Лидер

Бајден се повлекува од претседателската трка: Демократската партија треба да избере нов кандидат до ноември

Лидер - пред 44 минути

Најкритични остануваат шумските пожари во околината на Чашка и на планината Серта – Српските противпожарни екипи се враќаат дома, а прогнозите за дожд даваат надеж за олеснување на напорите за гаснење

Лидер - пред 1 час

Македонија со соочува со 9 активни шумски пожари – центарот за управување со кризи ги интензивира напорите за гаснење, најсериозниот предизвик останува на планината Серта

Лидер - пред 1 час

ДУИ вршат рекетирање и манипулирање со етничките прашања – не се на власт за да крадат и создаваат раздор и поделби преку платформата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Лидер - пред 2 часа

Повик за итна истрага од ОЈО за тендерите на компанијата Марковски – ревизијата откри корупција, расипничко трошење на јавни средства и неправилности во тендерските процеси во РЕК Битола, вели Милошоски

Лидер - пред 3 часа

ДКСК критикувана дека се фокусира на работата на претходниот состав наместо да се справува со корупцијата

Лидер - пред 3 часа

Министерот Николоски најави нови евтини авионски летови од скопскиот и охридскиот аеродром

Лидер - пред 4 часа

Македонските граѓани најмногу се задолжуваат за купување автомобили и станови

Лидер - пред 4 часа

Се намалува гужвата: Нормализиран сообраќајот на ГП Богородица и ГП Евзони

Лидер - пред 5 часа

(ИНФОГРАФИК) Лето 2024: Каде е најисплатливо да го поминете вашиот одмор?

Лидер - пред 7 часа

Падна системот на Евзони – огромни гужви, нема да работи до вторник?

Лидер - пред 7 часа

Грчки граничар е ранет во пукање во близина на грчко-турската граница

Лидер - пред 9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Спасов преку агенцијата Рејтинг испумпа од државниот буџет милиони евра, а си отвори и фотоцентрала

Лидер - пред 9 часа

Борбата со пожарите продолжува – уште е критично на Серта

Лидер - пред 9 часа

Агим Красниќи екстрадиран од Косово во Македонија: Се враќа во затвор да отслужи казна, по што го памети македонската јавност?

Лидер - пред 10 часа

Ангелов: Утрово активни се девет пожари

Лидер - пред 11 часа

Муцунски и Силјановска Давкова на средба со Македонците од Албанија

Лидер - пред 12 часа

Претседателката Давкова и министерот Муцунски се сретнаа со Македонците од Албанија за решавање на проблемите со несогласувањата со пописот – стратегии за унапредување на соработката во економската, образовната и културната сфера

Лидер - пред 23 часа

Резолуциите на ДУИ се прљави политички маневри дизајнирани да ги прикријат криминалните активности зад превезот на одбрана на правата на Албанците, вели премиерот Мицкоски

Лидер - пред 23 часа

Штип веќе трет ден се бори со чад: Нов пожар на планината Серта – локалните власт ја проценуваат ситуацијата и штетата, издавајќи безбедносни мерки

Лидер - пред 1 ден

Итниот ребаланс на буџетот ги покрива сериозните пропусти на претходната власт – Заборавиле милијарди денари за пензионерите, вработените во Национални шуми и земјоделците, вели премиерот Мицкоски

Лидер - пред 1 ден

Разорните пожари откриваат тешки дефекти во македонскиот противпожарен систем – Македонија доживеа 35 пожари на отворенo, 12 се сè уште активни

Лидер - пред 1 ден

Премиерот Мицкоски за барањето за дипломатски пасоши од антикорупционерите – не треба да се расфрламе со имотот на граѓаните и тој треба да се користи во рамки на законот

Лидер - пред 1 ден

Екс директорката Ивановска ја отфрли етикетата на ДКСК: Изненадува класификацијата дека користењето јавен превоз, велосипеди и пешачењето е популизам – немањето дипломатски пасоши и службени возила не го попречуваа нашето учество на на скрининг сесиите во Брисел

Лидер - пред 1 ден

Итна реакција на пожар во автобус на ЈСП – серија на инциденти предизвикуваат сериозна загриженост за состојбата на претпријатијето и безбедноста на возилата

Лидер - пред 1 ден

Мицкоски со упатство за дејствување до Мицотакис и Радев: Сите забелешки што ги имаат до Македонија треба да се решаваат преку институционални канали, а не преку политичко шоу и популизам

Лидер - пред 1 ден

Премиерот Мицкоски гарантира дека нема кратење на средства за здравството во ребалансот на буџетот, доизградба на клиничките болници во Штип и Кичево останува приоритет

Лидер - пред 1 ден

МНР: За членовите на ДКСК ќе се одлучи дали да добијат дипломатски или службени пасоши

Лидер - пред 1 ден

Мицкоски: Во градинката во Трубарево ќе бидат згрижени над 60 дечиња

Лидер - пред 1 ден

11 лица загинаа – Се урна мост во Кина

Лидер - пред 1 ден

Тешко повреден скопјанец: Со мотор удрил во отворена шахта

Лидер - пред 1 ден

Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, направиле централа од 1.5 мегавати во Дојран

Лидер - пред 1 ден

Танец за првпат доби жена директор во својата 75-годишна историја

Лидер - пред 1 ден

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со ансамблот „Маре Нострум“

Лидер - пред 1 ден

ВЛЕН: Ветуваме дека ДУИ ќе се соочи со нивното мрачно минато

Лидер - пред 1 ден

Трамп оствари телефонски повик со Зеленски: Како следен претседател на САД ќе донесам мир во светот

Лидер - пред 1 ден

СВР Скопје продолжува со засилено полициско присуство

Лидер - пред 1 ден

Пожарите се гаснат од копно и воздух: Регистрирани 35 пожари, 12 се сè уште активни

Лидер - пред 1 ден

(ВИДЕО) Колона која нема крај: На граничните премини Богорица и Табановце се чека повеќе од 30 минути

Лидер - пред 1 ден

Штип втор ден завиен во чад: Пожарот на планината Серта предизвика катастрофални штети – нов пожар избувна во населбата Пребег

Лидер - пред 1 ден

53-годишен маж од Струмица уапсен поради силување – сексуално злоупотребувал малолетник со попреченост во развојот

Лидер - пред 1 ден

Поранешните министри Бесими, Бектеши и Лога ќе добијат апанажа во период од 9 до 12 месеци – компензација за кирија од 400 евра за стан во Скопје наместо патни трошоци за четворица пратеници

Лидер - пред 2 дена

Уште едно исполнето ветување: Остварени субвенции за земјоделско производство и исплати за испорачано овошје – компензација на земјоделците за нивната напорна работа, вели министерот Трипуновски

Лидер - пред 2 дена

Претседателката на ДКСК доби, а и другите антикорупционери побараа дипломатски пасоши – причината била честите меѓународна патувања

Лидер - пред 2 дена

Аеродромци поминаа 15-часовен прекин на снабдувањето со електрична енергија по силното невреме во Скопје

Лидер - пред 2 дена

Потреба од реформа за противпожарна заштита: Трансформација која ќе ги обедини ЦУК и ДЗС под една команда – потреба од решение за недостигот од опрема и персонал

Лидер - пред 2 дена

Потреба од реформа за противпожарна заштита: Трансформација која ќе ги обедини ЦУК и ДСЗ под една команда – потреба од решение за недостигот од опрема и персонал

Лидер - пред 2 дена

Посветеност на идната соработка: Министерот Тошковски на средба со претставникот на УНХЦР – фокус на решавање на критичните прашања и зајакнување на поддршката за бегалците и барателите на азил

Лидер - пред 2 дена

Зајакнување на билатералните односи меѓу Македонија и Италија – министерот Николоски и амбасадорот Силвестри разговараа за владините програми, инфраструктурните инвестиции и реформите за интеграција во ЕУ

Лидер - пред 2 дена

Мицкоски – Радев: Потребно е трајно решавање на спорот меѓу двете држави

Лидер - пред 2 дена

Мицкоски – Радев: Потребно е трајно решавање на спорот меѓу двете држава

Лидер - пред 2 дена

Претседателот на Владата Мицкоски на средба со Кралот на Обединетото Кралство, Чарлс III

Лидер - пред 2 дена

По позитивниот тест на Ковид: Растат притисоците да се повлече Бајден од трката за претседател

Лидер - пред 2 дена

Дождот помогна, но недоволно: Пожарите беснеат низ Македонија

Лидер - пред 2 дена

Именувани нови директори во здравство

Лидер - пред 2 дена

Хакерскиот напад предизвика проблем и на летови од скопскиот аеродром: Виз Ер со важно предупредување

Лидер - пред 2 дена

Николоски: Исплатени платите за околу 4400 вработени во Железници и Пошти

Лидер - пред 2 дена

Заседаваше кризниот штаб на Општина Аеродром – нормализирана е состојбата по големото невреме

Лидер - пред 2 дена

(ВИДЕО) Спречена голема експлозија во кругот на поранешна велешка Порцеланка.

Лидер - пред 2 дена

(ВИДЕО) Лефков: Филипче да одговори, каква е неговата поврзаност со семејството Пановски и случајот Онкологија?

Лидер - пред 2 дена

Средба на министрите Тошковски и Андоновски: Започнува дигитална трансформација

Лидер - пред 2 дена

(ВИДЕО) Тешка несреќа кај Предејане: Загина Македонка, повредени мали дечиња

Лидер - пред 2 дена

Голем крах на ИТ мрежата во светот – погодени се големи банки, медиуми, авиокомпании и возови

Лидер - пред 2 дена

„Паднати дрвја, искршени кровови, нема струја“: Се санираат штетите од вчерашното невреме

Лидер - пред 2 дена

Парализирани авио-сообраќајот и аеродромите ширум светот: Летовите се откажани, авионите приземјени

Лидер - пред 2 дена

По 15 часа: Пристигна струја во Аеродром и Ново Лисиче

Лидер - пред 2 дена

И официјално Трамп е номиниран за претседателски кандидат на изборите: „Следува мир и хармонија во светот“

Лидер - пред 2 дена

Градоначалникот Костадинов заврши на инфузија – Вдишал чад од пожарите

Лидер - пред 2 дена

Делови од Скопје повеќе од 10 часа без струја: Од ЕВН велат дека дефектот ќе биде среден за кратко

Лидер - пред 2 дена

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Институтот на сметководители и овластени сметководители потпишаа Меморандум за соработка

Лидер - пред 2 дена