката ќе се врати? Интересот за Македонија и Естонија, изненадувачки добар!

Дали публиката ќе се врати? Интересот за Македонија и Естонија, изненадувачки добар!

Кошарката некогаш беше еден од оние спортови кои ги полнеше салите до последното место. Еуфоријата за овој спорт врвот го достигна во квалификациите за ЕП 2011, како и по она историско четврто место во Литванија. Откако не успеавме да сториме ништо посебно на следниот евро-шампионат во Словенија две години подоцона, а потоа и на ЕП 2015 година и паднавме

ФИБА не ни верува: Македонија има најмали шанси за пласман на ЕП 2021!

ФИБА не ни верува: Македонија има најмали шанси за пласман на ЕП 2021!

Македонската кошаркарска репрезентација задутре, во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, против селекцијата на Естонија (20.15 часот) ќе ги почне квалификациите за Европското првенство (ЕП) 2021, каде што, според Светската кошаркарска федерација (ФИБА), нема да се пласира. Според првичната рејтинг-листа на 32. селекции кои ќе настапат во последните

На МЗТ, ваучерскиот систем му е ТОП

На МЗТ, ваучерскиот систем му е ТОП

Ракомет

ВИДЕО: Македонија го запиша и вториот пораз на Медитеранските игри во Атина

ВИДЕО: Македонија го запиша и вториот пораз на Медитеранските игри во Атина

Македонската кадетска репрезентација го доживеа и својот втор пораз на Медитеранските игри во Атина. Денеска подобри од нас беа врсниците од Тунис, кои не совладаа со резултат 19:17 (6:7, 8:6, 5:4). Нашите млади репрезентативци водеа голема и рамноправна борба во текот на целата средба. Најдобро ја одигравме првата третина која ја добивме со минимални

ЕХФ го номинираше Калараш за најдобра фризура во ЛШ

ЕХФ го номинираше Калараш за најдобра фризура во ЛШ

Фризурата на Глеб Калараш, се најде во номинациите за најдобра според ЕХФ. Новиот изглед на плава боја на Русинот засега води во трката според гласовите на фановите. Русинот се реши да се офарба со небесно сина боја. Сега боја на косата се чини е во тренд, со оглед дека и еден од најдобрите фудбалери Нејмар е офарбан во црвено. View this post on Instagram

Ракометар на Висла сам постигна повеќе голови од противничкиот тим

Ракометар на Висла сам постигна повеќе голови од противничкиот тим

Висла Плок триумфираше со 33-16 против Тарнов во 22. коло од полското првенство, но интересно е тоа што ракометарот Микал Дажек сам постигна повеќе голови од цел тим на противниците. Дажек постигна 18 погодоци и така ги урна сите рекорди во полскиот шампионат, а исто така тој ја надмина и до бројката од 900 голови за Висла. Во моментов Висла е лидер

Автомото

Инцидент на „Дејтона 500“: При брзина од 300 км/ч се запали и летна во воздух (ВИДЕО)

Инцидент на „Дејтона 500“: При брзина од 300 км/ч се запали и летна во воздух (ВИДЕО)

Страшна несреќа: Со 300 km/h удри во ѕид (ВИДЕО)

Страшна несреќа: Со 300 km/h удри во ѕид (ВИДЕО)

Рајан Навман водеше во последниот круг на славната НАСКАР трка Дајтон 500, а тогаш доживеа страшна несреќа. Невман изгуби контрола над својот автомобил и при брзина од 300 km/h на час се заби во ѕид. Автомобилот летна во воздух и неколку пати се преврти пред да се запали. Невман веднаш беше извлечен и пренесен во болница. „Хоспитализиран е во медицинскиот

ФОТО: Рејсинг Поинт го претстави болидот за сезона 2020

ФОТО: Рејсинг Поинт го претстави болидот за сезона 2020

Тимот на Рејсинг Поин е еден од последните што го презентира својот болид за претстојната сезона.Меѓу другото Рејсинг објави дека и оваа година ќе имаат ист генерален спонзор, компанијата BWT, која е специјализирана за прочистувањето на водата. Инаку, новиот болид, РП20, беше прикажан на специјалната промоција во Мондзе, Австрија. Оваа година е последна

ФОТО: Ферари не може да му го прости на Леклер скокот со падобран

ФОТО: Ферари не може да му го прости на Леклер скокот со падобран

Директорот на Ферари, Матиа Биното, ја коментираше постапката на својот пилот Шарл Леклер, кој во паузата меѓу сезоните скокнал со падобран, без да го информира Ферари, кој за ова дозна од инстаграмот на возачот. „ Понекогаш нашите возачи не тераат да се секираме. Шарл скокна со падобран без да ни каже за тоа. Ако ме прашувате дали сме му простиле

Тенис

Поранешниот светски рекет број еден: Агаси четири пати падна на допинг, но беше помилуван!

Поранешниот светски рекет број еден: Агаси четири пати падна на допинг, но беше помилуван!

Андре Агаси долги години беше на врвот на светскиот тенис и заедно со Пит Сампрас понудија безброј фантастични пресметки и битки на терените, но во тоа време на првото место на АТП листата успеа да стигна и Марсело Риос. Чилеанецот во 1998-ма година стана првиот Латино Американец кој стигна до првото место на АТП листата, место на кое се задржиа шест

Клајстерс доживеа пораз при нејзиното враќање на теренот

Клајстерс доживеа пораз при нејзиното враќање на теренот

Ким Клајстерс се врати во професионалниот тенис со прилично очекуван пораз. 36-годишната Белгијка, поранешна број 1 во светот и освојувач на 4 Гренд-слем титули, загуби со 2: 6, 6: 7 (6) од друг поранешен лидер на ВТА, Гарбине Мугуруза во првото коло од силниот турнир во Дубаи. Мугуруза доцна се приклучи на турнирот во „вајлд карта“ и првично требаше

Ѓоковиќ доби „златна“ виза од Обединетите арапски емирати

Ѓоковиќ доби „златна“ виза од Обединетите арапски емирати

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, кој по четири години првпат ќе настапи на турнирот во Дубаи, доби „златна“ виза од ОАЕ во трење од 10 години. Претходно, таква виза доби само Кристиано Роналдо, напаѓачот на Јувентус. Исто така, најавено е дека „златна“ виза ќе добијат и Луиш Фиго, Роберто Карлос, Пол Погба, Ромелу Лукаку, Миралем Пјаниќ, Дидие

Тим: Австралија опен беше само почеток!

Тим: Австралија опен беше само почеток!

Доминик Тим вели дека финалето на Австралија опен е само почеток на тениската сезона во која очекува многу, пред камбекот на терените во вторник во Рио де Жанеиро. Австриецот загуби во трилер-меч од пет сета од светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ во финалето во Мелбурн, а сега се враќа на својата омилена земјена подлога на Рио опен, каде што е прв

Останато

Кинез истрчал маратон од 66 км ПО ДОМА (ВИДЕО)

Кинез истрчал маратон од 66 км ПО ДОМА (ВИДЕО)

Кинескиот атлетичар Пан Шанцу истрчал маратон во неговиот дом. Поради коронавирусот во Кина многу луѓе се заробени во сопствените домови, а еден од нив е токму Пан, кој не дозволил епидемијата да го спречи во неговата намера. Кинезот во сопствениот дом успеал да истрча маратон долг 66 км и тоа за шест часа и 41 минути. „Од почеток малку ми се вртеше

Новицки: Се надевам дека Лука Дончиќ ќе ја помине целата своја кариера на Далас

Новицки: Се надевам дека Лука Дончиќ ќе ја помине целата своја кариера на Далас

Легендарниот кошаркар на Далас, Дирк Новицки, се надева дека новата ѕвезда на Маверикс, Лука Дончиќ, целата своја кариера ќе ја помине во тимот. – Уживам да ја гледам играта на Лука Дончиќ на 20-годишна возраст. Се надевам дека тој ја поминува целата своја кариера во Далас. Лука е сè уште многу млад. Се надевам дека еден ден ќе ја донесе шампионската

Реал го промовира Рејнер

Реал го промовира Рејнер

Младиот фудбалер од средниот ред Рејнер, денеска официјално е претставен како играч на Реал Мадрид. Презентацијата се одржа на стадионот на Реал „Сантијаго Бернабеу“. Подоцна, 18-годишниот Барзилец ќе влезе на теренот за фотосесија, по што ќе одржи прес-конференција. Рејнер дојде во Реал Мадрид од Фламенго во јануари за 30 милиони евра. Текстот Реал

Уметничко лизгање: Скопје викендов домаќин на меѓународен турнир

Уметничко лизгање: Скопје викендов домаќин на меѓународен турнир

На лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“, претстојниот викенд ќе се одржи четвртиот Меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice“. Пријавени се околу сто натпреварувачи, од кои седумдесетина доаѓаат од странство. Во склоп на овој натпревар по четврти пат ќе бидат прогласени националните прваци во уметничко лизгање. Натпреварот ќе се