притисни ентер »

Топ вести

Македонија

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку Стража

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку Стража

Вечерва во 18:30 часот, укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, што беше воведена во 15:50 часот поради врнежи од снег, информира Автомотосојузот на Македонија. Претходно од АМСМ информираа дека во 18:15 часот е укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

Во болничка изолација возачот на комбето со кое патуваше и заразената пациентка со коронавирус

Негативен е резултатот за коронавирус на лицето кое на 22 февруари се вратило од Италија во Струмица, а во болничка изолација е возачот на комбето со кое допатува и пациентката на која завчера во Скопје и беше потврден коронавирус. Ова попладнево го соопшти министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во Владата, кој рече дека возачот

Владата издаде препораки, забрана за јавни собирања во следните седум дена

Владата издаде препораки, забрана за јавни собирања во следните седум дена

Embedded video for Владата издаде препораки, забрана за јавни собирања во следните седум дена Корона вирусот ги откажа карневалите во Струмица и Прилеп кои беа закажани викендот. Ракометните фанови утре нема да го гледаат во живо натпреварот Вардар – Монпелје во Скопје. Салата Јане Сандански ќе биде без публика, а истото ќе важи и за останатите спортски

Мицкоски: Бидејќи Заев вели дека СДСМ не е македонска партија, ги повикувам Македонците да гласаат против Заев, а Албанците да не бидат манипулирани

Мицкоски: Бидејќи Заев вели дека СДСМ не е македонска партија, ги повикувам Македонците да гласаат против Заев, а Албанците да не бидат манипулирани

Мицкоски: Треба да сте свесни дека ЕДИНСТВЕН АБОЛИЦИРАН КРИМИНАЛЕЦ сте Вие г-дине Заев (ВИДЕО)

Мицкоски: Треба да сте свесни дека ЕДИНСТВЕН АБОЛИЦИРАН КРИМИНАЛЕЦ сте Вие г-дине Заев (ВИДЕО)

Обвинители и судии се први соработници на Зоран Заев и тоа јасно се докажа во аудио материјалите кои пред неколку дена излегоа во јавноста, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот дуел со  Зоран Заев на Канал 5 Телевизија. „Единствен аболициран криминалец во оваа држава е Зоран Заев. Иако попусто сакате да им го закачите

Карневалот во Струмица откажан

Карневалот во Струмица откажан

Почитувајќи го заклучокот на Владата и препораките на Министерството за здравство, Општина Струмица и Организацискиот одбор на карневалот ги откажуваат сите манифестации од програмата на „Струмичкиот карневал 2020“, информираше попладнево на прес-конференција градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Додаде дека со откажувањето на карневалските

Заев ги дискредитира институциите (ВИДЕО)

Заев ги дискредитира институциите (ВИДЕО)

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на дуелот на Канал 5 со Зоран Заев, приложи доказ во врска со финасирањето на партијата, односно дека дека финасирањето на ВМРО-ДПМНЕ е чисто, со што ги демантираше лагите на Заев кој обвинуваше за долгот од изборите и дека Камчев го простил долгот. „Далеку од тоа дека Камчев е финансиер на партијата како што

Мицкоски: Тој што ја отвори вратата на 27 април е амнестиран ОТИ МУ ТРЕБАА ГЛАСОВИ НА ЗАЕВ (ВИДЕО)

Мицкоски: Тој што ја отвори вратата на 27 април е амнестиран ОТИ МУ ТРЕБАА ГЛАСОВИ НА ЗАЕВ (ВИДЕО)

Вие го имате човекот кој што ја отвори вратата амнестиран. Зошто? Затоа што му требал на господинот Зоран Заев. Е тоа е проблем тоа е за мене суштински проблем. И сега се прашуваме зошто е тоа така и зошто судството не ни е функционално и зошто сме 106-ти на скалата за перцепција на корупција и имаме хибриден режим и зошто луѓето си одат кажа лидерот

ЗАЕВ СИ ЛАЖЕ ВО РЕАЛ-ТАЈМ И НА ДЕБАТИ: Таткото на советникот Маричиќ е актуелен обвинител (ВИДЕО)

ЗАЕВ СИ ЛАЖЕ ВО РЕАЛ-ТАЈМ И НА ДЕБАТИ: Таткото на советникот Маричиќ е актуелен обвинител (ВИДЕО)

Предмалку господине Заев кажавте една невистина каде што рековте дека родителот на Маричиќ е пензиониран обвинител, а не е. Проверивме на паузата и треба да им се извините на гледачите. Затоа сме таму каде што сме, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на дуелот со Зоран Заев на Канал 5 телевизија Имено, претходно во дуелот кога Мицкоски

Половина Словенија во „портокалова фаза” поради од силен ветер

Половина Словенија во „портокалова фаза” поради од силен ветер

ИЗВОР Скопје24 | февруари 28, 2020 Поради опасност од силен ветер словенечките метеоролози прогласија „портокалова фаза” во централниот и источниот дел на државата јави дописникот на МИА. Според метеоролозите во областа Штаерска на некои места ветерот ќе достигне брзина и до 100 километри на час. Во текот на изминатота ноќ, поради силен јужен ветер

ЗАЕВ ЗА „РЕКЕТ“: И јас можев да го заташкам случајот. Од кај да знам дали има записник дека сум пријавил (ВИДЕО)

ЗАЕВ ЗА „РЕКЕТ“: И јас можев да го заташкам случајот. Од кај да знам дали има записник дека сум пријавил (ВИДЕО)

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во вечерашната дебата на Канал 5 телевизија во однос на случајот „Рекет“ изјави дека сам лично го пријавил случајот на 22 април годинава пред државниот обвинител Љубомир Јовевски и шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, согласно законите. - Можеше и Зоран Заев да ги заташка

Боки 13: Рускоска е адвокат на две мафии во земјава

Боки 13: Рускоска е адвокат на две мафии во земјава

Пред апелациските судии на јавна седница, Боки 13 повторно зборуваше за влошената здравствена состојба и лошите услови во затвор кои не му дозволуваат правилно лекување. Достави медицинска документација, но и резервација од авио-билети и резервираната вила на Миконос со објаснување дека на 15 јули лани не бегал, одел на одмор. Тврдењето на Вилма Русковска

МИЦКОСКИ ДО ЗАЕВ: Ве гледам директно во очи и ви велам дека ќе одговарате!

МИЦКОСКИ ДО ЗАЕВ: Ве гледам директно во очи и ви велам дека ќе одговарате!

МИЦКОСКИ ДО ЗАЕВ: Ве гледам директно во очи и ви велам дека ќе одговарате! Жестоко започна денешната дебата помеѓу претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Мицкоски директно му посочи на Заев дека по 12-ти април ќе одговара. -Вие барате амнестија, но тоа нема да се случи. Ќе одговараат сите оние кои се огрешиле

На жителите на битолски Баир им исклучиле струја, тие направиле пожар и го запреле сообраќајот Прилеп-Битола-Ресен

На жителите на битолски Баир им исклучиле струја, тие направиле пожар и го запреле сообраќајот Прилеп-Битола-Ресен

Граѓани од околината на населбата Баир со палење на оган поради исклучена струја го прекинаа сообраќајот на автопатот А3 на обиколницата Прилеп-Битола-Ресен, информира Автомотосојузот на Македонија. - Прекин на сообраќајот на автопатот А3 на обиколницата Прилеп-Битола-Ресен, поточно над населба Баир, со палење на оган од страна на граѓаните од околината

Чулев за акцијата во СВР Велес: Полицијата мора да работи според закон, НИКОЈ НЕ Е НАД ЗАКОНОТ

Чулев за акцијата во СВР Велес: Полицијата мора да работи според закон, НИКОЈ НЕ Е НАД ЗАКОНОТ

Денес дадов одговор на новинарско прашање поврзано со вмешаност на високи полициски структури од СВР Велес во активности кои имале цел заштита на криминални структури кои биле вмешани во кражба на дрва, соопшти техничкиот министер во МВР, Наќе Чулев. -Ја информирав јавноста за мерките и активностите кои Министерството за внатрешни работи ги презема

Индекс за глобална здравствена безбедност: Македонија е „доволно подготвена" за борба со епидемии

Индекс за глобална здравствена безбедност: Македонија е „доволно подготвена" за борба со епидемии

Во Индексот за глобална здравствена безбедност за 2019 година што претседателот Доналд Трамп вчера го покажа на прес конференција за мерки за борба со коронавирусот, посочувајќи дека САД се први во светот за справување со кризи од биолошки вид, Северна Македонија се наоѓа во групата "доволно подготвени" земји. Индексот, што се објавува еднаш годишно

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите

Македонскиот народен театар и Театарот Комедија во согласност со препораките на Владата за неодржување на јавни настани до 6 март ги одложија закажаните претстави во овој период. Македонската опера и балет и Драмскиот театар засега не го одложуваат својот репертоар. Во соопштенијата од МНТ и Театарот Комедија се наведува дека претставите се одложуваат во

Мицкоски:Регистриран е првиот случај на коронавирус и е лошо е што воопшто се дозволи да дојде до тоа бидејќи превентивата затаи

Мицкоски:Регистриран е првиот случај на коронавирус и е лошо е што воопшто се дозволи да дојде до тоа бидејќи превентивата затаи

Со ставови за актуелната состојба со коронавирусот и неговото евентуално влијание на одржувањето на предвремените парламентарни избори почна вечерашниот ТВ дуел на лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кои најавија дека ќе носат одлуки за партиските изборни активности во зависност од развојот на

Мицкоски: Ја испуштивте шансата да бидете искрен и чесен и да кажете дека не успеавте да ги средите работите во судството

Мицкоски: Ја испуштивте шансата да бидете искрен и чесен и да кажете дека не успеавте да ги средите работите во судството

Ја испуштивте шансата да бидете искрен и чесен и да кажете дека не успеавте да ги средите работите во судството. Мојот адвокат нема да го видите како пие кафе со државниот обвинител и му дава инструкции. Со овие зборови претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му возврати на претседателот на СДСМ Зоран Заев на забелешката дека не се согласува

Заев: Ние ја внесовме земјата во НАТО, а Мицкоски не смогна сила ниту да ракоплеска

Заев: Ние ја внесовме земјата во НАТО, а Мицкоски не смогна сила ниту да ракоплеска

Заев истакна дека од самостојноста сме определени за ЕУ и НАТО, но оваа влада на СДСМ имаше храброст, мудрост да се изнајдат решенија да ја доведат земјата да ја исполни својата страртешка цел -Имам разбирање за голото политиканство и дека целите на Мицкоски не се интерес на државата и на сите граѓани и затоа цело време блокираат, бојкотираат, за на