притисни ентер »

Топ вести

Балкан

Балкански граници: Кој каде може да патува, а каде не

Балкански граници: Кој каде може да патува, а каде не

Со стишувањето на пандемијата, државите почнуваат да ги отвораат границите, но сепак не за сите. Црна Гора и Хрватска веќе најавија отворање на своите граници во следниот период. Првите земји кон кои Црна Гора ги отвора границите се Хрватска, Словенија, Австрија, Германија, Унгарија, Албанија, Грција, Македонија, но не и Србија. Црногорскиот премиер

Мигранти се судриле во БиХ, двајца убиени

Мигранти се судриле во БиХ, двајца убиени

Две лица се убиени во судир меѓу мигранти во близина на Цазин во северозападна Босна, потврди вечерва локалната полиција, пренесуваат тамошните медиуми. Мигрантите се судриле во близина на селото Штурлиќ во близина на границата со Хрватска, а еден локален жител ја известил полицијата за инцидентот. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи

Партијата на Курти одржа „проба за протест“

Партијата на Курти одржа „проба за протест“

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ), одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување парламентарни избори, наместо формирање нова влада од постоечкиот парламентарен состав. Според проценките

Тачи постираше видео: „ОВОЈ Е БИЗНИСОТ СО ДРОГА НА КУРТИ И НЕГОВАТА ГРУПА“

Тачи постираше видео: „ОВОЈ Е БИЗНИСОТ СО ДРОГА НА КУРТИ И НЕГОВАТА ГРУПА“

Косовскиот претседател Хашим Тачи објави на својата страница на Фејсбук видео-клип, за кој тврди дека ги докажува криминалните дејствија на, според него, „групата“ на премиерот во оставка Албин Курти и „политичкото семејство на министерката за правда“ Албулена Хаџиу во бизнисот со дрога, јави дописникот на МИА од Приштина. На овој начин Тачи ги продолжи

Црна Гора и Хрватска не не примаат - ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ БИДЕМЕ НА СПИСОКОТ ЗА ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА

Црна Гора и Хрватска не не примаат - ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ БИДЕМЕ НА СПИСОКОТ ЗА ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА

Пред крајот на месецов, ќе ја имаме листа со земји чии државјани на 15 јуни ќе можат да патуваат во Грција без особени формалности, но по случаен избори ќе се проверуваат, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во интервјуто за грчката телевизија „Антена“, јави дописничката на МИА од Атина. Објаснува дека дискусијата со надлежната комисија

Грчката Влада со 115 милиони евра ќе ги поддржи авиопревозниците

Грчката Влада со 115 милиони евра ќе ги поддржи авиопревозниците

Со специјална рамка во висина од околу 115 милиони евра, која содржи пет конкретни мерки, грчката Влада ќе ги поддржи авиопревозниците кои бележат загуби поради пандемијата на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина. Министерствата за финансии, труд и социјални работи и инфраструктура и транспорт на Грција, преку заедничко соопштение велат дека

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште пет дена, ќе биде прогласен крај на епидемијата. „Во последните 24 часа биле направени 155 тестови и сите се негативни“, соопшти Институтот за јавно здравје на Црна Гора. Во Црна Гора нема активни случаи на Ковид-19. Директорот

Дачиќ: Нелогична е одлуката Црна Гора да не ја отвори границата со Србија

Дачиќ: Нелогична е одлуката Црна Гора да не ја отвори границата со Србија

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ оцени дека е нелогична одлуката на Црна Гора да не ја отвори границата за граѓаните на Србија. „Нелогично е во денот кога Унгарија ги отвора границите со Србија, кога Киријакос Мицотакис и Бојко Борисов кажуваат дека ќе ги отворат границите за граѓаните на Србија и дека нема да бидат потребни ни

Поддршка од 2,9 милиони евра од САД за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

Поддршка од 2,9 милиони евра од САД за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

За заштита од Ковид-19 во центрите за бегалци и мигранти на грчките острови и за подобрување на условите за живот на децата бегалци без придружба кои што се во Грција, ќе се искористи, во соработка со УНХЦР Грција и ИОМ, американската помош од 2,9 милиони долари, соопштуваат од Министерството за миграција и азил на Грција, по средбата меѓу надлежниот

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море

Пред да изберете хотел во кој би престојувале ова лета, а преферирате базени, внимавајте на тие што ги има во понудата, зошто на затворените базени во грчките хотели им е забрането да работат, за разлика до надворешните базени. Исто така,  ниту во затворените базени нема да може да влезе кој сака, зошто Националната организација за јавно здравје (EODY) 

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Поради набавката на злато во последните неколку години, соседна Србија успеа да обезбеди 31,26 тони и со тоа да го осигура домашниот пазар од прекумерното штетно влијание на пандемијата врз економијата. Зоран Грубишиќ, професор на Белградската академија за банкарство вели дека е избегнат ефектот на „црн лебед“. Објаснува дека златото досега се покажало

Во БиХ усапсена српска старлета поради проституција

Во БиХ усапсена српска старлета поради проституција

Полицијата во Босна и Херцеговина уапси 16 лица во рација во околината на Биелина, меѓу кои е и српска старлета, а запленети се и најмалку десет пиштоли и кокаин, објавено е денеска. Полициската управа во Биелина потврди дека нејзините членови извршиле рација во куќа во близина на градот во североисточна Босна. Операцијата била спроведена во соработка

Дачиќ: Добив закани од Пацоли, ДЕКА ТОЈ ЌЕ МЕ ЛИКВИДИРА (ВИДЕО)

Дачиќ: Добив закани од Пацоли, ДЕКА ТОЈ ЌЕ МЕ ЛИКВИДИРА (ВИДЕО)

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, откри досега непознати детали од преговорите со државите за повлекување на признавањето на  Косово. Како што рече, Дачиќ добил закани од претседателот на Алијансата за ново Косово (АНК) и членот на Собранието на Косово, Беџети Пацоли, а ги спомена и тешкотиите со кои се соочува л за време на преговорите

Грците не сакаат да играат пред празни трибини

Грците не сакаат да играат пред празни трибини

Наскоро првенството на Грција би требало да стартува, а според најавите ќе се игра без публика. Но клубовите сите се против таквата одлука, односно сметаат дека треба трибините да бидат со гледачи. Нормално, сето тоа да биде без ризик, односно да има само 20% гледачи од капацитетите на стадионите. Тоа значи дека ако некој стадион собира 10.000 гледачи,

Прва фотографија од ТИЈАНА АЈФОН ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА, после нејзиното апсење (ФОТО)

Прва фотографија од ТИЈАНА АЈФОН ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА, после нејзиното апсење (ФОТО)

Тијана Максимовиќ или во јавноста позната како Тијана Ајфон, една од најпознатите старлети во соседството, е уапсена во Бјелина. Тијана завршила со лисици на рацете во акцијата на полицијата на Република Српска во која се уапсени вкупно 36 лица кај кои се најдени поголеми количества дрога и оружје. Тијана  преку нејзиниот профил на Инстаграм ја демантираше

ЕУ и ОБСЕ ги повикаа албанските политички партии да ги завршат изборните реформи

ЕУ и ОБСЕ ги повикаа албанските политички партии да ги завршат изборните реформи

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји денеска им порача на албанските политички партии да ја завршат изборната реформа, што е еден од условите за почеток на преговори со ЕУ. По телефонскиот разговор со лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, преку објава на Твитер, Вархеји ја

Света Гора отворена за верниците, ама ќе се МОЛАТ САМО ОНИЕ СО ПОКАНИ!

Света Гора отворена за верниците, ама ќе се МОЛАТ САМО ОНИЕ СО ПОКАНИ!

Само со покани и само за поклонение, најмногу 15 верници дневно ќе можат да ги посетат манастирите во Света Гора од 1 јуни, кога по два и пол месеци делумно се укинува забраната за посети, објавија грчките медиуми. Света Гора, според истите информации, ќе биде отворена, но само со издадени покани за верниците, за конкретни манастири, а за поклониците

На малчанскиот бербер му се заканува казна затвор од 10 години до доживотен затвор

На малчанскиот бербер му се заканува казна затвор од 10 години до доживотен затвор

Судскиот процес против Нинослав Јовановиќ (47) од Малча, попознат како малчанскиот бербер, осомничен дека ја киднапирал и 10 дена ја злоупотребувал малолетната М.К.(12) од Суви До ќе започне утре пред Високиот суд во Ниш. Вишото јавно обвинителство во Ниш поднесе обвинение против Јовановиќ на крајот на март, но поради заштитата на интересите на малолетната

Оваа европска држава ќе им ги покрива трошоците за одмор на посетителите кои ќе се зapaзат со Koвид-19

Оваа европска држава ќе им ги покрива трошоците за одмор на посетителите кои ќе се зapaзат со Koвид-19

Владата на Кипар одлучи да им ги покрива трошоците на туристите кои ќе се зapaзат со кopoнавиpyc за време на нивниот престој во државата. Оваа информација беше споделена откако државата соопшти дека наскоро ќе ги отвори аеродромите и ќе ја започне туристичката сезона. Од Владата соопштија дека аеродромите се отвараат на 9 јуни. – Трошоците кои ќе ги

Жена во Хрватска која се опоравила од коронавирусот, повторно позитивна

Жена во Хрватска која се опоравила од коронавирусот, повторно позитивна

Хрватските здравствени власти забележле т.н. „корона повратник“ во Задар. Имено, една жена која веќе го прележала вирусот, повторно е позитивна на Ковид-19, пренесоа тамошните медиуми. Според информациите од Штабот за цивилна заштита во Задарската жупанија, едно лице е повторно позитивно на коронавирусот, по првичното опоравување. Станува збор за постара