притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

АНБ ги демантира тврдењата на министерот Чулев

АНБ ги демантира тврдењата на министерот Чулев

На денешната прес конференција на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев беа изнесени бројни дезинформации во врска со работењето на Агенцијата за национална безбедност, кои во целост ги отфрламе како невистинити и тенденциозни. Наводите за наводна посредничка улога на Агенцијата за национална безбедност во процесот на следење на комуникациите

Манчевски: Ако престане вонредната состојба без датум за избори ќе настане хаос

Манчевски: Ако престане вонредната состојба без датум за избори ќе настане хаос

Работиме во насока за обезбедување консензус за датумот, но поважно од датумот е како да се организираат изборите и да ги уверуваме граѓаните дека се безбедни на гласачките места, порача Дамјан Манчевски од СДСМ на Алсат. -Наш став е дека изборите се неопходни сега, затоа што кога ќе се отворат границите голем дел од луѓето ќе патуваат, колку одиме

Протокол за угостители: Келнерите во рестораните и кафулињата ќе им бараат лични карти на гостите

Протокол за угостители: Келнерите во рестораните и кафулињата ќе им бараат лични карти на гостите

Протоколите за работа на кафулињата и рестораните се донесени за да ги спроведуваат угостителите. Тие се одговорни да бараат лични карти на гостите и да ги спроведуваат мерките, и токму тие како правни лица ќе бидат предмет на контрола, истакна денеска директорот на Државен пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. -Дали има двајца или четворица на маса

Стразбур контра заев и борисов, повторно ја осуди Бугарија за односот кон македонското малцинство (ДОКУМЕНТ)

Стразбур контра заев и борисов, повторно ја осуди Бугарија за односот кон македонското малцинство (ДОКУМЕНТ)

Во пресудата донесена од Европскиот суд за човекови права, за која судот расправаше, ја осуди Бугарија поради повреда на правото за здружување по членот 11 од Европската конвенција за човекови права, во предметот „Македонски клуб за етничка толеранција во Бугарија и Радонов против Бугарија. ЦЕЛИОТ ДОКУМЕНТ МОЖЕТЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ НА ОВОЈ ЛИНК Пресудата

Македонија

АНБ ги демантира тврдењата на министерот Чулев

АНБ ги демантира тврдењата на министерот Чулев

На денешната прес конференција на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев беа изнесени бројни дезинформации во врска со работењето на Агенцијата за национална безбедност, кои во целост ги отфрламе како невистинити и тенденциозни. Наводите за наводна посредничка улога на Агенцијата за национална безбедност во процесот на следење на комуникациите

Манчевски: Ако престане вонредната состојба без датум за избори ќе настане хаос

Манчевски: Ако престане вонредната состојба без датум за избори ќе настане хаос

Работиме во насока за обезбедување консензус за датумот, но поважно од датумот е како да се организираат изборите и да ги уверуваме граѓаните дека се безбедни на гласачките места, порача Дамјан Манчевски од СДСМ на Алсат. -Наш став е дека изборите се неопходни сега, затоа што кога ќе се отворат границите голем дел од луѓето ќе патуваат, колку одиме

Протокол за угостители: Келнерите во рестораните и кафулињата ќе им бараат лични карти на гостите

Протокол за угостители: Келнерите во рестораните и кафулињата ќе им бараат лични карти на гостите

Протоколите за работа на кафулињата и рестораните се донесени за да ги спроведуваат угостителите. Тие се одговорни да бараат лични карти на гостите и да ги спроведуваат мерките, и токму тие како правни лица ќе бидат предмет на контрола, истакна денеска директорот на Државен пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. -Дали има двајца или четворица на маса

Стразбур контра заев и борисов, повторно ја осуди Бугарија за односот кон македонското малцинство (ДОКУМЕНТ)

Стразбур контра заев и борисов, повторно ја осуди Бугарија за односот кон македонското малцинство (ДОКУМЕНТ)

Во пресудата донесена од Европскиот суд за човекови права, за која судот расправаше, ја осуди Бугарија поради повреда на правото за здружување по членот 11 од Европската конвенција за човекови права, во предметот „Македонски клуб за етничка толеранција во Бугарија и Радонов против Бугарија. ЦЕЛИОТ ДОКУМЕНТ МОЖЕТЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ НА ОВОЈ ЛИНК Пресудата

Скопје

Останаа само уште неколку дена: УЈП со важно соопштение до граѓаните

Останаа само уште неколку дена: УЈП со важно соопштение до граѓаните

ИЗВОР Скопје24 | мај 27, 2020 Почитувани граѓани на 31.05.2020 година истекува рокот за потврдување или коригирање на Вашата Годишна даночна пријава. По истекот на законскиот рок на 01.06.2020 година Годишните даночни пријави ќе добијат статус на конечни даночни пријави, согласно последниот статус на Годишната даночна пријава – потврдена или коригирана

Понуда од соништата: Фирмата го плаќа станот, дава автомобил, телефон и плата од 2.000 евра

Понуда од соништата: Фирмата го плаќа станот, дава автомобил, телефон и плата од 2.000 евра

ИЗВОР Скопје24 | мај 27, 2020 Некои професии отсекогаш биле добро платени и ценети, а една од нив е градежен инженер. Како што пренесуваат од „Poslovni dnevnik“, Bubanj-Niskogradnja е организација со ограничена одговорност, специјализирана за изградба на водоводи за електрична струја и телекомуникации. Тие моментално бараат личност за наведената позиција

Се кастрат гранки на булевар Илинден

Се кастрат гранки на булевар Илинден

За безбедно и непречено движење на пешаците и велосипедистите, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ ги поткаструваат гранките на дрворедите во близина на велосипедските и пешачките патеки на булевар Илинден. Денес се поткаструваат гранки од крошните на дрвјата на потегот од објектот на „МИДА“ до гимназијата „Орце Николов“.

Хроника

СКОПЈАНИ НАЈМАСОВНИ „КРШАЧИ“ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС: Кривичен донесе пресуди за 723 лица

СКОПЈАНИ НАЈМАСОВНИ „КРШАЧИ“ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС: Кривичен донесе пресуди за 723 лица

Основниот кривичен суд – Скопје , по однос на казнените налози издавани од скопското Обвинителство за непочитување на полицискиот час (кој траеше до 26 мај како превентивна мерка за заштита од КОВИД-19) досега имаа донесени пресуди за 723 лица, информираат за МИА од ОКС-Скопје. Основното јавно обвинителство – Скопје, до нив доставило 621 казнени налог,

Верижен судир на пет возила во Битола

Верижен судир на пет возила во Битола

Доцна попладнето на улицата „Партизанска“ во Битола се случи сообраќајна незгода, верижен судир на пет возила. Во сообраќајката оштетени се три возила марка „форд мондео“, „мерцедес“ и комбе возило марка „фиат“, како и урбана и комунална опрема поставена на улицата „Партизанска“ во Битола. СВР-Битола времено го запре сообраќајот на улицата, едно лице

Полицијата вчера казнила 461 лице за неносење маска

Полицијата вчера казнила 461 лице за неносење маска

Полицијата вчера казнила 461 лице оти не носеле маска. Откако на 1 мај стапи на сила уредбата на Владата за казнување поради неносење заштитна опрема, вчера се изречени најмногу казни. Во првите две недели полицијата воопшто не казнуваше, а последниве десет дена се пишуваа по сто казни дневно. Премиерот Оливер Спасовски и министерот за здравство Венко

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

СВР Скопје до надлежното Основно Јавно Обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против З.Л.(38) поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „измамување на купувачи“ по член 248 став 1 од Кривичниот законик и против правно лице од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Измамување на купувачи“ по

Балкан

Хрватска ги отвора границите за десет земји, Македонија не е меѓу нив

Хрватска ги отвора границите за десет земји, Македонија не е меѓу нив

Хрватска на денешната седница на владата донесе одлука да ги отвори границите за десет европски земји. Македонија не е меѓу нив. „Успеавме во првото полувреме да ја победиме епидемијата. Направивме план според кој би ја измениле одлуката за привремена забрана за преминување на границата за државјаните на низа земји за туризам. Тоа би се однесувало

ВОДИЧ ЗА ЗБУНЕТИОТ БАЛКАНСКИ РЕГИОН: Кој може кај кого, а кој не може никаде?

ВОДИЧ ЗА ЗБУНЕТИОТ БАЛКАНСКИ РЕГИОН: Кој може кај кого, а кој не може никаде?

Пандемијата од коронавирусот ги поттикна земјите ширум светот, па дури и од регионот, да ги затворат своите граници за да спречат ширење на смртоносната инфекција. Повторното отворање на границите доведе до забуна кај граѓаните во регионот, а на сила е правилото на реципроцитет. Меѓутоа, како што активноста на коронавирусот полека почна да опаѓа, земјите

Мигранти се судриле во БиХ, двајца убиени

Мигранти се судриле во БиХ, двајца убиени

Две лица се убиени во судир меѓу мигранти во близина на Цазин во северозападна Босна, потврди вечерва локалната полиција, пренесуваат тамошните медиуми. Мигрантите се судриле во близина на селото Штурлиќ во близина на границата со Хрватска, а еден локален жител ја известил полицијата за инцидентот. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи

Владејачката партија во Косово побара избори преку перформанс со 2.000 луѓе

Владејачката партија во Косово побара избори преку перформанс со 2.000 луѓе

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување парламентарни избори, наместо формирање нова влада од постоечкиот парламентарен состав. Според проценките на

Свет

ОН: САД мора да го запрат убивањето на афроамериканците

ОН: САД мора да го запрат убивањето на афроамериканците

Комесарката за човекови права на ОН Мишел Бачелет го осуди убиството на Џорџ Флојд од страна на полицијата и бара од властите во САД да преземат „сериозни мерки“ за спречување на убиствата на невооружени афроамериканци. „Ова е последно во долгата листа на убиства на невооружени афроамериканци од страна на американската полиција и вооружени цивили“,

САД, Канада, Австралија и В. Британија ја повикаа Кина да ги почитува меѓународните законски обврски за автономија на Хонг Конг

САД, Канада, Австралија и В. Британија ја повикаа Кина да ги почитува меѓународните законски обврски за автономија на Хонг Конг

САД, Австралија, Канада и Велика Британија во заедничка изјава повикаа одлуката на Кина да ги наложи своите закони за национална безбедност врз Хонг Конг е во директна спротивност на меѓународните обврски и принципи законски спорведени во Кинеско-британската заедничка декларација од 1984 година гарантирана од ОН. -Хонг Конг просперира како тврдина

Ердоган најави олеснување на мерките , во земајата има 160.000 заболени

Ердоган најави олеснување на мерките , во земајата има 160.000 заболени

Одлуката е дел од олеснувањата на ограничувањата наметнати од епидемијата на коронавирус. Ердоган рече дека сепак ќе има ограничувања во движењето на луѓето на возраст од 65 и повеќе години. Турција има скоро 160.000 регистрирани случаи на коронавирус, од кои повеќе од 4.300 биле фатални.

Како корона вирусот го натера „Твитер“ да ги провери твитовите на Трамп

Како корона вирусот го натера „Твитер“ да ги провери твитовите на Трамп

Компанијата ги применува научените лекции за спротивставување на твитовите што можат да го загрозат здравјето на луѓето Тоа беше пандемијата, наведува „Твитер“, што ја ослободи компанијата да приложи предупредувања за проверка на факти за два твита на претседателот на САД Доналд Трамп оваа недела. Критичарите со години се жалат дека „Твитер“ му дозволува

Life

ЦЕЛА НОЌ ПЛАЧЕЛА ОД БОЛКИ: Рада манојловиќ завршила во болница

ЦЕЛА НОЌ ПЛАЧЕЛА ОД БОЛКИ: Рада манојловиќ завршила во болница

Радмила Рада Манојловиќ, која веќе имаше повреда на ‘рбетот, овој пат ја праплака ноќта од болки, кои беа толку неиздржливи што пејаката заврши во болница.Како што се наведува, Рада поради повредата итно била примена во болница, а сега мора строго да ги следи советите на лекарите, што, наводно, досега не било случај. Таа го повреди ‘рбетот додека играше

Совршено сочуван римски мозаик откриен под лозје во Италија

Совршено сочуван римски мозаик откриен под лозје во Италија

Uncategorized Совршено сочуван римски мозаик откриен под лозје во Италија 6 минути 0 0 Римски мозаик, по кој археолозите трагаа повеќе децении, е откриен под лозје во Италија, јави Би-би-си. Истражувачите од општината Неграр ди Валполичела, северно од Верона, објавија фотографии од добро сочуван мозаик на длабочина од еден метар. Експертите уште пред

ИМ НЕМА РАМЕН: Еве кои се петте најумислени хороскопски знаци

ИМ НЕМА РАМЕН: Еве кои се петте најумислени хороскопски знаци

Нарцисоидните личности најмногу се сакаат себеси и често копнеат по комплиментите од другите луѓе. Тие се грижат за нивниот физички изглед и поминуваат и по неколку часа дневно пред огледалото, додека нивната личност и не е толку важна за нив. Фокусирани се и одлучни да добијат сè што посакуваат во животот, а тоа е често внимание од другите луѓе, пренесува

„Моето малечко бебенцe“: Лила објави досега невидена фотографија од синот Филип (ФОТО)

„Моето малечко бебенцe“: Лила објави досега невидена фотографија од синот Филип (ФОТО)

ИЗВОР Скопје24 | мај 28, 2020 Популарната ТВ водителка Лила Филиповска, секогаш е актуелна во јавноста, како за она што и се случува на приватно поле, така и на професионален план кога е во прашање квизот „Се или нешто“ кој го води години наназад, а моментално е во мирување или пак инфлуенсерството во кое е сериозно успешна. За Лила се знае доста,

Забава

Станија се пофали дека добила 100 евра помош од државата, па ги почасти фановите со разголени фотографии (ФОТО)

Станија се пофали дека добила 100 евра помош од државата, па ги почасти фановите со разголени фотографии (ФОТО)

Може да се каже дека вчера беше убав ден за познатата старлета Станија Добројевиќ. Реалити ѕвездата на Инстаграм се пофали дека и биле уплатени 100 евра, кој во Србија ги добива секој полнолетен граѓанин. – Легнаа 100 евра! Благодарам претседателе – напишала Станија. Еве ја и нејзинта објава: Фото: Инстаграм Но, тоа не било се од Станија. Имено, таа

Здогледале мечка како им се приближува , се преплашиле кога им го отворила Мерцедесот (ВИДЕО)

Здогледале мечка како им се приближува , се преплашиле кога им го отворила Мерцедесот (ВИДЕО)

Група пријатели биле во кабината во Ашевил кога ја забележале мечката како оди околу луксузниот автомобил. Тие прво го бркале животното подалеку од Мерцедесот, но мечката се вратила и импресивно ја отворила влезната врата додека снимале. Потоа едниот од нив, поранешен извидник, почнал да вреска, а другите му се придружиле, по што мечката избегала.

Ален Исламовиќ станува политичар – Познатиот пејач ќе води борба со мигрантите за да го спаси родниот крај

Ален Исламовиќ станува политичар – Познатиот пејач ќе води борба со мигрантите за да го спаси родниот крај

Ален Исламовиќ станува политичар, а причина за тоа се проблемите со мигрантите кои го уништиле неговиот роден град Бихаќ. Пејачот одлучил да му се придружи на првиот градоначалник на Бихаќ и да биде дел од неговата Нова иницијатива. Сакам да им помогнам на граѓаните на Бихаќ за улиците во нашиот град повторно да им се вратат, да им се врати слободата

(ФОТО) Ќерката на поранешен фудбалер ги запали социјалните мрежи И ГИ ПОЛУДИ МАЖИТЕ!

(ФОТО) Ќерката на поранешен фудбалер ги запали социјалните мрежи И ГИ ПОЛУДИ МАЖИТЕ!

Поранешниот фудбалер Пол Гаскоњ е легенда на оваа игра, мајстор на дриблингот со кој пораснале генерации на спортски вљубеници, а познат е и по својата љубов кон алкохолот. View this post on Instagram No pressure..No diamond💎 @time4diamonds A post shared by 𝐁𝐢𝐚𝐧𝐜𝐚 𝐆𝐚𝐬𝐜𝐨𝐢𝐠𝐧𝐞 (@biancagascoigne1) on May 23, 2020 at 3:07am PDT Поради тоа

Економија

Во САД над 40 милиони луѓе останале без работа

Во САД над 40 милиони луѓе останале без работа

Во САД минатата недела биле поднесени уште 2,1 милиони нови барања за добивање помош поради невработеност, соопшти Министерството за труд на САД. Со ова, вкупниот број на луѓе кои од средината на март останале без работа поради коронавирусот се искачи на повеќе од 40 милиони, извести „Њујорк тајмс“. Ова е осма недела по ред како се намалува бројот

Сопствениците на игротеките бараат отворање на објектите

Сопствениците на игротеките бараат отворање на објектите

Embedded video for Сопствениците на игротеките бараат отворање на објектите Игротеките бараат што поскоро да им се дозволи да ги отворат вратите и да почнат со работа. Велат дека тоа што повеќе од два и пол месеци воопшто не работат ја доведува во прашање нивната егзистенција. Бараат и дополнителна финансиска помош од државата за да ги покријат јунските

Ревизорите со низа забелешки за работата на АД Пошти, но и за изградбата на спортските сали

Ревизорите со низа забелешки за работата на АД Пошти, но и за изградбата на спортските сали

Ревизорите со низа забелешки за работата на АД Пошти, но и за изградбата на спортските сали Низа од финансиски и законски нерегуларности во работењето на АД Пошти констатирал ревизорскиот извештај за оваа джавно претпријатие кое со години го тресат скандали. Последниот беше со издавањето на поштенската марка со картата на голема Хрватска. Но доколку

Стопанската комора за туризам: Ќе се затворат 800 туристички агенции и туроператори ако бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам“

Стопанската комора за туризам: Ќе се затворат 800 туристички агенции и туроператори ако бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам“

Стопанската комора за туризам на Македонија (СКТМ) ја поздравува владината мерка „Ваучер за домашен туризам“, но искажува загриженост ако од нејзината реализација бидат изземени туристичките агенции, односно ако мерката директно се спроведе со сместувачките капапацитети. На овој начин, оценува Комората, Владата придонесува да се затворат 800 туристички

Техно

Huawei го покри и Монт Еверест со 5G мрежа

Huawei го покри и Монт Еверест со 5G мрежа

ФУТУРАМА , Тренди Huawei го покри и Монт Еверест со 5G мрежа 6 минути 1 1 По повод 60-годишнината од првото успешно искачување на Монт Еверест, поставена е 5G мрежа која што ќе овозможи следење во живо на идните експедиции на 6.500 метри надморска висина. Huawei и China Mobile поставиле 5G мрежа на Монт Еверест на 6.500 метри надморска височона. Во

Збогум 4G: 5G станува стандард, Xiaomi почнува да го истражува и 6G

Збогум 4G: 5G станува стандард, Xiaomi почнува да го истражува и 6G

ИНТЕРНЕТ , Тренди Збогум 4G: 5G станува стандард, Xiaomi почнува да го истражува и 6G 4 минути 0 0 Кинеската компанија Xiaomi до крајот на оваа година би требало да престане со производство на 4G паметни телефони и да продолжи со производство на исклучиво 5G уреди. Во интервју за кинеската агенција Xinhua, соосновачот и извршен директор на компанијата,

Се појавија опциите на бои за Samsung Galaxy Note20

Се појавија опциите на бои за Samsung Galaxy Note20

МОБИЛНИ , Топ Се појавија опциите на бои за Samsung Galaxy Note20 4 минути 1 1 Откако се појавија рендери на Galaxy Note20+ моделот, сега е познато и во кои бои ќе биде достапна Galaxy Note20 линијата. Според наводите на инсајдерите, Note20 ќе биде достапен во сива, зелена и боја на бакар, додека Note20+ ќе има црна и верзија на боја на бакар. Samsung

За iPhone 12 ќе чекаме до ноември

За iPhone 12 ќе чекаме до ноември

Фановите на Apple годинава ќе треба да се стрпат за да го купат новиот премиум модел iPhone 12 кој ќе пристигне подоцна од вообичаено поради одложување на производниот процес. Според најновите извештаи iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Max и iPhone 12 Max Pro во продажба ќе бидат пуштени дури во ноември наместо во септември како претходните смартфони

Спорт

Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, познат е и датумот за Купот

Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, познат е и датумот за Купот

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора го објави продолжувањето на првенството и Купот на Италија. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни. Реванш полуфиналните средби на Купот на Италија ќе се играат на 13 јуни. Двојките за купот се: Наполи – Интер (1:0 – прв натпревар) и Јувентус – Милан (1:1 – прва

Се враќа Премиер Лигата , веднаш се игра големото дерби

Се враќа Премиер Лигата , веднаш се игра големото дерби

Повеќето клубови се согласија со одлуката за продолжување на најсилната лига во светот, а доколку се оди според планот, 17 јуни е датум за враќање на англискиот фудбал. До крајот на сезоната остануваат уште девет кола и Ливерпул ќе ги направи последните чекори кон титулата бидејќи се убедливо први. Од друга страна, ќе има голема битка за позициите

ФК Силекс: Менувањето на правилникот за натпревари во ек на сезона е незаконско

ФК Силекс: Менувањето на правилникот за натпревари во ек на сезона е незаконско

Промената на системот на натпреварување во Првата МФЛ подлежи на правни прописи и затоа секое негово менување е незаконско се вели во дописот на ФК Силекс до УО на ФФМ. Иако клубовите се поделени сепак ФФМ најави продолжение на првенството но со нов систем на натпревари кој вклучува плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање што ги прекршува пропозициите за

Лук Абало не размислува за пензија

Лук Абало не размислува за пензија

Лук Абало не размислува за пензија Ова дефинитивно никој не го очекуваше, француското десно крило направи сензационален трансфер. Лук Абало, легендарниот играч на француската репрезентација иако се најавуваше дека ќе се пензионира на крајот од оваа сезона, тоа нема да се случи. Досега ги бранеше боите на ПСЖ, 35-годишниот ракометар одлучи следната