притисни ентер »

Топ вести

Свет

Минеаполис гореше на вториот ден од насилните протести по убиството на Афроамериканец при приведувањето

Минеаполис гореше на вториот ден од насилните протести по убиството на Афроамериканец при приведувањето

Неколку згради се запалени на вториот ден од насилните протести во американскиот град Минеаполис, кои уследија по смртта на невооружен Афроамериканец додека бил приведуван од полицијата. Четворицата полицајци кои учествуваа во трагичниот инцидент во понеделникот се отпуштени од работа, додека градоначалникот Џејкоб Фреј побара да бидат покренати криминални

САД, Канада, Австралија и В. Британија ја повикаа Кина да ги почитува меѓународните законски обврски за автономија на Хонг Конг

САД, Канада, Австралија и В. Британија ја повикаа Кина да ги почитува меѓународните законски обврски за автономија на Хонг Конг

САД, Австралија, Канада и Велика Британија во заедничка изјава повикаа одлуката на Кина да ги наложи своите закони за национална безбедност врз Хонг Конг е во директна спротивност на меѓународните обврски и принципи законски спорведени во Кинеско-британската заедничка декларација од 1984 година гарантирана од ОН. -Хонг Конг просперира како тврдина

Ердоган најави олеснување на мерките , во земајата има 160.000 заболени

Ердоган најави олеснување на мерките , во земајата има 160.000 заболени

Одлуката е дел од олеснувањата на ограничувањата наметнати од епидемијата на коронавирус. Ердоган рече дека сепак ќе има ограничувања во движењето на луѓето на возраст од 65 и повеќе години. Турција има скоро 160.000 регистрирани случаи на коронавирус, од кои повеќе од 4.300 биле фатални.

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

Франција од  2 јуни ќе излезе од строгата изолација, која започна на 17 март, јави  дописникот на МИА. Сите училишта и гимназии во зелените зони ќе бидат отворени за учениците, но полагањето на матурата по француски јазик е откажана, како и усниот испит, таа ќе биде валидирана преку постојаната контрола во текот на минатата школската година. -Во зелените

Франција крева голем број ограничувања и врши притисок за отворање на границите на ЕУ

Франција крева голем број ограничувања и врши притисок за отворање на границите на ЕУ

Француската влада објави дека, благодарение на слабеењето на ширењето на коронавирусот, ќе укине голем број ограничувања наметнати поради пандемијата од 2 јуни, и вети дека наскоро ќе ги отвори внатрешните граници на ЕУ. Франција е за повторно отворање на внатрешните граници на ЕУ на 15 јуни, без воведување 14-дневен карантин за патниците поради коронавирусот,

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.846.624 лица. Од нив починале 359.532, а оздравеле 2.537.267. -Американскиот претседател Доналд Трамп на својот профил на Твитер објави дека бројот на смртни случаи од Ковид-19 надминал 100 илјади и дека станува збор за „многу тажен биланс на епидемијата“. Бројот на жртви

Граѓаните на пет држави од ЕУ најмногу пријавиле финансиски проблеми како последица на пандемијата

Граѓаните на пет држави од ЕУ најмногу пријавиле финансиски проблеми како последица на пандемијата

Дури 58 проценти од анкетираните граѓани од Европската унија велат дека имале финансиски потешкотии за време на епидемијата со Ковид-19. Жителите на Унгарија, Бугарија, Италија, Грција и Шпанија најмногу пријавиле финансиски проблеми, додека Данците, Холанѓаните, Швеѓаните, Финците и Австријците доживеале најмалку проблеми за време на пандемијата,

СЗО: Владите да не ги намалуваат трошоците за здравството - ЕКОНОМИЈАТА ЌЕ ЗАКРЕПНЕ САМО АКО УСПЕШНО СЕ СПРАВИМЕ СО ВИРУСОТ

СЗО: Владите да не ги намалуваат трошоците за здравството - ЕКОНОМИЈАТА ЌЕ ЗАКРЕПНЕ САМО АКО УСПЕШНО СЕ СПРАВИМЕ СО ВИРУСОТ

Економска криза во Европа – последица од пандемијата на новиот коронавирус – не треба да ги присилува владите да ги намалат јавните трошоци за здравството, предупреди денеска европскиот огранок на Светската здравствена организација. Загрижени сме дека земјите можат да одговорат на кризата на ист начин како што направија пред десет години – со намалување

Светските лидери повикаа на поголема соработка во светот по пандемијата

Светските лидери повикаа на поголема соработка во светот по пандемијата

Педесетина светски лидери повикаа за поголема соработка во светот по пандемијата, на состанокот на ОН за финансирање развој, на кој не присуствуваа САД, Кина и Русија. Целта треба да биде „никој да не се остави“, рече италијанскиот премиер Џузепе Конте во видео-пораката од настанот, чии соорганизатори беа Канада и Јамајка. Претседателот на Јужна Африка,

И Закерберг му одговори на Трамп : Социјалните мрежи не би требало да бидат арбитри на вистината

И Закерберг му одговори на Трамп : Социјалните мрежи не би требало да бидат арбитри на вистината

„Мислам дека Фејсбук или Интернет-платформите воопшто не треба да бидат арбитри на вистината“, рече Цукерберг за Си-Ен-Би-Си, нарекувајќи го тоа „опасна линија“. Трамп излезе на Твитер, откако основачот, Џек Дорси, интервенира доцна синоќа со твитот во кој претседателот се спротивставува на писмено гласање, велејќи дека компанијата ќе укаже на „неточни

Како корона вирусот го натера „Твитер“ да ги провери твитовите на Трамп

Како корона вирусот го натера „Твитер“ да ги провери твитовите на Трамп

Компанијата ги применува научените лекции за спротивставување на твитовите што можат да го загрозат здравјето на луѓето Тоа беше пандемијата, наведува „Твитер“, што ја ослободи компанијата да приложи предупредувања за проверка на факти за два твита на претседателот на САД Доналд Трамп оваа недела. Критичарите со години се жалат дека „Твитер“ му дозволува

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

Американскиот Стејт департмент распиша награда од три милиони долари за информација која ќе доведе до апсење на Мухамад Хадор Муса Рамадан, или познат како Абу Бакр ал-Гариб , роден во Јордан. Тој е еден од лидерите на терористичката организација „Исламска држава” и нејзин главен пропагандист, се вели во потерницата. Како што се истакнува, Мухамад

Борис Џонсон ги објави чекорите за олабавување на мерките кои треба да стапат на сила од 1јуни

Борис Џонсон ги објави чекорите за олабавување на мерките кои треба да стапат на сила од 1јуни

Британскиот премиер Борис Џонсон во текот на денот ќе ги претстави следните чекори за ублажување на вонредните мерки воведени поради пандемијата со новиот коронавирус. Новите мерки треба да стапат на сила на 1 јуни. Велика Британија е подготвена да започне со олеснување на мерките и, најверојатно, наскоро ќе овозможи поголем контакт меѓу милиони луѓе

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Во вториот бран, инфекциите може постепено да се развиваат и да погодат различни региони во светот во различно време. Коронавирус повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, речиси се сигурни експертите за заразни болести, но не знаат колку сериозна ќе биде ситуацијата. СЗО понуди мрачна хипотеза за тоа како во наредните неколку месеци би можел коронавирусот

Италијанската мафија сакала да воспостави контрола над сите набавки -  ПРЕНАСОЧИЛЕ 110 МИЛИОНИ ЕВРОПСКИ И ЈАВНИ ФОНДОВИ

Италијанската мафија сакала да воспостави контрола над сите набавки - ПРЕНАСОЧИЛЕ 110 МИЛИОНИ ЕВРОПСКИ И ЈАВНИ ФОНДОВИ

Италијанската полиција разби голема мафијашка мрежа обвинета за пренасочување на околу 110 милиони евра од европски и јавни фондови, јавија италијанските медиуми. За време на операцијата фокусирана на калабриската мафија Ндрангета, приведени се 63 осомничени меѓу кои и 11 државни службеници. Тие се осомничени за измама, корупција и пренасочување јавни

TAЖНО: Верно куче 3 месеци во болничкиот ходник го чекало сопственикот кој починал од коронавирус

TAЖНО: Верно куче 3 месеци во болничкиот ходник го чекало сопственикот кој починал од коронавирус

Не е залудна изреката дека кучето е човековиот најдобар пријател – има безброј приказни за лојални кучиња кои им помагаат на луѓето, им прават друштво и се грижат за нив до последниот момент. Доказ за тоа е и ова куче од Кина. 7-годишното куче наречено Ксиао Бао, што значи “мало богатство” на кинески јазик, е уште еден доказ дека кучињата се навистина

НАСА го одложи лансирање на првото човечки управувано вселенско летало

НАСА го одложи лансирање на првото човечки управувано вселенско летало

Следно Лошото време беше причина за откажувањето на летот кој треба да означи нова ера на вселенските летови НАСА го одложи закажаното лансирање на првото човечки управувано вселенско летало на компанијата „SpaceX“, првиот комерцијален вселенски лет во историјата. НАСА го откажа лансирањето 16 минути пред полетувањето, поради закана од грмотевици во

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Според најновите податоци, во Велика Британија починаа уште 377 луѓе, што се вкупни 37.837 луѓе, се наведува во извештајот на министерството за здравство и социјална заштита, пренесе Би Би Си. Бројот на починати во Англија изнесува 185, во Северна Ирска 2, а уште 185 лица ја изгубија битката со ковид-19 во болнциите ширум Англија. Прочитајте и... Дачиќ

Короната уби повеќе Американци од Виетнам и другите војни

Короната уби повеќе Американци од Виетнам и другите војни

Без разлика дали е изразен во долари, проценти или, најтрагично, број на изгубени човечки животи, неверојатен е билансот на разорната пандемија на новиот коронавирус во САД, се вели во анализата на Си-Ен-Ен. Бидејќи првиот смртенслучај беше пријавен во САД во февруари, Ковид-19 уби најмалку 100.000 луѓе, според податоци на Универзитетот Џонс Хопкинс,

(ВИДЕО) Познат рапер го искрши ферарито среде Лондон

(ВИДЕО) Познат рапер го искрши ферарито среде Лондон

Скапоценото Ferrari непрепознатливо по судир со еден од најпознатите симболи на Лондон Лондон како центар на моќ и богатство ја носи титулата метропола со најегзотична флота на возила. За време на карантинот, улиците беа пусти, како и во многу други светски метрополи, а некои луѓе ја искористија ситуацијата за претворање на Лондон во полигон за соборување